Glamorous Women's Dresses! Unique to You! Free Shipping at Dresslily!
Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

universite_clausthal_cinliler.jpgThüringen eyaletindeki Clausthal kasabası Çinli öğrencilerin yoğun olarak toplandığı bir yer haline gelmiş. Şimdilerde adı “China Town”a (Çin Şehri) çıkan kasabadaki her beş öğrenciden biri uzak doğulu. Ancak bu durum “gettolaşma veya paralel toplum” olarak değerlendirilmiyor ve çevrede rahatsızlık meydana getirmiyor. Kasabanın teknik üniversitesinde üç binden fazla öğrenci eğitim görüyor ve bunların 600 kadarı Çinli. 15 bin nüfusa sahip kasabada Çinliler bir arada yaşıyorlar.

Almanya’da internet üzerinde yayın yapan Netzeitung’a konuşan Çinli öğrenciler, hallerinden memnun olduklarını söylüyorlar. Üniversitenin Alman yetkilileri de Çinli öğrencilerden memnun olduklarını belirtiyorlar. Zhang Zhenan, teknik üniversiteye devam eden Çinli öğrencilerden biri. “Makine Mühendisliği” bölümünde okuyan Zhenan, Çin’de bu mesleğin çok tutulduğunu belirtiyor. “Batılı ülkelerden birinde makine mühendisliği okuyan bir Çinli, Çin’de çok rahat iş bulabiliyor” diyen Zhenan, kendisinin de iyi bir kariyer hedeflediğini anlatıyor. Zhenan’ın ailesi, Çin’in başkenti Pekin’in kuzeyindeki Liaoning bölgesinde ikamet ediyor. Çinli üniversite öğrencisi ailesinden 7 bin 500 km uzakta eğitim görüyor. İlk başlarda çok zorlandığını kaydeden Zhenan, ancak zaman içinde Çinli öğrencilerin sayısının arttığını ve Çin’deki ortamı pek aramadığını aktarıyor.

“Clausthal çoktan bir Çin şehri oldu” diyen Zhenan, kendi ülkesinden insanlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu aktarıyor. Diğer bir Çinli öğrenci Fan Yuenan ise ders çalışmak için bu Alman kasabasının ideal bir yer olduğunu kaydediyor. Yuenan, “Burası Çin’e göre daha sessiz. Burada Çinli öğrenciler rahat ders çalışabiliyor” diyor. Fu Shasha ise, Almanya’da üniversite eğitimi aldıkları için kendilerini şanslı sayıyor. Çinli öğrenciler kedilerini sadece arkadaşları nedeniyle değil, üniversitenin Çin ile geliştirdiği işbirliği nedeniyle de kıymetli addediyorlar.

Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Thomas Hanschke’nin Çin’le geliştirilen işbirliğinden memnun olduğu görünüyor. Rektör Yardımcısı, Çin’den dört üniversiteyle çeşitli alanlarda işbirliği yaptıkların belirterek, “Uluslararası arenada tanınırlığımız arttı” yorumunu yapıyor. Üniversitenin Uluslararası Merkezi Koordinatörlüğü’nü yürüten Almut Steinbach da, uzakdoğudan talebin sürekli arttığını ancak bu konuda herhangi bir rahatsızlık duymadıklarını vurguluyor. Alman yetkili, Çinli öğrencilerin sorun teşkil etmediğini, aksine bir kazanç olduğunu vurguluyor. Üniversite öğrencilerinin uzakdoğu ile Almanya’nın entegrasyonuna katkı sağladığını aktaran Steinbach, “Bu okuldan mezun olan Çinli öğrenciler, Çin’de iş yapmak isteyen batılı girişimciler tarafından çok aranıyor” tespitini yapıyor.

Çinli üniversite öğrencisi Zhang Zhenan da aynı fikirde. Zhenan, mezun olsa bile Almanya’da iş bulma şansı olmadığını düşünüyor. Ancak Çin’de ise, rahatlıkla iş bulabileceğini ve kariyer yapabileceğini tahmin ediyor. Diğer Çinli öğrenci Fan Yuenan’ın tespiti de Çin ve Almanya arasındaki ekonomik entegrasyonun önemine dikkat çekiyor: “Biz Almanya ve Çin arasında köprüyüz.” [ÜNAL ASLAN-FRANFKURT]


Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top