Glamorous Women's Dresses! Unique to You! Free Shipping at Dresslily!
Son Haberler:
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."
Fenerbahçe 2 - Karabükspor 0 -- "Süper Lig'in 16. haftasında Fenerbahçe kendi sahasında Karabükspor'u ağırladı. İlk yarısı ..."
İgor Tudor Galatasaray'dan kovuldu -- "Galatasaray yönetimi, Hırvat Teknik direktör Igor Tudor ile yollarını ayırma kararı aldı. ..."
Hollanda'da İslam düşmanı Wilders seçim kampanyasına camii bahçesinde başladı -- "Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders, yerel seçim ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail bir işgal ve terör devletidir -- "Cumhurbaşkanı Erdoğan, olağanüstü toplanan İİT zirvesinde "Kudüs'ü, Filistin devletinin ..."

universite_clausthal_cinliler.jpgThüringen eyaletindeki Clausthal kasabası Çinli öğrencilerin yoğun olarak toplandığı bir yer haline gelmiş. Şimdilerde adı “China Town”a (Çin Şehri) çıkan kasabadaki her beş öğrenciden biri uzak doğulu. Ancak bu durum “gettolaşma veya paralel toplum” olarak değerlendirilmiyor ve çevrede rahatsızlık meydana getirmiyor. Kasabanın teknik üniversitesinde üç binden fazla öğrenci eğitim görüyor ve bunların 600 kadarı Çinli. 15 bin nüfusa sahip kasabada Çinliler bir arada yaşıyorlar.

Almanya’da internet üzerinde yayın yapan Netzeitung’a konuşan Çinli öğrenciler, hallerinden memnun olduklarını söylüyorlar. Üniversitenin Alman yetkilileri de Çinli öğrencilerden memnun olduklarını belirtiyorlar. Zhang Zhenan, teknik üniversiteye devam eden Çinli öğrencilerden biri. “Makine Mühendisliği” bölümünde okuyan Zhenan, Çin’de bu mesleğin çok tutulduğunu belirtiyor. “Batılı ülkelerden birinde makine mühendisliği okuyan bir Çinli, Çin’de çok rahat iş bulabiliyor” diyen Zhenan, kendisinin de iyi bir kariyer hedeflediğini anlatıyor. Zhenan’ın ailesi, Çin’in başkenti Pekin’in kuzeyindeki Liaoning bölgesinde ikamet ediyor. Çinli üniversite öğrencisi ailesinden 7 bin 500 km uzakta eğitim görüyor. İlk başlarda çok zorlandığını kaydeden Zhenan, ancak zaman içinde Çinli öğrencilerin sayısının arttığını ve Çin’deki ortamı pek aramadığını aktarıyor.

“Clausthal çoktan bir Çin şehri oldu” diyen Zhenan, kendi ülkesinden insanlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu aktarıyor. Diğer bir Çinli öğrenci Fan Yuenan ise ders çalışmak için bu Alman kasabasının ideal bir yer olduğunu kaydediyor. Yuenan, “Burası Çin’e göre daha sessiz. Burada Çinli öğrenciler rahat ders çalışabiliyor” diyor. Fu Shasha ise, Almanya’da üniversite eğitimi aldıkları için kendilerini şanslı sayıyor. Çinli öğrenciler kedilerini sadece arkadaşları nedeniyle değil, üniversitenin Çin ile geliştirdiği işbirliği nedeniyle de kıymetli addediyorlar.

Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Thomas Hanschke’nin Çin’le geliştirilen işbirliğinden memnun olduğu görünüyor. Rektör Yardımcısı, Çin’den dört üniversiteyle çeşitli alanlarda işbirliği yaptıkların belirterek, “Uluslararası arenada tanınırlığımız arttı” yorumunu yapıyor. Üniversitenin Uluslararası Merkezi Koordinatörlüğü’nü yürüten Almut Steinbach da, uzakdoğudan talebin sürekli arttığını ancak bu konuda herhangi bir rahatsızlık duymadıklarını vurguluyor. Alman yetkili, Çinli öğrencilerin sorun teşkil etmediğini, aksine bir kazanç olduğunu vurguluyor. Üniversite öğrencilerinin uzakdoğu ile Almanya’nın entegrasyonuna katkı sağladığını aktaran Steinbach, “Bu okuldan mezun olan Çinli öğrenciler, Çin’de iş yapmak isteyen batılı girişimciler tarafından çok aranıyor” tespitini yapıyor.

Çinli üniversite öğrencisi Zhang Zhenan da aynı fikirde. Zhenan, mezun olsa bile Almanya’da iş bulma şansı olmadığını düşünüyor. Ancak Çin’de ise, rahatlıkla iş bulabileceğini ve kariyer yapabileceğini tahmin ediyor. Diğer Çinli öğrenci Fan Yuenan’ın tespiti de Çin ve Almanya arasındaki ekonomik entegrasyonun önemine dikkat çekiyor: “Biz Almanya ve Çin arasında köprüyüz.” [ÜNAL ASLAN-FRANFKURT]


Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Dövizle askerlik başvurusunda yıl sonunu atlatmayın

Dövizle askerlikte binlerce kişi 1000 euro ...

+ View

Hollanda'da kaybolan Abdullah isimli Türk çocuğu ailesine ...

Hollanda'da, 3 gündür aranan kayıp zihinsel ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hamsi ihracatında artış

Deniz av sezonunun başladığı 1 Eylül'den 31 ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği ...

Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu ...

+ View

Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray ...

Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir ...

+ View

Fırtına Karabük'te tekledi: Kardemir Karabükspor 1 - ...

Süper Lig'in 17. haftasında Trabzonspor, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top