Glamorous Women's Dresses! Unique to You! Free Shipping at Dresslily!
Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

universite_clausthal_cinliler.jpgThüringen eyaletindeki Clausthal kasabası Çinli öğrencilerin yoğun olarak toplandığı bir yer haline gelmiş. Şimdilerde adı “China Town”a (Çin Şehri) çıkan kasabadaki her beş öğrenciden biri uzak doğulu. Ancak bu durum “gettolaşma veya paralel toplum” olarak değerlendirilmiyor ve çevrede rahatsızlık meydana getirmiyor. Kasabanın teknik üniversitesinde üç binden fazla öğrenci eğitim görüyor ve bunların 600 kadarı Çinli. 15 bin nüfusa sahip kasabada Çinliler bir arada yaşıyorlar.

Almanya’da internet üzerinde yayın yapan Netzeitung’a konuşan Çinli öğrenciler, hallerinden memnun olduklarını söylüyorlar. Üniversitenin Alman yetkilileri de Çinli öğrencilerden memnun olduklarını belirtiyorlar. Zhang Zhenan, teknik üniversiteye devam eden Çinli öğrencilerden biri. “Makine Mühendisliği” bölümünde okuyan Zhenan, Çin’de bu mesleğin çok tutulduğunu belirtiyor. “Batılı ülkelerden birinde makine mühendisliği okuyan bir Çinli, Çin’de çok rahat iş bulabiliyor” diyen Zhenan, kendisinin de iyi bir kariyer hedeflediğini anlatıyor. Zhenan’ın ailesi, Çin’in başkenti Pekin’in kuzeyindeki Liaoning bölgesinde ikamet ediyor. Çinli üniversite öğrencisi ailesinden 7 bin 500 km uzakta eğitim görüyor. İlk başlarda çok zorlandığını kaydeden Zhenan, ancak zaman içinde Çinli öğrencilerin sayısının arttığını ve Çin’deki ortamı pek aramadığını aktarıyor.

“Clausthal çoktan bir Çin şehri oldu” diyen Zhenan, kendi ülkesinden insanlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu aktarıyor. Diğer bir Çinli öğrenci Fan Yuenan ise ders çalışmak için bu Alman kasabasının ideal bir yer olduğunu kaydediyor. Yuenan, “Burası Çin’e göre daha sessiz. Burada Çinli öğrenciler rahat ders çalışabiliyor” diyor. Fu Shasha ise, Almanya’da üniversite eğitimi aldıkları için kendilerini şanslı sayıyor. Çinli öğrenciler kedilerini sadece arkadaşları nedeniyle değil, üniversitenin Çin ile geliştirdiği işbirliği nedeniyle de kıymetli addediyorlar.

Üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Thomas Hanschke’nin Çin’le geliştirilen işbirliğinden memnun olduğu görünüyor. Rektör Yardımcısı, Çin’den dört üniversiteyle çeşitli alanlarda işbirliği yaptıkların belirterek, “Uluslararası arenada tanınırlığımız arttı” yorumunu yapıyor. Üniversitenin Uluslararası Merkezi Koordinatörlüğü’nü yürüten Almut Steinbach da, uzakdoğudan talebin sürekli arttığını ancak bu konuda herhangi bir rahatsızlık duymadıklarını vurguluyor. Alman yetkili, Çinli öğrencilerin sorun teşkil etmediğini, aksine bir kazanç olduğunu vurguluyor. Üniversite öğrencilerinin uzakdoğu ile Almanya’nın entegrasyonuna katkı sağladığını aktaran Steinbach, “Bu okuldan mezun olan Çinli öğrenciler, Çin’de iş yapmak isteyen batılı girişimciler tarafından çok aranıyor” tespitini yapıyor.

Çinli üniversite öğrencisi Zhang Zhenan da aynı fikirde. Zhenan, mezun olsa bile Almanya’da iş bulma şansı olmadığını düşünüyor. Ancak Çin’de ise, rahatlıkla iş bulabileceğini ve kariyer yapabileceğini tahmin ediyor. Diğer Çinli öğrenci Fan Yuenan’ın tespiti de Çin ve Almanya arasındaki ekonomik entegrasyonun önemine dikkat çekiyor: “Biz Almanya ve Çin arasında köprüyüz.” [ÜNAL ASLAN-FRANFKURT]


Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top