Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

oy_sandigi1.jpgAvusturya'da pazar günü yapılacak erken genel seçimde 20 Türk kökenli adayı da yarışacak. Yeşiller Partisi (Die Grünen) Alev Korun'u genel listenin üçüncü sırasında aday gösterdi. Avusturya'da pazar günü yapılacak erken genel seçimde 20 Türk kökenli adayı da yarışacak. Yeşiller Partisi (Die Grünen) Alev Korun'u genel listenin üçüncü sırasında aday gösterdi.

2006 seçimlerinde oyların yüzde 11'ini alarak 183 üyeli federal mecliste 21 sandalyeye sahip olan Yeşiller partisinin bu seçimde de en az aynı oranda oy alacağı tahminleri dikkate alındığında, Alev Korun'un federal meclise girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Avusturya siyasi tarihinde ilk kez Türk kökenli bir milletvekilinin federal meclise girecek olması ülkede yaşayan 200 bin kadar Türk arasında da sevinç ve heyecana neden oluyor.

Resmi verilere göre, ülkedeki Türklerden 118 bini Avusturya vatandaşı. Yasal düzenleme ile seçmen yaşı 16'ya düşürüldüğü için Türk kökenli Avusturya vatandaşlarından yaklaşık 70 bini bu seçimlerde oy kullanabilecek. Alev Korun, propaganda dönemi içinde Türk sivil toplum örgütlerinde bir dizi toplantı yaparak, seçme hakkına sahip Türk kökenli seçmenlerden oy istedi. Korun, "Federal meclise güçlü bir destekle girerek, başta Türkler olmak üzere ülkedeki tüm yabancıların sözcüsü olmak istediğini" söyledi. Yıllardır genel seçimlerde listelerine Türk kökenli adayları dahil eden Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Hıristiyan demokrat eğilimli Halk Partisi (ÖVP) Türk kökenli adaylara seçilmesi mümkün olmayan son sıralarda yer verdiği için bugüne dek federal meclise Türk aday giremedi.

Yeşiller Partisi tarafından üçüncü sırada aday gösterilen Alev Korun, SPÖ ve ÖVP'nin gerçekte mecliste Türk kökenli milletvekili istemediğini belirterek, "Seçim öncesi çok sayıda Türk kökenli adayı seçilemeyecek sıralarda göstererek, ülkedeki Türk seçmenlerin oylarını Yeşiller Partisi, Alev Korun'un yanı sıra Hikmet Aslan'ı Nieder Österreich eyalet listesinin dördüncü sırasında, Efgani Dönmez'i Ober Österreich eyalet listesinin 5. sırasında ve Serpil Akar'ı Tirol eyalet listesinin 5. sırasında aday gösterdi.

Pazar günü yapılacak erken genel seçimde Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Türk kökenli 14 aday gösterdi. Halk Partisi (ÖVP) ise bu seçimde Türk kökenli aday sayısını iki olarak belirledi ve Viyana eyalet listesinde 15. sırada Şirvan Ekici ile yine Viyana eyalet listesinde Sevgi Atalay'ı aday gösterdi. Avusturya Federal Meclisinin sandalye sayısının 183 olduğu dikkate alındığında SPÖ ve ÖVP'nin eyalet listelerinin son sıralarında gösterdikleri Türk  kökenli adayların meclise girmeleri olası görülmüyor.
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top