Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

Alev_Korun.jpgABD'de siyahi Barack Obama'nın devlet başkanı seçilmesinin ardından Avusturya'da "Türk kökenli birinin başbakan olup olamayacağı" tartışması başladı. Günlük Die Presse gazetesi yazarı Oliver Pink, "Türk kökenli birinin başbakan olması hayal mi" sorusunu yöneltti ve "Avusturya'da göçmen çocuklarının hiç kariyer yapmadığı söylenemez" diye yazdı.

Pink, eski Cumhurbaşkanı Thomas Klestil, eski Başbakan Franz Vranitzky, eski Başbakan Yardımcısı Erhard Busek gibi yöneticilerin Bohemyalı ve Moravyalı atalarını anımsatan Çek isimleri taşıdığına işaret ederek, hala görevde olan Federal Savunma Bakanı Norbert Darabos'un Burgenland eyaletinde yaşayan Hırvat azınlıktan olduğunu, kısa süre öncesine kadar Kaernten eyaletindeki Sloven azınlık mensubu olan Melitta Trunk'un da Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) milletvekili olarak ulusal meclise girdiğini kaydetti.

Yazar, makalesinde özetle şu görüşleri dile getirdi:

"Buna rağmen bir Türk'ün, Sırp'ın, Boşnak'ın ya da Hırvat'ın Avusturya'da başbakan veya cumhurbaşkanı olması bir ütopya. Parlamentoda şu sıralar göçmen kökenli tek politikacı Ankara doğumlu Alev Korun. Babasının büyük babası 20'li yılların başında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk milletvekillerinden biri olan Korun, Yeşillerin eylül 2008'deki kongresinde Kamerunlu Beatrice Achaleke karşısında başarılı olarak, seçimlere katılmaya hak kazanmıştı."

Yazısında Alev Korun'un henüz dikkatleri üzerine çekmediğini, Barack Obama gibi en üst düzeye gelebilmesi için güçlü bir karizmaya sahip olması gerektiğini ifade eden Pink, Yeşiller partisinin Türk kökenli milletvekili Korun'un, "Obama'yı klasik anlamda bir göçmen olarak görmüyorum. ABD'deki Afrika kökenli Amerikalıların geçmişi daha eskilere dayanıyor. Esaret ve kaçırılmayla ilişkili olduğu için bu Avrupa'daki işçi göçüyle kıyaslanamaz" şeklindeki sözlerine dikkati çekti.

Yeşiller partisinin Türk kökenli milletvekili Korun da Die Presse yazarına yaptığı açıklamada, göçmenler için yükselme imkanının Almanya, Hollanda veya İtalya gibi Avrupa ülkelerinde Avusturya'dan daha fazla olduğuna işaret ederek, "Avusturya'da sendikanın uzun süre dışa açık olmadığını ve göçmenlere seçim hakkının çok geç verildiğini" belirtti.

Korun, 20 yıldan beri yaşadığı Avusturya'da ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerin "politikaya katılım imkanı var" diyebilmeleri için onlara örnek olduğunu ifade ederek, "ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerde büyük bir yükselme hırsı olduğunu" söyledi. Starr
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top