Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

yasli-erkekler-kadinlar.jpgNüfus ve yaşlanma problemi çekmeye başlayan Almanya’nın geleceği de parlak görünmüyor. Federal İstatistik Dairesi’nin İstatistiklere göre, 2060 yılında Almanya’nın nüfusu 65-70 milyona gerileyecek. Almanya için daha da kötü haber ise, 2060’taki ülke nüfusunun üçte birinin 65 yaşın üstünde, yani çalışamaz durumda olacak olması. Bundan en fazla endişe eden kurumların başında ise başta emeklilik sigortaları olmak üzere sosyal kasalar. Hükümet ise Demografik Strateji çalışması başlattı.

Almanya’da geleceğe dönük demografik öngörüler başta ilgili kurumlar olmak üzere herkesi ürkütüyor. Federal İstatistik Dairesi’nin gelecekle ilgili projeksiyonuna göre ülkede, 2060 yılında, bugün 82 milyonun üzerinde olan Almanya’nın nüfusu 65 milyona düşecek. Ancak daha da endişelendiren rakamlar ise toplumsal yaşlanmayla ilgili. Buna göre 2060’ta Almanya toplumunun üçte biri 65 yaşın üstünde, yani emeklilerden oluşacak. Bu ise bugün bile emeklilere ücret temininde zorlanan emeklilik ve sağlık sigorta kasalarını endişeye düşürüyor. Almanya nüfusunun bu derece azalacak ve yaşlanacak olmasının nedenlerinin başında gün geçtikçe düşen doğum ve artak ölüm oranları.

Ülkede kadın başına doğun bebek oranı 1,4’te kalıyor. Oysa en az 2,1 olması gerekiyor. Mevcut veriler ışığında gelecekle ilgili hesaplamalara göre şu anda yüzde 20 olan 65 yaş ve üzeri olanların sayısı 2060’ta yüzde 33’e ulaşacak. Sadece her 20 kişiden biri 80 yaşın üzerinde olan Alman toplumu bugün bile “yaşlı toplum“ olarak nitelendiriliyor. 2060’ta ise her yedi kişiden biri ise 80 yaşın üzerinde olacak.   Bu ise bir başka soruna işaret ediyor. O da çok sayıda yaşlı bakıcısı ve bakım giderlerine ihtiyaç duyulacağı. Öngörülere göre, 2060’ta 20 yaşın altında olan gençlerin sayısı 80 yaşın üstünde olan yaşlılara ancak yetişecek.

Federal İstatistik Dairesi’nin hazırladığı 12. Koordineli Nüfus Öngörüsü adlı raporu daire başkanı Roderich Egeler açıkladı. Egeler, “2060 yılında her üç Alman’dan biri 65 yaşını geçmiş, her yedi kişiden biri 80 yaşını geçmiş olacak“ dedi. Bunun en büyük nedeninin Almanya’daki ölüm ile doğum oranları arasındaki açık olduğuna işaret eden Egeler, bu açığın 2060 yılına kadar üçe katlanacağını bildirerek, nüfustaki azalmanın ne yurtdışından alınabilecek göç ne de kadın başına daha yüksek çocuk oranıyla durdurulabileceğini kaydetti.  Almanya’da şu anda 50 milyon kişi 20 ile 64 yaş arasında ve çalışabilir durumda iken, 2060 yılında çalışabilir durumdakilerin oranı yüzde 27-34 oranında azalarak 32-35 milyona gerileyecek. 

Almanya’da doğum oranlarının ölüm oranlarını yetişememesi durumu ta 70’li yıllarda başladı. 2008 yılında 162 bin olan doğum ile ölüm oranı arasındaki açık 50 yıl sonra yılda 553 bini bularak yarım milyonu geçecek. Başkan Egler de, doğum oranları kısmen artacak olsa da bu trendi değiştiremeyeceğinin, en iyi ihtimalle yumuşatabileceğinin altını çiziyor. Çalışabilir nüfusun 50 milyondan 33 milyona gerileyeceğini bildiren Egeler, „Alman ekonomisi 10 yıl içinde, yaş yapısı konusunda büyük değişiklikler bekliyor“ dedi. Bu yaşlanmanın bir de olumlu sonucu olacağını aktaran Egeler, yaş ortalamasının yükselecek olmasının yaşlıların iş piyasasındaki şansını arttıracağını hatırlattı. Egeler, çözüm olarak yılda 200 bin göçmen alınsa bile 2060 yılında yüz çalışana karşı 63 emekli bulunacağını aktardı. Diğer yandan ömür ise uzayacak. Yaş ortalaması erkeklerde 85, kadınlarda 89’ye yükselecek.  

Öte yandan Federal Hükümetin, bu yaşlanmaya karşı tedbirler almaya karar vererek, 2012 yılına kadar Demografi Statejisi üzerinde çalışacağı açıklandı. Söz konusu stratejide, okul ve yüksekokulların, yaşlı bakılcılığından emlak sektöründeki gelişmelere kadar yaşlanmaya hazırlıklı olunacak şekilde eğitim vermesi, yapılandırılmasının sağlanması planlanıyor. Hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm, “Almanya’nın önünde dev bir problem duruyor“ diyerek konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalarına bir çok bakanlığın katkı yaptığını bildirdi.  [ZIVER ERMIŞ-KÖLN] Zamann
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top