Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

asiri-sagci-gosteri.jpgAvusturya'da sağın yükselişine ilişkin göstergeler her geçen gün artıyor, kırmızı elbiseli Noel Baba'yı ABD icadı diye dışlamak için kampanyalar başlatılan Avusturya'da göçmenlerin sınırdan girerken Almanca sınavına tabi tutulması gündeme geldi. Avusturya'daki en büyük etnik grubu Türkler oluşturuyor.

Avusturya'da sağın yükselişine ilişkin göstergeler artarken, son olarak ülkeye girecek göçmenlere Almanca bilme koşulu getirilmesi gündeme alındı. Euobserver'a göre yeni göçmen yasası tartışmaları Ocak ayına ertelendi.

NOEL BABA'YI İSTEMİYORLAR

Avusturya'da Noel dönemi yaklaşırken, kırmızı elbiseli Noel Baba'nın ABD kökenli olduğu ve Avusturya geleneklerine aykırı görüldüğü gerekçesiyle geçmişteki Yahudi karşıtı kampanyalara benzer kampanyalar başlatıldı. İşyerlerinin bu kampanyalara katılması istenirken "Noel Baba Yasak" işaretleri ortada dolaşmaya başladı. Avusturyalı sağcılar "Coca Cola'nın icadı Noel Baba yerine orta Avrupa geleneğindeki Christkind'in kullanılmasını" savunuyorlar.

ALMANCA BİLMEYEN TÜRK İSTEMİYORLAR

AB'den sağın yükselişinin bir kanıtını da göçmenlere getirilmek istenen Almanca bilme zorunluluğu oluşturdu. Euobserver'in haberine göre Avusturya hükümeti göç almayı zorlaştıran kurallar getirmeye hazırlanıyor. Bunlar arasında ülkeye geleceklerin Almanca sınavından geçirilmesi bulunuyor. Benzer bir uygulama Hollanda'da gerçekleştiriliyor. İçişleri Bakanı merkez-sağ Avusturya Halk Partisi Üyesi Maria Fekter konuya ilişkin açıklamasında "Alman diline hakimiyet, başarılı bir entegrasyonun ön koşuludur" derken göçle ilgili yeni eylem planı üzerindeki tartışmaların Ocak ayının ortasına ertelendiği bildirildi. Yeni tasarı teklifinde şu anda ülkede yaşayan göçmenler ve kendilerine katılmak isteyen eşleri ya da aile bireylerinin Almanca bilmeleri zorunlu tutulacak. Şu ana kadar basit düzeyde, örneği bir doktorla iletişim kurmaya yetebilen bir Almanca, oturma izni başvurusu için yeterli sayılıyordu. Yeni yasalar kabul edilirse emek piyasasında yer alabilmek için dil yeterliliği zorunlu olacak, hükümete bu duruma gelemeyenleri de ülkeden çıkarma yetkisi de verilecek.

Habere göre, Avusturya'da toplam nüfusun yüzde 10'unu oluşturan 800 bin yabancı yaşıyor. Bunların 300 binini eski Yugoslavya'da gelenler, küçük bir farkla da Türkler izliyor. Türkler aynı zamanda en büyük etnik azınlığı oluşturuyor. Euobserver Avusturya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkışının altında da Türk nüfusunun günün birinde aile birleşmeleriyle yerli nüfusun sayısını aşması korkusunun bulunduğunu belirtti. Kızıl Haç yetkilileri projeyi ülkeye girmeden önce zorunlu dil sınıfları oluşturulmasının pahalı ve uygulanamaz olduğu gerekçesiyle eleştirirken aşırı sağ muhalefet projeyi çok yumuşak buluyor ve onun yerine "sayı azaltma" uygulanmasını istiyor.

Euobserver'e göre Avusturya hükümeti 2010 yılında 8 bin 145 göçmen almayı kararlaştırdı. Avusturya'ya gelen göçmenlerin yarısını aile birleşmeleriyle göçenler oluşturuyor, göçmenlerin 2 bin 500'ü ise yüksek vasıflı işçi konumunda bulunuyor. (ANKA)
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top