Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

avusturya-ordusunda-turkce-iskencesi.jpgAvusturya’da yaşayan Prof. Dr. Mehmet Erdaş Avusturya ordusunda askerlik yapan oğlu Yusuf Erdaş’ın Türkçe konuştuğu için işkence gördüğünü iddia etti. Erdaş, “Oğlumu hapse atıp, aç bıraktılar” dedi. Konuyla ilgili dava açtığını söyleyen Erdaş Türk yetkililerden yardım istedi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan Türk Profesör Mehmet Erdaş, orduya katılan 18 yaşındaki oğlu Mehmet Yusuf Erdaş’ın işkence gördüğünü öne sürdü. Baba Erdaş, Türkçe konuştuğu için oğlunun aç bırakıldığını ve hapse atıldığını iddia etti. Sorumlulara dava açtıklarını söyleyen Profesör Erdaş yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Oğlum Avusturya vatandaşı. Geçtiğimiz yıl Avusturya’da Savunma Bakanlığı’ndan bazı yetkililerin kendisine hediye vermesinden ve konuşmalardan etkilenip askere gitti. Burada kendisi gibi Türk kökenli arkadaşları ile Türkçe konuşması üzerine işkence görmeye başladı. Komutanları oğlumu günlerce hapse atıp aç bıraktılar. Türk ordusuna ve Türklüğüne hakaret ettiler. Geçirdiği bir ameliyatın ardından ağır yaralı olarak karargahın kapısına bırakıldı. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kaldı.”

PSİKOLOJİK İŞKENCE YAPTILAR
Avusturya’da aşırı ırkçılık olduğunu ve Türklere karşı büyük bir asimilasyon politikasının uygulandığını savunan Profesör Erdaş, “Tü mbu işkencelere dayanamayınca kaçmaya çalıştı. Bunun üzerine çocuğumu polise teslim etmekle tehdit ettiler. Ayrıca sürekli psikolojik işkence uygulamaya devam ettiler” dedi.
Erdaş, olayın askeri yetkililerce örtbas edilmesinden korktuklarını da söyledi. Sorumlulara dava açtıklarını belirten Erdaş, Avusturya’daki Türk yetkililerinden yardım istedi.

TÜRKÇE KONUŞMAK YASAKTI
Yusuf Erbaş ile aynı dönem askerlik yapan ve geçtiğimiz cuma günü belgesini alan Avusturya vatandaşı Hüseyin Ünal da işkenceyi doğruladı. Erbaş “Bize oraya girdiğimizde Türkçe konuşmanın yasak olduğu söylendi. Ancak, Yusuf’un Türkçe konuştuktan sonra yaptığı her şey göze battı. En ufak bir şeyde ona ceza vermeye başladılar. Ben olsam ben de dayanamazdım. Onun bizimle Türkçe konuşması üzerine biz de ceza aldık. Ama sonradan zor kurtulduk” dedi.  [Buket GONGU-HABERTURK]
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top