Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

avusturya-da-turkce-savasi.jpgAvusturya'da yaşayan 250 bin Türk’ün anadili olan Türkçe’nin öğretmenlik eğitim dili ve liselerde ders olarak okutulmasına karar verilmesi ortalığı karıştırdı. Anadil ile ilgili her olumlu gelişmeye karşı çıkan yabancı düşmanı çevreler Avusturya Eğitim Bakanı Claudia Schmied’in bu yöndeki girişimlerinden son derece rahatsız oldu. Tepkilerin bakanı bu yöndeki girişimlerden vazgeçirmesinden endişe ediliyor.

55 BİN ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİRİYOR
Avusturya'da Türkçe’nin liselerde ders olarak okutulması bu ülkede halen okullara giden 55 bin Türk kökenli öğrenciyi yakından ilgilendiriyor. Bu sayı ülke genelindeki öğrencilerin yüzde 4,7’sini oluşturuyor. Avusturya’da Matura diye adlandırılan lise bitirme sınavının da Türkçe ile yapılabilecek olması Türk öğrenciler tarafından büyük sevinçle karşılanırken, göçmen kültüre düşman çevreler bunun imkansız olduğunu dile getiriyor.

HIRVATÇA VAR, TÜRKÇE YOK
Avusturya'da Türk toplumuna anadil konusunda destek veren çevreler, Türkçe’nin yaşayan bir dil olduğuna vurgu yapıyor. Anadili savunanlar yeni durumun Türkiye ile ekonomik ilişkilerin gelişmesine de olumlu katkı sağlayacağını söylüyor. Öte yandan Avusturya’da Bosnakça, Hırvatça ve Sırpça’nın da aralarında bulunduğu 14 ayrı dil okul ders müfredatında yer alıyor. Türkçe’nin liselerde ikinci yabancı dil olarak okutulup okutulamayacağı önümüzdeki günlerde hükümet ile muhalefetin bu alandaki mücadelesi sonrası belli olacak. Sabahh
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top