Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

avusturya-da-turkce-savasi.jpgAvusturya'da yaşayan 250 bin Türk’ün anadili olan Türkçe’nin öğretmenlik eğitim dili ve liselerde ders olarak okutulmasına karar verilmesi ortalığı karıştırdı. Anadil ile ilgili her olumlu gelişmeye karşı çıkan yabancı düşmanı çevreler Avusturya Eğitim Bakanı Claudia Schmied’in bu yöndeki girişimlerinden son derece rahatsız oldu. Tepkilerin bakanı bu yöndeki girişimlerden vazgeçirmesinden endişe ediliyor.

55 BİN ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİRİYOR
Avusturya'da Türkçe’nin liselerde ders olarak okutulması bu ülkede halen okullara giden 55 bin Türk kökenli öğrenciyi yakından ilgilendiriyor. Bu sayı ülke genelindeki öğrencilerin yüzde 4,7’sini oluşturuyor. Avusturya’da Matura diye adlandırılan lise bitirme sınavının da Türkçe ile yapılabilecek olması Türk öğrenciler tarafından büyük sevinçle karşılanırken, göçmen kültüre düşman çevreler bunun imkansız olduğunu dile getiriyor.

HIRVATÇA VAR, TÜRKÇE YOK
Avusturya'da Türk toplumuna anadil konusunda destek veren çevreler, Türkçe’nin yaşayan bir dil olduğuna vurgu yapıyor. Anadili savunanlar yeni durumun Türkiye ile ekonomik ilişkilerin gelişmesine de olumlu katkı sağlayacağını söylüyor. Öte yandan Avusturya’da Bosnakça, Hırvatça ve Sırpça’nın da aralarında bulunduğu 14 ayrı dil okul ders müfredatında yer alıyor. Türkçe’nin liselerde ikinci yabancı dil olarak okutulup okutulamayacağı önümüzdeki günlerde hükümet ile muhalefetin bu alandaki mücadelesi sonrası belli olacak. Sabahh
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top