Son Haberler:
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."

sivas-halisi-avrupa-ya-aciliyor.jpg
Avrupa Sivaslılar Birliği (ASBİR) Viyana Şube Başkanlığınca yürütülen "Nakışlı Eller Projesi" kapsamında Avusturya'da verilecek eğitimin ardından dokunacak Sivas halıları, Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak.

Selçuklu ve Osmanlı'dan günümüze ulaşan ve 360 bin ilmek atılarak dokunan meşhur Sivas halıları, sağlamlığı ve desenleriyle dikkati çekiyor. Her deseni farklı bir duyguyu ve düşünceyi anlatan halılar, Avrupa'da da yoğun ilgi görüyor.

Sivas Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü Halı Dokuma Atölyesi Sorumlusu ve aynı zamanda ASBİR Sivas Şube Başkanı Birgül Canikligil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas halısının ilk dokunmaya başlandığı günden itibaren ilgi gördüğünü söyledi.

Sivas'tan yurt dışına giden gurbetçilerin yanlarında götürdükleri Sivas halılarının Avrupalılar tarafından çok beğenildiğini ifade eden Canikligil, bu kapsamda, ASBİR Viyana Şube Başkanlığınca Viyana'da kurs açılmasına ve burada dokunan Sivas halılarının Avrupa ülkelerinde satışının yapılmasına karar verildiğini belirtti.

ASBİR'in kendilerinden destek istediğini aktaran Canikligil, projeyi Sivas Belediyesinin desteklediğini kaydederek, "Proje kapsamında Viyana'da kurs verecek 2 hocamız yaklaşık bir yıl kurs aldı. Osmanlı ve Selçuklu desenleri hakkında bilgi verdik. Hocalarımız hem dokuma pratiklerini artırdı hem de kendilerini geliştirdi" diye konuştu.

Viyana'da 30 kursiyer eğitim alacak

Birgül Canikligil, proje kapsamında Avusturya'nın başkenti Viyana'ya 15 halı dokuma tezgahı gönderileceğini dile getirerek, "30 kursiyer alınacak, her tezgahta 2 kursiyer oturacak. İnşallah çok güzel bir çalışma olacak ve Sivas halısı Viyana'da dokunacak. Sivas halısı en kısa zamanda Avrupa ülkelerini ve Avrupalıların evlerini süsleyecek" dedi.

Kursların ekim ayında Viyana'da başlayacağı bilgisini veren Canikligil, tezgahların 10 Eylül'de Sivas'tan yola çıkacağını kaydetti. Avusturya'daki kursta  "Viyana", "İnce dallı lalezar", "Sivas yıldızı", "Osmanlı sarayı" ve "Selçuklu yıldızı" gibi desenlerle halı dokunacağını belirten Canikligil, kursiyerlerin dokuduğu halıların Viyana'da bir ay sergilendikten sonra satışa sunulacağını, özel olarak dokunacak "Viyana" desenli halının ise açık artırmayla satılacağını söyledi.

ASBİR'in, sonraki süreçte Avrupa'nın diğer ülkelerinde de kurs açmayı planladığını ifade eden Canikligil, Hollanda, Almanya, Danimarka ve Fransa'da da kurs açılmasının düşünüldüğünü sözlerine ekledi.
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View

Şeker, zihninizi de tehdit ediyor

Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel ...

+ View
Germany FRA_AUH

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top