Son Haberler:
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."

belcika-carsaf-ve-peceyi-yasakladi.jpgBeş partili koalisyonda başbakan Yves Leterme’in istifasıyla geçen hafta hükümetsiz kalan ve Flamanlar ile Valonlar arasındaki dil tartışmaları nedeniyle büyük bir siyasi krizle boğuşan Belçika, ne olursa olsun “çarşaf ve peçeye hayır” dedi. Perşembe günü parlamentoda yapılan oylamayla Belçika, çarşaf ve peçenin kamusal alanda kullanılmasını tamamen yasaklayarak bu konuda bir teklifi Mayıs’ta parlamentoda görüşecek Fransa’nın önüne geçip, Batı’da bu yasağı getiren ilk ülke oldu.

HEPSİ EVET DEDİ
Üstelik her konuda anlaşmazlığın yaşandığı Belçika parlamentosunda bu karar oybirliğiyle alındı. Dili ve siyasi görüşü ne kadar farklı olursa olsun, Belçika parlamentosundaki 138 milletvekilinin 136’sı bu yasağa evet dedi. İki milletvekili oylamaya katılmadı. Kabul edilen yasa, peçe ve çarşafı sadece kamu hizmetlerinde değil, sokak da dahil olmak üzere tüm kamusal alanda yasaklıyor.

Konuyla ilgili konuşan liberal milletvekili Denis Ducarne, “Ülkemizin dış dünyadaki imajı her geçen gün daha anlaşılmaz hale geliyor. Ama en azından çarşaf ve peçeyi yasaklayan bu kararı oybirliğiyle alarak Belçikalılığın hâlâ geçerli olduğunu ortaya koyduk” diyor. Ducarne ayrıca “Önemli sayıda kadını esaret altına alan çarşaf ve peçeyi yasaklayan ilk ülke olduk ve Fransa, İsviçre, İtalya, Hollanda gibi ülkeler tarafından takip edilmeyi umuyoruz” diye ekliyor: “Yönetim sıkıntıları yaşayan küçük bir ülkenin böyle bir karar alması onların da daha ileri gitmesine yardımcı olacaktır.”

BİR HAFTAYA KADAR HAPİS
Bu karar aslında Belçika’da yaşayan Müslüman topluluğun küçük bir bölümünü ilgilendiriyor zira ülkede çarşaf giyenlerin sayısı marjinal denecek kadar az.

Kabul edilen yasa, doğrudan çarşaf ve peçeden bahsetmiyor; “kamusal alanda yüzünün bir bölümü veya tamamı örtülü veya gizlenmiş, hiç tanınmayacak şekilde kıyafet taşıyanların” bir günden yedi güne kadar hapisle cezalandırılacağı söyleniyor.

Kamusal alan ise bütün sokakları, parkları, yolları, spor alanlarını ve “kamunun kullanımına açık, kamuya servis sunulan binaları” kapsıyor.

Bazı uzmanlar bu yasanın kullanışlılığını sorguluyor. Onlara göre polisin yüzü gizlemeyi yasaklayan tüzüğü, Belçika’nın neredeyse tamamında zaten halen geçerli.

Belçika parlamentosunun üstünde yer alan Senato’nun da yasa hakkındaki görüşünü bildirmesi gerekiyor ancak ülkedeki siyasi kriz dikkate alındığında bu zaman alabilir.

FRANSA'DA PEÇELİ ÇARŞAFA 150 EUROCEZA GELİYOR
Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısının, ihlallerde bulunanlara 150 Euro para cezası içerdiğini yazdı.

Gazete, tasarının, zorla peçeli çarşaf giyilmesi için baskı yapanlara ise bir yıl hapis ile 15 bin Euro'ya kadar para cezası istenmesini öngördüğünü bildirdi.

Le Figaro'ya göre, tasarı iki maddeden oluşacak.

Hiç kimsenin yüzünü kamuya açık yerlerde kapatamayacağına vurgu yapılacak tasarıda, bunu ihlal edenlere 150 Euro para cezası kesileceği uyarısı yapılacak.

İkinci maddedeyse, bu tür giysinin giyilmesi için baskı, tehdit ve şiddet uygulayanlardan bir yıla kadar hapis ve 15 bin Euro'ya kadar para cezası istenebileceği vurgulanacak.

Yasa tasarısı, 15 Mayıs tarihinde bakanlar kuruluna getirilecek.

Tasarının meclisten sonra senatoda da kabul edilerek Eylül ayın ortalarında yasalaşması bekleniyor. [Habertürk]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top