Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

belcika-carsaf-ve-peceyi-yasakladi.jpgBeş partili koalisyonda başbakan Yves Leterme’in istifasıyla geçen hafta hükümetsiz kalan ve Flamanlar ile Valonlar arasındaki dil tartışmaları nedeniyle büyük bir siyasi krizle boğuşan Belçika, ne olursa olsun “çarşaf ve peçeye hayır” dedi. Perşembe günü parlamentoda yapılan oylamayla Belçika, çarşaf ve peçenin kamusal alanda kullanılmasını tamamen yasaklayarak bu konuda bir teklifi Mayıs’ta parlamentoda görüşecek Fransa’nın önüne geçip, Batı’da bu yasağı getiren ilk ülke oldu.

HEPSİ EVET DEDİ
Üstelik her konuda anlaşmazlığın yaşandığı Belçika parlamentosunda bu karar oybirliğiyle alındı. Dili ve siyasi görüşü ne kadar farklı olursa olsun, Belçika parlamentosundaki 138 milletvekilinin 136’sı bu yasağa evet dedi. İki milletvekili oylamaya katılmadı. Kabul edilen yasa, peçe ve çarşafı sadece kamu hizmetlerinde değil, sokak da dahil olmak üzere tüm kamusal alanda yasaklıyor.

Konuyla ilgili konuşan liberal milletvekili Denis Ducarne, “Ülkemizin dış dünyadaki imajı her geçen gün daha anlaşılmaz hale geliyor. Ama en azından çarşaf ve peçeyi yasaklayan bu kararı oybirliğiyle alarak Belçikalılığın hâlâ geçerli olduğunu ortaya koyduk” diyor. Ducarne ayrıca “Önemli sayıda kadını esaret altına alan çarşaf ve peçeyi yasaklayan ilk ülke olduk ve Fransa, İsviçre, İtalya, Hollanda gibi ülkeler tarafından takip edilmeyi umuyoruz” diye ekliyor: “Yönetim sıkıntıları yaşayan küçük bir ülkenin böyle bir karar alması onların da daha ileri gitmesine yardımcı olacaktır.”

BİR HAFTAYA KADAR HAPİS
Bu karar aslında Belçika’da yaşayan Müslüman topluluğun küçük bir bölümünü ilgilendiriyor zira ülkede çarşaf giyenlerin sayısı marjinal denecek kadar az.

Kabul edilen yasa, doğrudan çarşaf ve peçeden bahsetmiyor; “kamusal alanda yüzünün bir bölümü veya tamamı örtülü veya gizlenmiş, hiç tanınmayacak şekilde kıyafet taşıyanların” bir günden yedi güne kadar hapisle cezalandırılacağı söyleniyor.

Kamusal alan ise bütün sokakları, parkları, yolları, spor alanlarını ve “kamunun kullanımına açık, kamuya servis sunulan binaları” kapsıyor.

Bazı uzmanlar bu yasanın kullanışlılığını sorguluyor. Onlara göre polisin yüzü gizlemeyi yasaklayan tüzüğü, Belçika’nın neredeyse tamamında zaten halen geçerli.

Belçika parlamentosunun üstünde yer alan Senato’nun da yasa hakkındaki görüşünü bildirmesi gerekiyor ancak ülkedeki siyasi kriz dikkate alındığında bu zaman alabilir.

FRANSA'DA PEÇELİ ÇARŞAFA 150 EUROCEZA GELİYOR
Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısının, ihlallerde bulunanlara 150 Euro para cezası içerdiğini yazdı.

Gazete, tasarının, zorla peçeli çarşaf giyilmesi için baskı yapanlara ise bir yıl hapis ile 15 bin Euro'ya kadar para cezası istenmesini öngördüğünü bildirdi.

Le Figaro'ya göre, tasarı iki maddeden oluşacak.

Hiç kimsenin yüzünü kamuya açık yerlerde kapatamayacağına vurgu yapılacak tasarıda, bunu ihlal edenlere 150 Euro para cezası kesileceği uyarısı yapılacak.

İkinci maddedeyse, bu tür giysinin giyilmesi için baskı, tehdit ve şiddet uygulayanlardan bir yıla kadar hapis ve 15 bin Euro'ya kadar para cezası istenebileceği vurgulanacak.

Yasa tasarısı, 15 Mayıs tarihinde bakanlar kuruluna getirilecek.

Tasarının meclisten sonra senatoda da kabul edilerek Eylül ayın ortalarında yasalaşması bekleniyor. [Habertürk]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top