Son Haberler:
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."

fransiz olmak icin fazla muslumanFransa’da 'aşırı dindar' olduğu gerekçesiyle Müslüman bir kadının Fransız vatandaşlığı başvurusunun reddedilmesi ülkede tartışmalara yol açtı. Fransız hukuk çevrelerinin de tepkisini çeken kararın, Fransa'da dini özgürlükler tartışmasını yeniden alevlendirmesi bekleniyor. Fransız basınında yer alan habere göre 2000’den beri Paris’te yaşayan ve iyi derecede Fransızca bilen 32 yaşındaki Feyza M. adlı Faslı kadının vatandaşlık başvurusu, 2005’te ‘Fransız toplumuna yeterince asimile olmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.

Feyza M, dini özgürlüklerle ilgili anaysal hakkını ve Fransa'nın temel değerlerini sorgulamak gibi bir niyeti olmadığını belirterek kararı Yüksek Mahkeme'ye taşıdı. Ancak Fransız Danıştayı da Faslı kadının, belirtilen gerekçelerle Fransız vatandaşı olamayacağına hükmederek başvurunun red kararını onadı.

Dava dosyasında, Faslı kadının dini vecibelerini yerine getirmekte radikal bir tutum benimsediği ve bunun da Fransız toplumun temel değerleri ve özellikle kadın erkek arası eşitlik ilkesiyle uyumlu olmadığı ifade edildi.


Faslı kadınla yapılan mülakatlar konusunda Danıştay’a bilgi veren bir uzman, kadının adeta inziva haline yaşadığını, laiklik ve oy kullanma hakkı gibi kavramlar hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ve kocasına tam bir teslimiyet halinde yaşadığını ifade etti. Fransa’nın itibarlı gazetelerinden Le Monde “Burka Fransız vatandaşlığıyla bağdaşmıyor mu? başlığıyla verdiği haberde, Feyza M. hakkındaki kararla Fransa’da ilk defa, bir kişinin dini vecibelerini ifa biçiminin Fransız toplumuna uyumu konusundaki hukuki karara mesnet teşkil ettiği vurgulandı.  

Faslı kadının Danıştay kararını Fransa içinde temyize götürebileceği başka bir yargı organı bulunmuyor. AİHM yolu açık olsa da kararın AİHM tarafından benimsenme ihtimali olduğu da ifade ediliyor.

KARISINI DÖVEN VATANDAŞLIKTAN ATILSIN!

Avrupa genelinde laiklik ilkesini en katı yorumlayan ülke olarak öne çıkan Fransa’da verilen bu karar ülke içinde de tartışmalara yol açtı.

Hukuk Profesörü Daniele Lochak, Le Monde'a verdiği mülakatta, ‘kocaya aşırı itaatin’ vatandaşık başvurusunun reddine gerekçe gösterilmesinin tuhaf olduğunu belirterek, “Bu kararın mantıksal sonucunu izlerseniz, karılarını döven eşlerin de Fransız vatandaşlığını haketmediği neticesi çıkar” diye konuştu.


Fransız İnsan Hakları Derneği Başkanı Jean-Pierre Dubois da olayla ilgili ‘teyakkuz’ halinde olduğunu ve daha fazla bilgi almaya çalıştıklarını kaydetti.  Fransız Danıştayı’nın tartışmalı kararını değerlendiren Time dergisi, laikliğin Fransız cumhuriyet değerlerinin temel direği olduğunu ancak kimi zaman laikliğe olan sadakatin, bu ilkenin önlemesi beklenen önyargılara bizzat yol açtığını, son kararın da buna bir örnek teşkil ettiğini yazdı.  

Fransız yasalarında "asimilasyon" terimi net bir şekilde tanımlanmıyor. 2003 yılında Nicolas Sarkozy İçişleri bakanıyken yürürlüğe giren 1’inci Sarkozy kanunu, vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancılara Fransızca bilme şartıne ek olarak Fransız vatandaşlığının hak ve yükümlülüklerini de bilme zorunluluğu getirmişti. 2006 yılından yürürlüğe giren 2’inci Sarkozy kanununda ise çok eşlilik, “asimilasyon noksanlığı” olarak tanımlanıyor. Starr

Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View

Şeker, zihninizi de tehdit ediyor

Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top