Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

fransiz olmak icin fazla muslumanFransa’da 'aşırı dindar' olduğu gerekçesiyle Müslüman bir kadının Fransız vatandaşlığı başvurusunun reddedilmesi ülkede tartışmalara yol açtı. Fransız hukuk çevrelerinin de tepkisini çeken kararın, Fransa'da dini özgürlükler tartışmasını yeniden alevlendirmesi bekleniyor. Fransız basınında yer alan habere göre 2000’den beri Paris’te yaşayan ve iyi derecede Fransızca bilen 32 yaşındaki Feyza M. adlı Faslı kadının vatandaşlık başvurusu, 2005’te ‘Fransız toplumuna yeterince asimile olmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.

Feyza M, dini özgürlüklerle ilgili anaysal hakkını ve Fransa'nın temel değerlerini sorgulamak gibi bir niyeti olmadığını belirterek kararı Yüksek Mahkeme'ye taşıdı. Ancak Fransız Danıştayı da Faslı kadının, belirtilen gerekçelerle Fransız vatandaşı olamayacağına hükmederek başvurunun red kararını onadı.

Dava dosyasında, Faslı kadının dini vecibelerini yerine getirmekte radikal bir tutum benimsediği ve bunun da Fransız toplumun temel değerleri ve özellikle kadın erkek arası eşitlik ilkesiyle uyumlu olmadığı ifade edildi.


Faslı kadınla yapılan mülakatlar konusunda Danıştay’a bilgi veren bir uzman, kadının adeta inziva haline yaşadığını, laiklik ve oy kullanma hakkı gibi kavramlar hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ve kocasına tam bir teslimiyet halinde yaşadığını ifade etti. Fransa’nın itibarlı gazetelerinden Le Monde “Burka Fransız vatandaşlığıyla bağdaşmıyor mu? başlığıyla verdiği haberde, Feyza M. hakkındaki kararla Fransa’da ilk defa, bir kişinin dini vecibelerini ifa biçiminin Fransız toplumuna uyumu konusundaki hukuki karara mesnet teşkil ettiği vurgulandı.  

Faslı kadının Danıştay kararını Fransa içinde temyize götürebileceği başka bir yargı organı bulunmuyor. AİHM yolu açık olsa da kararın AİHM tarafından benimsenme ihtimali olduğu da ifade ediliyor.

KARISINI DÖVEN VATANDAŞLIKTAN ATILSIN!

Avrupa genelinde laiklik ilkesini en katı yorumlayan ülke olarak öne çıkan Fransa’da verilen bu karar ülke içinde de tartışmalara yol açtı.

Hukuk Profesörü Daniele Lochak, Le Monde'a verdiği mülakatta, ‘kocaya aşırı itaatin’ vatandaşık başvurusunun reddine gerekçe gösterilmesinin tuhaf olduğunu belirterek, “Bu kararın mantıksal sonucunu izlerseniz, karılarını döven eşlerin de Fransız vatandaşlığını haketmediği neticesi çıkar” diye konuştu.


Fransız İnsan Hakları Derneği Başkanı Jean-Pierre Dubois da olayla ilgili ‘teyakkuz’ halinde olduğunu ve daha fazla bilgi almaya çalıştıklarını kaydetti.  Fransız Danıştayı’nın tartışmalı kararını değerlendiren Time dergisi, laikliğin Fransız cumhuriyet değerlerinin temel direği olduğunu ancak kimi zaman laikliğe olan sadakatin, bu ilkenin önlemesi beklenen önyargılara bizzat yol açtığını, son kararın da buna bir örnek teşkil ettiğini yazdı.  

Fransız yasalarında "asimilasyon" terimi net bir şekilde tanımlanmıyor. 2003 yılında Nicolas Sarkozy İçişleri bakanıyken yürürlüğe giren 1’inci Sarkozy kanunu, vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancılara Fransızca bilme şartıne ek olarak Fransız vatandaşlığının hak ve yükümlülüklerini de bilme zorunluluğu getirmişti. 2006 yılından yürürlüğe giren 2’inci Sarkozy kanununda ise çok eşlilik, “asimilasyon noksanlığı” olarak tanımlanıyor. Starr

Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top