Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

escinsel-kadin-evlilik.jpgFransa eşcinsel evliliğinin serbest olduğu 10'uncu Avrupa ülkesi olarak tarihe geçecek mi? Fransız Anayasa Konseyi, konu hakkında kendisine Yargıtay tarafından yapılan başvuruyu itibaren incelemeye başladı. Anayasa Konseyi'nin kararını 28 Ocak Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Eşcinsel evliliği birçok Batı ülkesinde olduğu gibi Fransa'da yıllardır tartışma konusu. Ancak Fransa, ispanya ve Portekiz gibi Katolikliğin sağlam temeller üzerine kurulu olduğu ülkelerin aksine eşcinsel evliliği eşiğini bugüne kadar aşabilmiş değil. Bu da son yıllarda politik ve toplumsal konularda daha fazla söz sahibi olmak isteyen Katolik lobisinin Fransa'da sanıldığından etkin olduğu yorumlarına neden olmakta.

Fransız Yargıtayı tarafından Anayasa Konseyi'ne yapılan başvurunun temelinde, 14 yıldır beraber yaşayan ve 3'ü yapay dölleme yoluyla olmak üzere 4 çocuk sahibi olan bir lezbiyen çift tarafından açılan dava bulunuyor. Davacı çift, kendilerine resmi evlilik hakkı tanınmamasını "insan hakkı ihlali" olduğunu savunuyor.

Yargıtay, Anayasa Konseyi'ne havale etti
Davacı çiftin başvurusu geçen sonbaharda yüksek yargı önüne gelmiş, Yargıtay, "konu toplumsal tartışmalara neden olduğu" gerekçesiyle, eşcinsel evliliğinin Fransız yasalarına uygunluğu hakkında ülkenin en yüksek yargı organı olan Anayasa Konseyi'nden görüş istemişti.

Yargıtay'ın konuyu Anayasa Konseyi'ne sevketme kararında, "Eşcinsel evliliği bugün, değişen ahlaki değerler ve başka ülkelerde konuyla ilgili yasal mevzuatın değişmesi nedeniyle toplumda geniş kapsamlı bir tartışma konusudur" ifadelerine yer verilmişti.

Yürürlükte olan Fransız Medeni Kanunu aynı cinsten iki bireyin resmi evliliklerine fırsat tanımıyor. Fransız Yargıtayı 2004 yılında ülkenin güney batısındaki Begles kentinin Yeşiller Partili belediye başkanı Noel Mamere tarafından kıyılan eşcinsel nikahı "Fransız yasalarına aykırı" olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Fransa'la gericilik eleştirisi
Ülkedeki eşcinsel evliliği taraftarları, Fransa'nın bu alanda diğer ülkelerden "geride" kaldığı düşüncesinde. Eşcinsel evliliği için mücadele veren Sivil Toplum Kuruluşu "SOS HOMOPHOBıE", konunun Anayasa Konseyi gündemine taşınması nedeniyle yaptığı açıklamada, "Birçok ülke eşncisel evliliğine izin verirken, insan haklarının vatanı ünvanına sahip Fransa'nın vermemesi düşünülemez" görüşünü savundu.

Dünyadaki uygulamalar
Eşcinsel evliliği Avrupa genelinde Hollanda, Belçika, ispanya, Norveç, isveç, izlanda, Danimarka, Portekiz ve ingiltere'de yasalarla resmen tanınıyor. Bu ülkelerden Hollanda, Belçika, ispanya, Norveç ve izlanda'da eşcinsel çiftler evlat edinme hakkına da sahipler. Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti, isviçre ve Finlandiya'da ise eşcinsel evliliği resmen tanınmamakla birlikte, eşcinsellerin beraberliklerini kısmen resmi kılan bir statü bulunuyor. Eşcinsel evliliği Avrupa dışında sadece Kanada, Arajantin, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda'da serbest. ABD'de ise sadece ıowa, Connecticut, Massachussetts, Vermont, New Hampshire eyaletleri ile Washington DC'de resmen tanınıyor. [Deutsche Welle-Haber: Kayhan Karaca-Editör: Hülya Köylü]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Germany FRA_AUH

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top