Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

cocuk-disari-bakiyor.jpg
Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde ailelerinden alınarak Hıristiyan ailelere verilen Türk çocuklarıyla ilgili yaptığı incelemeleri rapor haline getirdi. Bu hafta içinde komisyon tarafından karara bağlanacak olan rapor sonuçları çarpıcı tespitler içeriyor.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun haziran ayında özellikle Hollanda, Belçika ve Almanya’da yaptığı bir dizi inceleme sonuçları rapor haline getirildi.

Raporda, ailelerinden alınan çocukların ‘kapalı kutu’ olarak nitelendirilen yurtlarda kaldığı ve bu yurtlarda çok ciddi sorun ve tehlikelerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekilirken, çocukların ailelerden alınmasına gerekçe yapılan konulardaki çarpıklıklara da vurgu yapıldı.

Hakim, Aileyi ciddiye almıyor
Raporda bu çocuklar hakkında bakılan davalara da yer verilirken “Bu zamana kadar edinilmiş deneyim ve tecrübelerden aktarıldığı üzere, aile mahkemesinin davalarında gençlik dairesi uzmanları tarafından hazırlanan raporlara ve ifadelere hakimlerin daha fazla önem verdiği, ebeveynlerin açıklamalarını yeterince ciddiye almadıkları ve kararların sürekli ebeveynler aleyhine çıktığı anlaşılmaktadır” yorumu yapıldı.

Serbestlik bir ölçüde var ama “Koruyucu Aile”nin seçimi yanlış
Pek çok Avrupa ülkesine kıyasla Hollanda’da Müslümanların gündelik yaşamda inançlarını daha rahat ifade edebildiği, İslami semboller konusunda sorun yaşamadığının anlaşıldığı belirtilen raporda Hollanda’da minareli camilerin yapılabildiği, ezan sesinin cami dışına verilebildiğine şahit olunduğu kaydedildi. Ancak bu özgürlüklerin çocuk bakım sisteminin sorunlu uygulamalarıyla çelişki yarattığına dikkat çekildi.

Raporda, “Gerçekleştirilen görüşmeler ışığında, Hollanda makamlarının koruyucu aile seçiminde çocukların kültürel ve dini durumlarını yeterince dikkate almadığı, Müslüman ailelerin çocuklarına gereken hassasiyeti çoğunlukla göstermediği kanaati oluşmuştur, çocukların velayetini alabilecek yakın derece akrabalarının mevcut olduğu durumlarda dahi, bu hususun gözetilmediği vakalara rastlanmaktadır” denildi.

Türk Kültürünü bilmiyorlar
Raporda; Türk toplum yapısı ve kültürünü bilmeyen üçüncü kişilerin, ailelerin çocuklarına karşı uyguladıkları bir kısım tutum ve davranışlarla çocuğun geleceğini tehlikeye düşüreceği kaygısı taşıdığına dikkat çekilen raporda, bu kişilerin yaptıkları şikayet ve ihbarların asılsız olduğu görüşüne yer verildi.

Raporda “Zaman zaman öğretmen, doktor, polis veya komşular gibi üçüncü şahısların gerçeği yansıtmayan şikayet ve ihbarlarından dolayı da bazı ailelerin mağdur olup çocuklarını kaybettiklerine de şahit olunmaktadır” denildi.

Bizim kültürümüzde şaka fakat
Almanya’da yapılan incelemelerden örneklerle açıklanan bir diğer konu ise, gençlik merkezlerindeki uzmanların çok azının göçmen kökenli olması ve bu nedenle ailelerin çocuklarıyla olan problemlerinin çözümünde yeterli hukuki ve maddi desteği verememesi.

Raporda; iletişim eksikliğinin yanı sıra uzmanın göçmen aile kültürünü bilmemesinden dolayı aile ve çocuk arasında geçen bazı davranışların uzmanca olumsuz değerlendirildiği vurgulandı ve “Hatta şaka mahiyetinde olan bazı tutum ve davranışların bile cinsel taciz olarak değerlendirilmesine neden olmaktadır” denildi.

Anneanne torununu kucaklamak istiyor!
Raporda yer alan diğer bir nokta ise aile içerisindeki bazı davranışlar. Raporda; Gençlik dairesi yetkililerinin, bir anneannenin torunları ile görüşme günlerinde zorla bir şeyler ikram etmeye çalışması ve ısrarla kucaklamak istemesi gibi tutum ve davranışları, kendi sosyal ve kültürel değerlerine uygun görmedikleri tutum ve davranışlar olarak değerlendirdiğine dikkat çekildi. Buna dayanarak, “bu nedenle çocukların selameti gerekçesine dayanarak, çocukları anneannenin vesayeti altına vermediği anlaşılmıştır” ifadeleri oldukça dikkat çekiciydi.

En sorunsuz ülke Belçika
Yapılan incelemelerde en az sorunlu uygulamanın Belçika’da olduğunun altının çizildiği İnsan Hakları Komisyonu raporunda, buradaki gençlik daireleri ve koruyucu ailelere ilişkin Türk toplumu tarafından dile getirilen bir sorun tespit edilemediğine vurgu yapıldı.

Viyana Sözleşmesi
Raporda incelemelerde karşılaşılan sorunların önemli bir kısmının gençlik dairelerine bağlı barınma yurtlarında yaşandığına dikkat çekildi. “Kapalı bir kutu görünümü sergileyen barınma yurtlarında yaşanan problemler hakkında yetkililer tarafından yeterli bilgi ve belge verilmemiş” denen raporda bununla birlikte, “el konulan çocuklarımızın yarısından fazlasının barınma yurtlarında kaldığı ve buralarda çocuklarımızın çok ciddi sorun ve tehlikeler ile karşı karşıya bulunduğu anlaşılmıştır” ifadesine yer verildi.

Viyana Sözleşmesi’ne göre Almanya, Belçika ve Hollanda makamlarının vesayet altına alınan Türk çocuklarıyla ilgili olarak dış temsilciliklere bildirimde bulunması gerektiği vurgulanan raporda, ailelerinden alınarak barınma yurtlarına verilen çocuklarla ilgili acil çalışma yapılması istendi.

Dipnotlar…

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun hazırladığı raporun sonuç bölümünde ise tespit ve öneriler yer aldı. Ana hatlarıyla sıralananlar şu şekilde:

- Velayet hakkını aileden alınması veya çocuğun koruyucu aileye verilmesi kararı gençlik dairesi yerine mahkeme kararıyla olmalı.
- Çocuklar basit sebeplerle ailelerinden alınmaktadır. Gençlik daireleri uygulamalarının asıl hedefi aile bütünlüğünü koruma yönünde olmalı.
- Çocuk kendi kültür ve yaşam tarzına en yakın akraba ve ailelere verilmeli.
- Aile ile çocuklar arasında sürekli şahsi ilişki kurulmasına imkan sağlanmalı.
- Ailenin durumu sık sık kontrol edilerek negatif durum kalktığında çocuk aileye iade edilmeli.
- Çocuğun anadilini konuşmasına imkan sağlanmalı.
- Mahkeme kararına esas teşkil edecek raporlar gençlik iaresi uzmanları dışında, başka uzman veya bilirkişilerce hazırlanmalı.
- Gençlik dairelerinde Türkiye kökenli uzman istihdamı artırılmalı.
- Türkiye kökenli ailelerin koruyucu aile olması teşvik edilmeli, gençlik daireleri uygulamalarına karşı aileler bilinçlendirilmeli.
- Türk toplumundaki aile içi problemler çocukların dairelerin uygulamalarına maruz kalmasına neden olmaktadır. Vatandaşların gittiği ülkeye uyum sağlaması gerekmekte.
- Barınma yurtlarındaki çocuklarla ilgili acilen bir çalışma yapılmasına ihtiyaç bulunuyor.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top