Son Haberler:
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."

Meteoroloji uzmanları, özellikle beyaz Noel tatili hayali kuranları ve Alpler'e gitmeyi planlayanları düş kırıklığına uğratan Avrupa genelinde etkili ılık havanın, "El Nino" doğa olayıyla bağlantılı olduğunu ve önümüzdeki yılın ilk yarısında da devam edeceğini bildirdi.

Birleşik Krallık Meteoroloji Kurumunun 2016 küresel ortalama sıcaklık araştırması verilerine göre, ülke genelinde bu ay, bazı bölgelerde hava sıcaklığı gündüz saatlerinde 16 dereceye ulaştı. Bunun mevsim normallerinin ortalama 8 derece üzerinde olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, Birleşik Krallık da dahil bu ay Avrupa geneli ve Kuzey Afrika'da etkili ılık havanın tek bir faktörle açıklanamayacağını ancak Pasifik Okyanusu'ndaki aşırı hava olaylarını tanımlayan El Nino'nun etkisiyle okyanus yüzeyinin ısınmasının bu durumla bağlantısı bulunduğunu söyledi.

El Nino etkisinin 2016'da da süreceğini ifade eden İngiliz uzmanlar, küresel ortalama sıcaklığın gelecek yıl, 1961-1990 yılları arasını kapsayan dönemdekinin 0,84 derece üzerine çıkacağını öngördü.

Meteoroloji Kurumu, 2015 yılı için küresel sıcaklığın ortalamanın 0,64 derece üzerinde olacağını belirtmişti, ancak yılın 10 ayında sıcaklık, 1961-1990 yılları arasındaki dönemin 0,72 derece üzerinde seyretmişti.

Ülkede aralıkta en sıcak gün 18,3 dereceyle 1948 yılında İskoçya'da yaşanmıştı. İngiliz hava durumu uzmanları, bu rekorun önümüzdeki günlerde kırılmasını, 2016'da da sıcaklığın sanayileşme öncesi döneme göre ortalama 1,1 derece artmasını bekliyor.

Bir ayda 3 mevsim
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava durumu, bazı Londralıları mutlu ederken bazılarını da üzdü.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Andaal Verma adlı vatandaş, bu ayı ılık havayla geçirmekten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, "Önceki yıllara kıyasla hava normalden daha sıcak olduğu için bu kış çok fazla kalorifer kullanmama gerek kalmadı. Finansal bakımdan bu beni sevindiriyor. Bazı akşamlar yaz akşamlarından daha sıcak geçiyor" dedi.

Bir diğer Londralı Megan Hughes ise havanın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden ötürü özellikle Noel döneminin tam anlamıyla "soğuk Noel havasında geçmeyeceğini" ve bu nedenle hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Hughes, havanın durumunun küresel ısınmayla bağlantısı olabileceğini düşündüğünü ve bunun da kendisini endişelendirdiğini vurgulayarak, "Bir ayda 3 mevsim yaşadık. Londra'da Noel döneminde hep gittiğimiz buz pateni pistlerinin kalitesi bu yıl çok kötü. Havadan dolayı buz çok sulu. Ayrıca iki hafta sonraya, Fransa'ya kayak tatili için rezervasyon yaptık ama tesislerde yeterli seviyede kar yok henüz. Her gün hava durumunu kontrol ediyoruz" diye konuştu.

Ilık hava Fransa'da kış turizmini etkiledi
Fransa'da da hava sıcaklığının ortalamadan fazla olması, özellikle henüz sezon başında olan Alpler'deki kış turizmini de olumsuz etkiledi.

Ilık hava nedeniyle Alpler'de kış turizmi geçen yıla oranla yüzde 15 düşüş gösterirken, kar yağmadığı için özellikle Alpler'in güneyindeki kayak merkezleri, pistleri hizmete açık tutmak üzere suni kar kullanmaya başladı.

Hollanda son yılların en sıcak aralık ayını yaşıyor
Hava durumunun mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Hollanda'da da son yılların en sıcak aralık ayı yaşanıyor.

Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) verilerine göre, ülkede bu ay sıcaklık 8,6 derecelik ortalamayla 1974'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Hollanda'da en son 1974 yılı aralık ayında sıcaklık ortalaması 7,3 dereceye çıkmıştı.

Noel tatiline 8-10 derecelik sıcaklıkla girileceği tahmin edilen ülkede, geçen ay da 1994'ten bu yana yaşanan en sıcak kasım ayı olarak kayıtlara geçmişti. Hollanda'da geçen ay sıcaklık ortalaması 10,5 derece olarak ölçülmüştü.

Uzmanlar, havaların bu şekilde gitmesi halinde Hollandalıların yıl boyunca büyük merakla beklediği, alanında dünyanın en büyüğü olan 200 kilometrelik "Elfstedentocht (11 Kent Kanal Yarışı)" adlı buz pateni sürat yarışının bu sene yapılamayacağını belirtti. Kurallara göre, Friesland bölgesindeki 11 ilde kanallar üzerinde gerçekleşen sürat patenin yapılabilmesi için buzun kalınlığının en az 15 santimetre olması gerekiyor.

Almanya, Avusturya, İskandinavya ve Litvanya Noel'i bu yıl karsız kutlayacak
Almanya Meteoroloji Servisi'nden alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki, Hannover, Bremen, Hamburg, Berlin ve Rostock gibi şehirlerde sıcaklığın bu hafta 10 derecenin üzerine çıkması, güneydeki bölgelerde ise, gün içerisinde hava sıcaklığının en yüksek 8, en düşük 4 dereceyle, mevsim normallerinin üzerine geçmesi bekleniyor.

Kar yağışının ise ancak bin 700 metre yükseklikte etkili olacağı ifade eden enstitü, bu yılın son günlerinde hava sıcaklığının azalabileceğini ancak, kar yağışı olasılığının düşük olduğu bildirdi.

İsveç Meteoroloji Kurumu'nun tahminlerine göre, Noel Bayramı'nın kutlandığı 24-25 Aralık tarihlerinde, İskandinavya'nın bazı bölgelerinde hava sıcaklığı 13 dereceye ulaşacak.

Meteroloji uzmanı Alexandra Ohlsson, İskandinavya'nın bir çok bölgesinde vatandaşların karsız bir Noel geçireceklerini söyleyerek, İsveç ve Danimarka'nın Noel'i 39 yıl önce, 13 derecede kutladığını hatırlattı. Bu arada, "yalancı bahar" nedeniyle İsveç'te ağaçların çiçek açtığı ve çileklerin olgunlaştığı gözlemlendi.

Aralık ayında hava sıcaklığının 8-9 dereceleri bulmasıyla Litvanya'da da baharı aratmayacak hava oluştu. Ülkede, bu hafta ortalarında gündüz sıcaklığın 11 dereceye ulaşması öngörülüyor. Yılın son ayındaki beklenmedik ılık havaya sevinen Litvanyalılar ise, bu yıl beyaz bir Noel geçiremeyecekleri için de hayal kırıklığı yaşıyor.

El Nino hava olayı
Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) geçen ay, küresel hava değişikliğine ilişkin yayımladığı raporunda, 2015'in muhtemelen en sıcak yıl olarak kayıtlara gireceğini duyurmuştu. DMÖ, dünyada iklim değişikliğinin El Nino ve insan kaynaklı küresel ısınmadan kaynaklandığı bildirmiş, El Nino'nun küresel ısınma üzerindeki etkisinin 2016 yılında da devam ettirmesinin beklendiğini duyurmuştu.

DMÖ, bu yıl, son 15 yılın en güçlü, son elli yılın ise en güçlü üç El Nino hava olayından birinin yaşandığını açıklamıştı. El Nino, genellikle ekim ve ocak ayları arasında etkisini artırıyor, yılın ilk çeyreğinde etkili olmaya devam ediyor ve daha sonra etkisi giderek azalıyor. El Nino, yarattığı ısıtıcı etki nedeniyle, kasırgalara, şiddetli yağışlara, taşkınlara, kuraklıklara, yangınlara ve tarımsal ürün kayıplarına yol açıyor, bütün bunların sonucu olarak da salgın hastalıklar artabiliyor ve çok sayıda ölüm yaşanabiliyor.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top