iPhone 6 1gb 728x90
Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

trt_int_logo.jpgTRT-INT yayınlarının kablodan çıkartılıp, Dijital paket içine alınması konusunu masaya yatırmak için önceki gün HDV Rotterdam Kocatepe Camii’nde, tarafların da katılımı ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yayıncı kuruluş UPC, “Bu yıl için TRT- iNT yayınlarının yeniden kabloya alınmasının mümkün olmadığını” açıkladı.

Rotterdam kentindeki Kocatepe Camii Lokali’nde gerçekleşen ‘TRT-INT Yayını Bilgilendirme Toplantısı”, vatandaşlarımızın genelinin yaz tatili için anavatana gitmeleri sebebiyle az sayıda katılımla yapıldı.

Toplantıya Rotterdam Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kaya, Meclis üyeleri Zeki Baran ve Ahmet Yıldırım, Feijenoord Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Çiçek, İjsselmonde Belediye Meclis Üyesi Necat Kaya, yayıncı kuruluşa tavsiyede bulunan kurumun başkanı Jan Maas ve yardımcısı Hüseyin Kalyoncu, yayıncı kuruluş UPC müdürü Ronald Stumuller ile vatandaşlarımız katıldı. Rotterdam bölgesinde TV yayınlarının tavsiye edildiği heyetin başkanı Jan Maas, “Bu günkü toplantıdan biz alacağımızı sinyali aldık. Türk halkının TRT’yi çok açık şekilde istediğine şahit olduk. Yayıncı kuruluş UPC ile yeniden bir karar almak için görüşmeye hazırız.  Tavsiye kurulumuz 7 kişiden oluşuyor ve bu 7 kişiyi Rotterdam Belediyesi seçiyor. Bunların belli oranı göçmen ve bayan üyelerden oluşmak zorundadır. Seçilen bu 7 kişinin, her yıl 30 kanallık bir limit  var ve bu 30 kanallık limit içerisinde tavsiyeleri ile yayınlanacak TV’leri seçiyor ve yayıncı kuruluş UPC’ ye bildiriyor. Bizim tercihlerimizde daha sonra UPC yetkilileri tarafından incelenip, son kararı da yine UPC vermektedir.” ifadelerine yer verdi.

Yayıncı kuruluş UPC müdürü Ronald Sutmuller, “Alınan bu kararın 2008’de değişmesi mümkün değil, ancak gelecek yıl bu konuyu daha geniş ve ayrıntılı olarak görüşeceğimizden emin olabilirsiniz.

Müşterilerimizden almış olduğumuz sinyal ve tavsiyeler doğrultusunda hangi kanalları ilk 15 TV’nin bulunduğu paketin içerisine alacağımıza karar veriyoruz. Öncelikli olarak zaten zorunlu listede yer alması gereken 7 kanal bulunmakta. Bunlar daha çok Hollanda kanalları… Sonuçta UPC ticari bir kuruluştur. Siz şimdi bize TRT-INT geri alınacak mı diye soruyorsanız, buna cevabımız ‘hayır’ olacak. Çünkü bu çalışma 1 yıl öncesinden yapılmış ve çeşitli kriterler göz önüne alınarak bu karara varılmıştır. Türk toplumunun ekonomik olarak bize nelere mal olacağını biliyoruz. Ama yinede TRT-INT yayınlarını bu yıl için en azından geri almak gibi bir olay maalesef söz konusu değil. Yeni yayın dönemi için sözleşmeler yapılmış durumda. TRT-INT, şuan hazırlanan dijital paket içinde yer almakta. Öyleki bu pakette TRT-INT’in yani sıra 7 ayrı Türk özel kanalı daha var.” dedi.
Toplantı esnasında kendinse yöneltilen sorulara da yanıt veren Ronald Stumuller şöyle konuştu: “Bugün burada bize vermek istediğiniz sinyali aldık. Bu tepkileriniz bize ulaştı, bizde bu tepkilerinizi gelecek sezonki çalışmalar öncesinde göz önüne alacak ve kararımızı bu doğrultuda vermeye çalışacağız. Ama yinede söylemek istiyorum ki bu seçimlerde kriterler önemli. Televizyon kanallarının hangileri pakete alınacağı konusunda öncelik izlenme oranı ve içeriktir.”

Tavsiye kurulunun Türk kökenli üyesi Hüseyin Kalyoncu ise TRT- INT’i hangi sebeplerden dolayı tavsiye ettiklerini ve bunların da hangi kriterler göz önünde alınarak yapıldığını izaha çalıştı.

Kalyoncu, “Son aylarda çok sayıda TV kanalı piyasaya çıktı. Bunlar için zaman zaman karar vermekte zorlandık. Biz Tavsiye Kurulu olarak UPC’ye bir TV’yi tavsiye ederken şu kriterleri de göz önünde bulunuyoruz: Öncelikle Televizyonun izlenme oranı(reyting). Bunları yayın içeriği ve mültikültürel oluşu gibi kriterler takip ediyor. Bundan sonraki yıllarda TRT-INT’in yeniden listeye alınması söz konusudur. Ama ağır şartlar olacak. Yayın içeriğinde haber, müzik, film, eğitim dâhil birçok program gerekiyor." açıklamasında bulundu. Rotterdam Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kaya şöyle konuştu: “TRT-INT yayınlarının kaldırılmasına kesinlikle karşıyım. Eğer tavsiye komisyonu listesini açıklıyor ve UPC’ye tavsiyede bulunmasına rağmen UPC,  kararı göz ardı ediyorsa, bu adil bir karar değildir. Tavsiye komisyonu ve UPC,  bu kararı yeniden değerlendirmelidirler. Türk izleyicisi olarak gücümüzü bilmeleri gerekiyor. Eğer bu şekilde tavırları devam ederse, Türk halkını UPC ve yan yayın kurumlarını kapattırıp, uydu yayınlarına geçeceklerini bilmeleri lazım. Bunu çocuklarımızın Hollandaca öğrenmeleri için önemli olduğunu bilsek dahi gücümüzü göstermek adına yapmamız gerekiyor.”

Toplantıyı yöneten Feijenoord Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Çiçek, ‘Bu toplantının gelecek dönemler için belirleyici olacağına ve ne kadar önemli olduğuna’, vatandaşlarımıza hitaben, “Muhataplar, buradaki tepkileri merkezlerine taşıyacak ve bu yıl kaybedilmişte olsa dahi gelecek yıl için bu toplantı bir örnek teşkil edecektir.” uyarısında bulundu.

Temmuz ayının başında, TRT-INT için Hollanda genelinde kablodan çıkarılmasını protesto eden Türk kökenli siyasetçiler ile sivil toplum örgütü temsilcileri, topladıkları yaklaşık 3 bin imzayı, yayıncı kuruluş UPC yetkililerine teslim etmişlerdi. Rotterdam ve Amsterdam’da başlatılan imza kampanyalarına ülkenin her tarafından destek gelmiş ve ‘Hollanda genelinde TRT-INT kanalının kablodan çıkarılmasını kabul edilemez bir uygulama olarak görüyoruz’ şeklinde, Amsterdam Merkez Belediye Meclis Üyesi Derya Kaplan da bir çalışma başlatmıştı. [D-Ajans-M. Ali TOPCU]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Germany FRA_AUH

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top