Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

vize-duvarlarini-yikan-turk.jpgİngiltere’ye girmeyi başaran kebapçı için sırada diğer AB ülkeleri var. Türk vatandaşlarının AB ülkelerinde yatırım ve ticaret amacıyla serbest dolaşımını kısıtlayan İngiltere arka arkaya kaybettiği davalardan sonra geri adım attı.

Mahkeme yoluyla oturum ve iş yeri açma belgesi alan 8 kişilik ilk kafile İngiltere’ye gitti. Geçtiğimiz günlerde İngiltere makamlarınca ilkede kabul edilen haklar 3 Eylül 2009 itibariyle ‘resmen’ İlan edildi. Buna göre iş adamları Konsolosluğa müracat edip kolaylıkla yatırım veya iş için İngiltere’de oturum hakkı alabilecek. Düzenlemeyle sermaye şartının da son bulmasıyla simitçi ve ayakkabı boyacısı da milyon dolarlık iş adamıyla aynı statüye yükseltti. Kararın İngiltere Konsolosluğunun internet sitesinde ilan edilmesinin ardından başvurularda ciddi artış yaşandı. Kuddus Avukatlık bürosu yetkilileri sadece bir haftada 20’nin üzerinde talep aldıklarını belirtti. Bu talepler içinde Bakkal, Berber, Terzi, Kebapçı, Simit Fırını, Bilgisayar Teknik Servisi ve tekstil mağazası gibi iş kolları dikkat çekiyor.

1963 Ankara Anlaşması’nın Türk vatandaşlarına sağladığı hakları 30 yılı aşkın süredir uygulamayan İngiltere iş adamlarına kapılarını açtığını resmi olarak ilan etti. Göçmenlik yasası kapsamında yabancılara oturma izni verirken kılı kırk yaran İngiliz makamları, Türk iş adamlarına 500 bin Paund tutarında yatırım yapma şartını dayatıyordu. Buna karşın 1963 Yılında AB üyesi ülkelerle Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya göre Türk ve AB arasında karşılıklı olarak gümrüksüz mal dolaşımı ve iş adamlarının vizesiz geçişi hakkı yer alıyor. AB vatandaşları Türkiye’de serbestçe iş kurabilirken Türk vatandaşlarının ise bu hakkı askıya alınmıştı.

2002 yılından bu yana başlattığı hukuk mücadelesiyle çok sayıda iş adamına bu hakkı geri kazandıran Kuddus Avukatlık Bürosu, davayı Avrupa Adalet Divanı’na kadar taşıdı. Türk yatırımcı ve iş adamlarına adeta duvar ören İngiltere, kaybettiği seri davalardan sonra Türkiye’ye bakış açısını değiştirdi. 3 Eylül 2009 itibariyle eski uygulamalardan vazgeçilerek Ankara Anlaşmasının hükümleri yerine getirileceği resmi olarak internet sitesinde ilan edildi. Sürece başından beri taraf olan Kuddus Avukatlık Bürosu Yetkilisi Hakan Camuz, “7 yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucu İngiltere Ankara Anlaşmasından doğan hakları geçtiğimiz aylarda ilke olarak geçen hafta da resmi olarak Türkiye’ye iade edeceğini açıkladı.

Buna göre İş adamları herhangi bir sermaye sınırı olmaksızın İngiltere’ye gidip yatırım yapabilir veya mal hizmet satın alabilir. Bu Türk vatandaşının önünü açan bir zaferdir. Bugüne kadar yüzlerce başvuru ve dava başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İngiltere’de iş yaparken geri gönderilmiş insanlar profesyonel bir danışman şirket aracılığıyla yeniden başvuru yapabilir” diye konuştu.

İNGİLTERE TAMAM SIRADA DİĞER AB ÜLKELERİ VAR

Türk Vatandaşlarının AB’ye üye ülkelere yatırımcı olarak girmesinin kolaylaştığına dikkat çeken Camuz, İngilizlerin Türkiye’ye gelip bar, cafe, restoran açarken hiç zorlanmadıklarını Türk vatandaşlarına ise çifte standart uygulandığını aktardı. Camuz, “1980’li yıllarla birlikte İngiltere Türk vatandaşlarının oturum taleplerine red cevabı verdi. İş adamları bu duvarları aşamayınca iltica etmek zorunda kaldılar. 2007 Eylül ayında mahkeme AB üyesi olan ülkeler Türkiye ile bu anlaşmayı imzaladıklarına göre maddeleri de yerine getirmesi kararına vardı. Bu düzenleme Diğer AB ülkelerinde de emsal teşkil edecek. Almanya Hükümeti Rus, Amerikan, Japon vatandaşlarına yatırımcı olarak Almanya’ya gelmek için en az 1 milyon dolar getirmesi lazım şartı koyabilir. Ama Türkiye’ye böyle bir şart getiremez” şeklinde konuştu.

AVRUPA’DA DİL EĞİTİMİ İÇİN VİZE İSTEMEK YASALARA AYKIRI

Ankara anlaşmasından doğan malların dolaşım serbestliği ilkesine göre İngiltere’de dil eğitimi ya da okul eğitimi almak isteyen öğrencilere vize istenmemesi gerektiğini anlatan Avukat Camuz, “Türk vatandaşı AB ülkelerine Ankara anlaşması kapsamında hizmet satın almaya gidiyorsa vize sorulması yasalara aykırıdır. Bu hizmetin eğitim ya da sağlık olması fark etmez. Cebine parasını koyup o hizmeti satın almak isteyen kişiye  vize sormak illegaldir. Bize göre vizelerin tamamı yasa dışıdır. Anlaşma şartlarına aykırıdır. Uçağa atlayıp İngiltere’ye gidip gümrük memuruna eğitim için geldiğini ve yeterli paran olduğunu ispat etmen yeterli olmalı” dedi.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top