Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

afganistan-kadinlar.jpgBM Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararı, barış kurma, barışı koruma ve çatışmaları sona erdirmeye yönelik çabalarda kadınların eşit katılımının önemini vurguluyor. Peki, Afganistan'da durum nasıl?

Polis üniformalı bir kadın olarak, Afgan toplumunda pek alışılmamış bir görüntü sergileyen Marzia, Kunduz şehrinde güvenliğin ve düzenin sağlanmasında önemli rol oynuyor. Zira evlerde arama yapılırken, evdeki kadınların yatak odalarını ve gardroplarını Marzia kontrol ediyor. Afgan toplumunda bu görevi bir erkeğin üstlenmesi tasvip edilmiyor.

Erkek meslektaşlarıyla beraber çalıştığını belirten Marzia, şu anda kadınlar için hareket özgürlüğünün nispeten daha büyük olduğunu söylüyor ve "Nerede olursa olsun, ne iş olursa olsun, kadınlar çalışmalı.” diyor.

69 üyenin sadece dokuzu kadın
Sadece kaba kuvvetin geçerli olmadığı, sorunların konuşarak, diyalogla çözüldüğü bir toplum, tüm dünyada kadınların çıkarına. BM Güvenlik Konseyi bu amaçla 10 yıl önce barışı sağlama, koruma ve çatışmaları sona erdirmeye yönelik çabalarda kadınların eşit katılımının önemini vurgulayan 1325 sayılı kararı aldı. Ancak 30 yıldır savaş ve çatışmalara sahne olan Afganistan'da bu kararın çok etkisinin olduğu söylenemez. Afgan kadın hakları savunucusu Süreyya Parlika, Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kurulan Barış Konseyi'nde bunun gayet açık bir şekilde görülebileceğini söylüyor. Toplam 69 üyenin sadece dokuzunun kadın olduğunu belirten Parlika, bunların yedisinin Karzai tarafından doğrudan atandığına dikkat çekiyor ve "Kadınlar şimdi, savaştan başka bir şey bilmeyen erkekler ile birlikte konseydeler. Ne görüşlerini dile getirebiliyorlar, ne de müzakerelerin akıbetini etkileyebiliyorlar.” diyor.

Vitrindeki kadınlar henüz sembolik
Herat şehrinde kadın hukukçuları bir araya getiren bir girişimin başkanı Gülsüm Sıddıki, birçok kadın için daha fazla siyasi sorumluluğa yönelik adımın fazla erken atıldığı kanısında. "Ben kadınların barış görüşmelerine katılmalarını o kadar olumlu bulmuyorum. Herhangi bir planları, ya da siyasi veya toplumsal sorumluluk üstlenecekleri makamlar için bir stratejileri yok." diyen Sıddıki, kadınların öncelikle başka sorunları ortadan kaldırmaları gerektiğini belirtiyor ve o yüzden toplumda öne çıkan kadınların, şu anda daha çok sembolik bir değer taşıdığını söylüyor.

Çocuklar anne sözü dinler
Herat Vilayet Meclisi üyesi Cemile Kerimi ise, kadınların Afganistan'daki siyaset sahnesinde neredeyse hiç ciddiye alınmadığını ve en azından ailelerinde etkili olarak, ülkenin geleceğinin daha barışçıl olmasını sağlayabileceklerini belirtiyor. Kadınların üzerine basa basa “savaş sona ersin artık” dediklerini, çünkü sürekli ailelerinden birinin, erkek kardeşlerinin, oğullarının, kocalarının çatışmalarda ölmelerinden korktuklarını söyleyen Kerimi, "Bence kadınlar çocuklarına, ellerine silah almamalarını öğretebilirler. Çocuklar okula gitmeli, eğitim almalı ve ülkenin geleceğini inşa etmeli. Sakallı bir aşiret reisi, kadınların, savaşın sona ermesi yönündeki taleplerini dinlemez, ama bir annenin sözünü dinler.” şeklinde konuşuyor.

Kadınlar ülkenin yeniden şekillendirilmesinde rol oynayamıyor
Taliban rejiminin devrilmesinin üzerinden dokuz yıl geçti, ancak yine de kadın-erkek eşitliğinin pek esamesi okunmuyor. Afgan kadınlar için 2005'te kararlaştırılan Ulusal Eylem Planı hayata geçirilmiyor. Af kanunları yüzünden, kadınlar Taliban rejimi sırasında maruz kaldıkları cinsel şiddeti de mahkemeye taşıyamıyorlar. Tüm bunlar, kadınların Afganistan'ın geleceğinin şekillenmesinde daha fazla rol oynamalarının önünde birer engel. [Deutsche Welle Türkçe-Saber Yusufi & Ute Hempelmann, Çeviri: Aydın Üstünel-Editör: Meltem Karagöz]
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top