Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

İngiliz Daily Telegraph gazetesi muhabiri Richard Spencer İstanbul'da Suriyeli bir umut taciriyle görüşmesini kaleme aldı. Suriye'den gelip Türkiye üzerinden Yunanistan ve İtalya'ya gitmek isteyen mültecilere para karşılığı yardım eden Ebu Mahmut, Spencer'a eskiden Halep'te doktorluk yaptığını söyledi.

İşte Daily Telegraph muhabirinin makalesinden Ebu Mahmut'un anlattıkları:
- Bu işten sadece bu ay 100 bin dolar para kazandım. Ancak yaşamım kolay değil. İşe ilk önce Mersin'de başladım. Orada aldığım tekneye İtalyan sahil güvenlik ekipleri el koydu. Her mülteciden 5 bin dolar para almıştım. Bu sayede zarar etmedim ama Interpol tarafından arandığımı duyunca oradaki işi bırakarak İstanbul'a geldim.

2 YILDA 10 BİN İNSAN GÖNDERDİM
- İki yılda İtalya ve Yunanistan'a 10 bin insan gönderdim. Gönderdiğim botların hiçbiri batmadı.

DOKTOR OLDUĞUM İÇİN İNSANLAR BANA GÜVENİYORDU
- İlk başlarda kimseden komisyon almıyordum. Ancak paraya ihtiyacım vardı. Bu yüzden komisyonla bu işi yapmaya karar verdim. Doktor olduğum için de insanlar bana güveniyordu.

- Avrupa Birliği tüm kapıları kapatsa bile bu insanlar tünel kazarak da olsa oraya geleceklerdir. O zaman neden mültecileri BM kanalıyla kabul etmiyorlar?

- Halep'te iki taraf da beni düşman gibi görüyordu. Muhaliflerin yaralılarını tedavi ettiğim için Esad'ın askerleri beni yakalamak istiyordu. Benim Esad yanlısı olduğumu düşünen muhalifler de peşime düşmüştü.

TÜRKİYE YOLCULUĞUNDA TEKNEMİZ BATTI, 11 SAAT YÜZDÜM
- Ben de iki kuzenimi alarak botla Türkiye'ye gelmeye karar verdim. Türkiye yolculuğunda teknemiz battı. Kadın ve çocuklar gözümün önünde denizde kayboldu. Ben kuzenimle 11 saat yüzerek karaya ulaştım.

- 11 yaşındaki oğlumu da bir arkadaşımla Hollanda'ya gönderdim. Bir mülteci Almanya'ya ulaşmak için 2 bin euro, İsveç ve Norveç gibi kuzey ülkelerine gitmek için 4 bin euro vermek zorunda. Yunanistan'a geçmek ise bin 100 dolar.

- İstanbul'da müşteri bulan, onlara malzeme tedarik eden, kıyıya kadar mültecileri götüren 15 elemanım var. Bazı rüşvet verdiğimiz çeteler de var.

Makaleyi kaleme alan Richard Spencer ise izlenimlerini şöyle anlatıyor:
"Mülakatımız saatlerce sürdü. Çünkü onun üç cep telefonu sürekli çalıyor. Buluştuğumuz kafede yaptığı işi gizlemiyor. Garsonlar onun umut taciri olduğundan haberdar. Arayanlardan bazıları 'müşteriler', bazıları ise aracılar.

Telefonda aracı bir kişi kendi yolladıkları otobüsteki mültecilerin polise yakalandığını anlatıyor. Ebu Mahmut ise kendinden emin bir şekilde 'İstanbul'da bir gece bile kalmayacaklar. Onları tekrar göndereceğim' diye güvence veriyor. Arayan bir başka kişi Ebu Mahmut'tan kendisini Yunanistan'a götürmesini istiyor.

Ebu Mahmut ise daha önce Avrupa'ya yolladığı telefondaki kişinin ağabeyinden bahsederek "Abin bana bin 100 dolar ödeme yapmadığı sürece olmaz" diyor. Ebu Mahmut aslında kendi ismi değil. Interpol aradığı için 4 aydır bu takma ismi kullanıyormuş."
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top