Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

100-euro-kemer.jpg
Şimdiye kadar Avrupa'nın güneyini etkileyen Euro krizinin kuzey ülkelerine de yayılabileceği belirtildi. İtalya, İspanya ve Portekiz gibi güney Avrupa'yı vuran ve 2008 yılından bu yana etkili olan Euro krizi genişliyor. Konuyu Huffington Post'un Almanya baskısına değerlendiren Commerzbank finans uzmanları, özellikle Finlandiya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın tehlike altında olduğunu belirtti.

Halihazırda kuzeydeki Avrupa ülkelerinden sadece İrlanda'yı vuran krizin diğer 4 ülkeyi de etkisi altına alacağı kaydedildi. Commerzbank uzmanları, AB Komisyonu tarafından yapılan ESI isimli mali barometrede bu değerlerin çok net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Krizin en büyük sorumlusu olarak Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gösterildiği haberde, bankanın şimdiye kadar Almanya odaklı çalıştığı ve diğer ülkeleri göz ardı ettiği vurgulandı.

Başta Finlandiya olmak üzere söz konusu 4 ülkenin yapısal sorunları bulunduğunu kaydedilirken, işçi ücretlerinin Euro'ya geçtikten sonra 2008'deki krize kadar normalden fazla yükseldiği ifade edildi.

Özellikle Finlandiya'da diğer Euro Bölgesi ülkelerine göre ücretler yüzde 8 daha fazla artış gösterdi. Bu nedenle bütçede oluşan açığın halen kapatılamadığı ve söz konusu ülkelerin risk altında olduğu açıklandı.

DÜNYA İLE REKABET EDEMİYORLAR
Commerzbank uzmanlarına göre, kuzey ülkelerinin uluslararası rekabet kapasitesi de düştü. Örneğin bir dönem dünya telekomünikasyon piyasasına hakim olan Finlandiya artık dünyanın geri kalanıyla rekabet edemiyor. İhracat oranlarında da düşüşler yaşanıyor.

BORÇLANMA YÜKSELDİ
Haberdeki bir başka çarpıcı nokta ise risk altındaki bu kuzey ülkelerinde kişisel borçlanmaların astronomik oranda arttığı bilgisi. Euro'nun para birimi olarak belirlendiği 1999 yılından bu yana bu ülkelerde ortaya çıkan borçlanma Gayri Safi Milli Hasıla'nın ortalama yüzde 180'i düzeylerine kadar yükseldi. Fransa'da yüzde 160 olurken, Hollanda'da bu oran yüzde 220'lere kadar çıktı.

KRİZDE EŞİK AŞILDI
Öte yandan Commerzbank uzmanlarına göre, daha önce Euro kriziyle tanışan İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde zor dönem geride kaldı.

Uzmanlar, 2013 yılının 3. çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyüme beklerden, Euro Bölgesi'nde 2015 yılına kadar büyüme oranlarının yüzde 1,5'e kadar çıkacağını tahmin ediyor.
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top