Son Haberler:
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."
Fenerbahçe 2 - Karabükspor 0 -- "Süper Lig'in 16. haftasında Fenerbahçe kendi sahasında Karabükspor'u ağırladı. İlk yarısı ..."
İgor Tudor Galatasaray'dan kovuldu -- "Galatasaray yönetimi, Hırvat Teknik direktör Igor Tudor ile yollarını ayırma kararı aldı. ..."
Hollanda'da İslam düşmanı Wilders seçim kampanyasına camii bahçesinde başladı -- "Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) lideri Geert Wilders, yerel seçim ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail bir işgal ve terör devletidir -- "Cumhurbaşkanı Erdoğan, olağanüstü toplanan İİT zirvesinde "Kudüs'ü, Filistin devletinin ..."

100-euro-kemer.jpg
Şimdiye kadar Avrupa'nın güneyini etkileyen Euro krizinin kuzey ülkelerine de yayılabileceği belirtildi. İtalya, İspanya ve Portekiz gibi güney Avrupa'yı vuran ve 2008 yılından bu yana etkili olan Euro krizi genişliyor. Konuyu Huffington Post'un Almanya baskısına değerlendiren Commerzbank finans uzmanları, özellikle Finlandiya, Belçika, Fransa ve Hollanda'nın tehlike altında olduğunu belirtti.

Halihazırda kuzeydeki Avrupa ülkelerinden sadece İrlanda'yı vuran krizin diğer 4 ülkeyi de etkisi altına alacağı kaydedildi. Commerzbank uzmanları, AB Komisyonu tarafından yapılan ESI isimli mali barometrede bu değerlerin çok net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Krizin en büyük sorumlusu olarak Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gösterildiği haberde, bankanın şimdiye kadar Almanya odaklı çalıştığı ve diğer ülkeleri göz ardı ettiği vurgulandı.

Başta Finlandiya olmak üzere söz konusu 4 ülkenin yapısal sorunları bulunduğunu kaydedilirken, işçi ücretlerinin Euro'ya geçtikten sonra 2008'deki krize kadar normalden fazla yükseldiği ifade edildi.

Özellikle Finlandiya'da diğer Euro Bölgesi ülkelerine göre ücretler yüzde 8 daha fazla artış gösterdi. Bu nedenle bütçede oluşan açığın halen kapatılamadığı ve söz konusu ülkelerin risk altında olduğu açıklandı.

DÜNYA İLE REKABET EDEMİYORLAR
Commerzbank uzmanlarına göre, kuzey ülkelerinin uluslararası rekabet kapasitesi de düştü. Örneğin bir dönem dünya telekomünikasyon piyasasına hakim olan Finlandiya artık dünyanın geri kalanıyla rekabet edemiyor. İhracat oranlarında da düşüşler yaşanıyor.

BORÇLANMA YÜKSELDİ
Haberdeki bir başka çarpıcı nokta ise risk altındaki bu kuzey ülkelerinde kişisel borçlanmaların astronomik oranda arttığı bilgisi. Euro'nun para birimi olarak belirlendiği 1999 yılından bu yana bu ülkelerde ortaya çıkan borçlanma Gayri Safi Milli Hasıla'nın ortalama yüzde 180'i düzeylerine kadar yükseldi. Fransa'da yüzde 160 olurken, Hollanda'da bu oran yüzde 220'lere kadar çıktı.

KRİZDE EŞİK AŞILDI
Öte yandan Commerzbank uzmanlarına göre, daha önce Euro kriziyle tanışan İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde zor dönem geride kaldı.

Uzmanlar, 2013 yılının 3. çeyreğinde yüzde 0,1 oranında büyüme beklerden, Euro Bölgesi'nde 2015 yılına kadar büyüme oranlarının yüzde 1,5'e kadar çıkacağını tahmin ediyor.
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Dövizle askerlik başvurusunda yıl sonunu atlatmayın

Dövizle askerlikte binlerce kişi 1000 euro ...

+ View

Hollanda'da kaybolan Abdullah isimli Türk çocuğu ailesine ...

Hollanda'da, 3 gündür aranan kayıp zihinsel ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hamsi ihracatında artış

Deniz av sezonunun başladığı 1 Eylül'den 31 ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği ...

Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu ...

+ View

Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray ...

Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir ...

+ View

Fırtına Karabük'te tekledi: Kardemir Karabükspor 1 - ...

Süper Lig'in 17. haftasında Trabzonspor, ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top