Son Haberler:
Lollipop kullanım oranı iki katına çıktı -- "Google’ın açıkladığı son verilere göre Android 5.0 Lollipop ocak ayında %1.6 olan ..."
Adalet Bakanı Heiko Maas: Aşı mecburi olabilir -- "Federal Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, kızamık salgınının önüne geçmek için mecburi ..."
Otomobil sektörü binlerce işçi alacak -- "Münihli otomobil devi BMW’nin dünya çapında 8 bin kişiyi ise alacağı açıklandı."
Mehmet Baransu'ya tutuklama talebi -- "Taraf yazarı Mehmet Baransu tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi."
Susuz kalan vücudun 5 sinyali -- "Gün içerisinde en ihmal edilen içeceğin su olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Serkan ..."
Ünlü diyetisyen Yelda Kahvecioğlu evinde ölü bulundu -- "Bir süredir kendisinden haber alınamayacan ünlü diyetisyen Yelda Kahvecioğlu ..."
Samsung Galaxy S6’yı tanıttı -- "Samsung yeni amiral gemisi Galaxy S6’yı tanıttı. Tüm dünyada milyonlarca kişinin ..."
Hollanda'da ücretsiz poşetlere yasak geliyor -- "Hollanda'da alışverişler sırasında ücretsiz plastik poşet verilmesi gelecek yıl başından ..."
Google'dan geleceğin ofisi -- "Google yakın gelecekte hayata geçirmek üzere ütopik bir merkez ofis yapısı kurmayı ..."
Fenerbahçe'ye derbi öncesi büyük darbe: Torku Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'de Akhisar Belediyespor yenilgisi ile zirveyi kaptıran Fenerbahçe, Torku ..."
vuurwerk_amsterdam.jpg2008'in son aylarından itibaren dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz, yılbaşı kutlamalarını ise etkilemedi. Avrupa başkentleri her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaparken 2008'in son dakikalarına havai fişek gösterileri damgasını vurdu.Hollanda'da ekonomik krize rağmen, geçen yıla göre 5 milyon Euro daha fazla bir satışla yaklaşık 70 milyon Euro tutarında havai fişek patlatıldı.

Genel olarak olaysız geçen kutlamalarda havai fişekten kaynaklanan kazalar çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu. Macaristan'da ise 1 kişi  havaya atmak istediği elindeki roket fişeğin başına isabet  etmesi sonucu öldü. 4 kişi de yaralandı.

Avrupa'da en geniş katılımlı kutlamaya ise Almanya'nın başkenti Berlin ev sahipliği yaptı. Kutlamalar çerçevesinde Berlin'de düzenlenen “Açık Hava Partisi”ne eğlence alanına girişlerin ücretsiz olması nedeniyle,  aralarında çok sayıda yabancı turistin de bulunduğu yaklaşık 1 milyon kişi katıldı.  Tarihi Brandenburger Kapısı'ndan Zafer Anıtı'na kadar uzanan 17 Haziran  caddesi üzerinde kurulan 10 sahnede, çeşitli müzik grupları ve şarkıcılar  konserler verdi. Yılbaşı gecesi Almanya’da bazı olaylar da yaşandı. Berlin’de yaklaşık bin kişinin  Prenzlauer Berg semtindeki bir polis karakoluna saldırdığı belirtildi. Hamburg'ta polis ve itfaiyenin yaklaşık 1200 farklı olaya çağrıldığı, bu  arada bazı araçların da yakıldığı bildirildi. Leipzig kentinde de yaklaşık 150 içkili gencin polislerle çatıştığı, 64  kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Hollanda’da ise Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve Lahey gibi büyük kentlerin meydanlarında toplanan binlerce kişi konserler ve ışık gösterileri eşliğinde patlatılan havai  fişeklerle yeni yılı karşıladı.

Havai fişek kazalarının yoğun yaşandığı ülkelerden biri de İsveç oldu. Başkent Stockholm yakınlarında küçük bir yerleşim merkezi olan Hallstavik'te ailesiyle evlerinin bahçesinde havai fişek atarak yeni yılı kutlayan genç bir  erkek çocuğunun yüzüne havai fişek isabet etmesi nedeniyle yüzünden ve gözünden  ağır yaralandığı bildirildi. Ülkede birçok yerde yeni yıla girilirken fırlatılan havai fişeklerden  kaynaklanan çok sayıda kazanın olduğu ve çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İngiltere'nin başkenti Londra da her yıl olduğu  gibi bu yıl da yeni yıla muhteşem bir ışık gösterisi eşliğinde girdi. Çalınan müzik eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenen kalabalığın  sürekli içki tüketmesi yüzünden olaylar da eksik olmadı. Polisin olay çıkartan  sarhoşları kalabalığın arasından çıkartıp, evine dönmeye zorladığı, daha büyük  huzursuzluklara yol açanların ise geceyi karakollarda tamamlamak üzere gözaltına  alındığı dikkati çekti.

Bu arada Avusturya’da gece  yarısından saniyeler sonra dünyaya gelen Türk bebeği, ülkede 2009 yılının ilk  bebeği unvanını aldı.

Kardinallerden maneviyat hatırlatması

Öte yandan Almanya'da Katolik ve Proteston mezheplerinin kardinalleri yeni yıl konuşmalarında materyalizm yerine maneviyat çağrısı yaptılar. Katoliklerin baş kardinali Robert Zollitsch, Almanya'da inanca dayalı ahlak değerlerinin büyük oranda  kaybolduğunu söyledi. Protestanların baş kardinali Wolfgang Huber ise, paranın yaşamın merkezinde yer edindiğini  ve ekonomik krizin insanların yaşamları ile ilgili kendilerini sorgulama noktasına getirdiğinin altını çizdi.
Yorumlar

En çok okunan

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon şiparişlerinde gümrüklere ...

+ View

Hollanda'da ücretsiz poşetlere yasak geliyor

Hollanda'da alışverişler sırasında ücretsiz ...

+ View

Finlandiya’da bir restoranda üç Türk bıçaklanarak öldürüldü

Finlandiya’da Midia adlı restoranda üç Türk ...

+ View

Son eklenen haberler

Lollipop kullanım oranı iki katına çıktı

Google’ın açıkladığı son verilere göre Android ...

+ View

Adalet Bakanı Heiko Maas: Aşı mecburi olabilir

Federal Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, kızamık ...

+ View

Depresyondayken kafa dağıtmanın 7 kolay yolu

İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor değil mi? ...

+ View

Otomobil sektörü binlerce işçi alacak

Münihli otomobil devi BMW’nin dünya çapında 8 bin ...

+ View

Trabzonspor öldü öldü dirildi: Trabzonspor 3 - Kardemir ...

Süper Lig'in 22. haftasının kapanış maçında ...

+ View
Dokteronline.com - Afvallen

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top