Son Haberler:
Canlı bomba Elif Sultan Kalsen'i CHP savunmuştu -- "Emniyet Müdürlüğüne düzenlediği saldırıda öldürülen terörist Elif Sultan Kalsen, 2012 ..."
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı -- "Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne silahlı saldırı düzenlendi. ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini ağır ödediler -- "Cumhurbaşkanı Erdoğan Romanya'daki akşam yemeğini iptal etti, Türkiye'ye erken dönüyor. ..."
Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'a veda -- "Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine operasyonunda şehit düşen savcı Mehmet ..."
Bahar fırtınası Almanya'da hayatı felç etti -- "Almanya’da önceki gün etkili olan fırtına dün şiddetini artırdı. Niklas adı verilen ..."
Savcıyı öldüren Şafak Yayla ile Bahtiyar Doğruyol cezaevi’nden arkadaş çıktı -- "Rehin aldıkları savcıyı öldüren teröristler Şafak Yayla ile Bahtiyar Doğruyol, Tekirdağ ..."
Gezici medyası DHKP-C'ye toz kondurmadı -- "Çağlayan Adliyesi'nde bulunan Savcı Mehmet Selim Kiraz DHKP-C tarafından rehin alındı. ..."
Gezici Ceyda Karan teröristleri savundu -- "Ceyda Karan, savcıyı rehin alan teröristlerin öldürülmesine tepki gösterdi."
Çağlayan'da operasyon bitti: Savcı Mehmet Selim Kiraz hayatını kaybetti -- "İki bomba ve yüzden fazla silah sesinin duyulmasıyla birlikte operasyon düzenlendi. Ağır ..."
Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz rehin alındı -- "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz rehin ..."
vuurwerk_amsterdam.jpg2008'in son aylarından itibaren dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz, yılbaşı kutlamalarını ise etkilemedi. Avrupa başkentleri her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaparken 2008'in son dakikalarına havai fişek gösterileri damgasını vurdu.Hollanda'da ekonomik krize rağmen, geçen yıla göre 5 milyon Euro daha fazla bir satışla yaklaşık 70 milyon Euro tutarında havai fişek patlatıldı.

Genel olarak olaysız geçen kutlamalarda havai fişekten kaynaklanan kazalar çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu. Macaristan'da ise 1 kişi  havaya atmak istediği elindeki roket fişeğin başına isabet  etmesi sonucu öldü. 4 kişi de yaralandı.

Avrupa'da en geniş katılımlı kutlamaya ise Almanya'nın başkenti Berlin ev sahipliği yaptı. Kutlamalar çerçevesinde Berlin'de düzenlenen “Açık Hava Partisi”ne eğlence alanına girişlerin ücretsiz olması nedeniyle,  aralarında çok sayıda yabancı turistin de bulunduğu yaklaşık 1 milyon kişi katıldı.  Tarihi Brandenburger Kapısı'ndan Zafer Anıtı'na kadar uzanan 17 Haziran  caddesi üzerinde kurulan 10 sahnede, çeşitli müzik grupları ve şarkıcılar  konserler verdi. Yılbaşı gecesi Almanya’da bazı olaylar da yaşandı. Berlin’de yaklaşık bin kişinin  Prenzlauer Berg semtindeki bir polis karakoluna saldırdığı belirtildi. Hamburg'ta polis ve itfaiyenin yaklaşık 1200 farklı olaya çağrıldığı, bu  arada bazı araçların da yakıldığı bildirildi. Leipzig kentinde de yaklaşık 150 içkili gencin polislerle çatıştığı, 64  kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Hollanda’da ise Amsterdam, Rotterdam, Utrecht ve Lahey gibi büyük kentlerin meydanlarında toplanan binlerce kişi konserler ve ışık gösterileri eşliğinde patlatılan havai  fişeklerle yeni yılı karşıladı.

Havai fişek kazalarının yoğun yaşandığı ülkelerden biri de İsveç oldu. Başkent Stockholm yakınlarında küçük bir yerleşim merkezi olan Hallstavik'te ailesiyle evlerinin bahçesinde havai fişek atarak yeni yılı kutlayan genç bir  erkek çocuğunun yüzüne havai fişek isabet etmesi nedeniyle yüzünden ve gözünden  ağır yaralandığı bildirildi. Ülkede birçok yerde yeni yıla girilirken fırlatılan havai fişeklerden  kaynaklanan çok sayıda kazanın olduğu ve çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İngiltere'nin başkenti Londra da her yıl olduğu  gibi bu yıl da yeni yıla muhteşem bir ışık gösterisi eşliğinde girdi. Çalınan müzik eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenen kalabalığın  sürekli içki tüketmesi yüzünden olaylar da eksik olmadı. Polisin olay çıkartan  sarhoşları kalabalığın arasından çıkartıp, evine dönmeye zorladığı, daha büyük  huzursuzluklara yol açanların ise geceyi karakollarda tamamlamak üzere gözaltına  alındığı dikkati çekti.

Bu arada Avusturya’da gece  yarısından saniyeler sonra dünyaya gelen Türk bebeği, ülkede 2009 yılının ilk  bebeği unvanını aldı.

Kardinallerden maneviyat hatırlatması

Öte yandan Almanya'da Katolik ve Proteston mezheplerinin kardinalleri yeni yıl konuşmalarında materyalizm yerine maneviyat çağrısı yaptılar. Katoliklerin baş kardinali Robert Zollitsch, Almanya'da inanca dayalı ahlak değerlerinin büyük oranda  kaybolduğunu söyledi. Protestanların baş kardinali Wolfgang Huber ise, paranın yaşamın merkezinde yer edindiğini  ve ekonomik krizin insanların yaşamları ile ilgili kendilerini sorgulama noktasına getirdiğinin altını çizdi.
Yorumlar

En çok okunan

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon şiparişlerinde gümrüklere ...

+ View

Kızım Duygu Doğan'ı kandırıp Suriye’ye kaçırdılar

Kızı 21 Mart gününden bu yana kayıp olan gazeteci ...

+ View

Bahar alerjisi hakkında öneriler

Alerjik bünyeli olanlarda bağışıklık sistemi ...

+ View

Son eklenen haberler

Canlı bomba Elif Sultan Kalsen'i CHP savunmuştu

Emniyet Müdürlüğüne düzenlediği saldırıda ...

+ View

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı

Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet ...

+ View

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bedelini ağır ödediler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Romanya'daki akşam yemeğini ...

+ View

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'a veda

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki rehine ...

+ View

Bahar fırtınası Almanya'da hayatı felç etti

Almanya’da önceki gün etkili olan fırtına dün ...

+ View
Dokteronline.com - Afvallen

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top