Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

100-euro-kemer.jpg
Avrupa’yı kasıp kavuran ekonomik kriz en çok gençleri vurdu. Bazı ülkelerde genç işsizlik oranı yüzde 60’ı buldu. İşsiz Avrupalılar, ekmeğini başka ülkelerde kazanmak için yollara düşüyor. Gözde ülkeler ise Almanya, ABD ve İngiltere. İnşaat mühendisi 34 yaşındaki İspanyol Enrigue G. “İspanya’da iş bulmak imkânsızlaştı. Arkadaşlarım gibi ben de ülkemden ayrıldım. ABD’ye geldim, bilezik satıyorum.” diyor.

1960’larda Anadolu insanının iş için göçtüğü Almanya’ya şimdi de İspanyollar, Yunanlılar ve İtalyanlar gidiyor. 5 sene önce başlayan ekonomik krizin genişleyen etkisini kaldıramayan İspanya ve Yunanistan’da genç işsizlik oranı yüzde 60’a dayandı. Sadece İspanya’da 6 milyondan fazla İspanyol genç işsiz durumda. Bu rakam Danimarka’nın toplam nüfusundan fazla ve 1970’ten bu yana ülkedeki en yüksek işsizlik oranı. Politikanın bir türlü çözemediği durum, Almanya, İngiltere gibi ülkeler için bir nevi fırsat olurken, Zaman’a açıklama yapan Avrupalı gençler, “Savaş ya da pek yokluk görmedik ama ümidimiz de tükeniyor. Ülkemizde gelecek kurmak imkansızlaştı.” diyor.

Barcelona doğumlu 25 yaşındaki David Fontana, iş bulamayınca ABD’ye göç edenlerden. Şimdi bir kursta eğitim gören bir yandan da restoranda çalışan Fontana, “Sosyoloji bitirdim. Fakat İspanya’da iş bulmak artık bitirdiğin bölüm ne olursa olsun zor. Bu sebeple ABD’ye geldim. Avrupa içinde iş bulma ihtimalim ABD’ye göre daha yüksek olduğu için Almanya ya da İngiltere’ye gitmeyi planlıyorum. Almanya’dan birçok şirketin İspanyol işçi aradığını konuşuyoruz şu sıralar.” diyor.

Bir İspanyol gazetesi ve televizyonu için 13 yıl spor muhabirliği yapan Manolo Ferrera Nieto da, Fontana’dan farklı düşünmüyor. 1,5 yıl önce ekonomik sıkıntı sebebiyle kapanan kanalın ardından onca deneyimine rağmen iş bulamamış. Bunun üzerine mesleğini devam ettirmek için göç kararı almış. ABD’ye gitmenin yollarını araştıran Nieto bu ülkede spor muhabirliği yaparak hayatını sürdürmeyi amaçlıyor. Nieto’nun ülkesiyle ilgili gözlemleri de pek iç açıcı değil: “İspanya’dan kaçan kaçana. Çünkü bu genel umutsuzluğun kaçınılmaz bir sonucu. Ve hiçbir şey bir sonraki yıl iyileşecek gibi görünmüyor. Arkadaşlarım Almanya ve İngiltere’ye gidiyor. Aslında daha çok ABD ve Brezilya tercih ediliyordu fakat şimdi bu iki ülkenin büyükelçilikleri vizeyi çok zor ve gerçekten gerekliyse veriyor.”

34 yaşındaki inşaat mühendisi Enrigue G. de işsizlik sebebiyle ABD’ye göçenlerden. İyi bir mesleğinin olduğunu ancak bunun İspanya’da artık hiçbir öneminin kalmadığını düşünüyor. Politikacıların ekonomik krize çözümler bulabileceğinden pek umutlu değil. İspanya’da genç nüfusun yarısından çoğunun master yaptığına dikkat çekiyor. Ancak şu anda sağlık ve eğitim sisteminin ciddi anlamda zedelendiğini belirtiyor. Çalışanların maaşlarının kesildiğini belirten Enrigue G., “Birçok İspanyol inanıyor ki 10 yıl önceki Euro’yu kabul etmek en büyük hataydı. Bu sebeple şu an arkadaşlarım ülkeden ayrılıyor. Ben Amerika’ya geldim, bilezik satıyorum.” diyor.

Konuştuğumuz İtalyan gençler de geleceklerinden pek umutlu değil. Bilgi teknolojileri alanında uzman olan ve şu sıralar geliştirdiği aplikasyonları pazarlamayla uğraşan Ruddy Lazzarin, “Ekonomi İspanya ve Yunanistan kadar olmasa da İtalya’da da ümit vermiyor. Mesela şu sıralar geliştirdiğim bir web projesini kimseye dinletemiyorum. Patentini aldığım bu proje için bu krizde nasıl yatırımcı bulacağımı bilmiyorum. İnsanlar buradan ayrılıyorlar artık.” diyor. Fransa’da yaşayan kimya mezunu Touatia Libh de işe girme kriterlerinin gün geçtikçe zorlaştığına dikkat çekiyor. Libh, Avrupa’daki arkadaşlarının Almanya, İngiltere ve ABD’ye göçmeye çalıştığını söylüyor.

Avrupalıların radarında Türkiye de var
Göçten Türkiyede nasibini alıyor. Türk Hava Yolları, krizin derinleştiği 2008’den bu yana Yunanistan’dan 31, İspanya’dan 24 pilot transfer ettiklerini açıkladı. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak da otellerde de Doğu Avrupalı çalışanlarda artış yaşandığını söyledi. Siyaset bilimcisi Fuat Keyman ise Avrupa’dan göçün THY ile sınırlı olmadığına, özellikle akademik göç yaşandığına dikkat çekiyor. Keyman, “İstanbul Politikalar Merkezi’ne, Sabancı Üniversitesi’ne özellikle Yunanistan, İspanya’dan başvurular ciddi anlamda artıyor. Türkiye’ye bu anlamda ciddi başvurular var. Zaten bunlar o ülkelerdeki genç nüfusun kaçma yöntemleri.” diyor.

Almanya’ya göç eden İspanyollar, katlanarak artıyor
Konuyla ilgili değerlendirmelerini aldığımız ‘İspanyol Ekonomisinin Uluslararasılaşması’ adlı kitabın yazarı ekonomi yorumcusu William Chislette’nin verdiği istatistiği bilgiler göçün ne kadar arttığını teyit ediyor: “İspanya krizden önce en son 1973’te 13 bin kişiyi Almanya’ya göndermişti. Ama o zaman işsizlik oranı İspanya’da yüzde 6 idi ve Almanya’da da işgücü kıtlığı vardı. Krizin ardından sadece 2011’de İspanya’dan Almanya’ya göç edenlerin sayısı 13 bin 450 civarındaydı. 2012’de ise bu sayı 30 bine yaklaştı.” Euromoney Hükümet, Ücretler ve Eğitim Yöneticisi Carrie Lennard da “Avrupa’daki gençlerin Eurozone’dan ayrılmaları bir trend haline geliyor.” diyerek Chislette’e destek veriyor:  “2007’de 20-29 yaşları arasında 1,5 milyon olan işsiz sayısı 2012’de 1,3 milyon olarak ölçüldü. Bu da işsizlik oranında azalma olmadığı için ‘göç’ olarak yorumlanıyor.” 2012’de yayınlanan ‘Almanya’ya göç’ başlıklı raporda Yunanistan’dan 35 bin kişinin Almanya’ya göç ettiği açıklanmıştı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Seyfettin Gürsel ise konuyu ‘Avrupa’da işsiz kalan gençler göçüyor.’ cümlesi ile özetliyor: “Bu abartı değil. Çünkü birçok kaynaktan bu anlamda bilgi alıyorum. İspanya, Yunanistan, Türkiye’ye ama daha çok Almanya’ya göçüyor. Bu aslında normal bir sonuç. Ülkenizde iş bulamıyorsanız ve öbür taraflarda iş bulma umudunuz varsa mecburen gidersiniz.” [Arif Bayraktar, Istanbul] Zamann
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top