Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

alanya-yabancilar-ev-aliyor.jpgAntalya'nın Alanya İlçesi'nde Mütekabiliyet Yasası kapsamındaki ülkelerin listesinin yayınlanmasından sonra, günde ortalama 30 yabancı tapu sahibi oluyor. Türkiye'den mülk satın alan yabancıların yaklaşık 4'te 1'inin tercih ettiği ilçede 21 Mayıs 2012 tarihinden bu yana başvuruda bulunan yaklaşık 600 yabancı yatırımcının tamamı 1 ay içerisinde tapularını alabilecek.

Yabancıların, Türkiye'den en çok taşınmaz edindikleri ilçelerin ilk sırasında yer alan Alanya'da Mütekabiliyet Yasası kapsamında bulunan ülkelerin listesinin yayımlanmasıyla birlikte tapu işlemlerinde de yüzde 60 oranında artış oldu. Yabancıya mülk satışının 21 Mayıs 2012 tarihinde durdurulmasına rağmen yabancıların tapu başvurularını alan Alanya Tapu Sicil Müdürlüğü, günde yaklaşık 30 yabancının tapusunu vermeye başladı.

Alanya Tapu Sicil Müdürü Çetin Özdemir, daha önce 60 ülkenin yer aldığı listenin, yabancılara mülk satışının önünü açan yasa ile birlikte 180 ülkeye çıktığını söyledi. Yabancılara mülk satışının başlamasıyla birlikte ilçedeki işlem hacminin de yüzde 60 oranında arttığını belirten Özdemir, "2.5 aydır 600'e yakın işlem birikti. Başvuruları bu sürede kabul ettik. Ege Ordu Komutanlığı ile yazışmalarımızı yaptık. İlgili mülkün, askeri güvenlik bölgesi içerisinde kalıp kalmadığı konusundaki yazılarımızı alarak dosyalarımızda biriktirdik. Yabancılara mülk satışının açılmasıyla birlikte başvuru dosyalarının işlemlerine de başladık. Alanya'da işlem sayısı önümüzdeki günlerde daha da artacak" diye konuştu.

Yabancılara mülk satışı konusunda 6 Ağustos 2012 tarihinde yayımlanan genelge uyarınca, bundan sonra 1 kişinin alabileceği arazinin 30 hektarı geçemeyeceğini dile getiren Özdemir, "Boş arazi alanlar 2 yıl içerisinde proje üretmek zorunda. Bu süre içinde proje uygulamaya konulmazsa ilgili taşınmaz Mal Müdürlüğü tarafından tasfiye edilecek" dedi.

BİTMİŞ 20 BİN KONUT VAR
Alanya'dan mülk satın alan yabancı oranının, Türkiye'de mülk satın alan yabancıların yaklaşık 4'te 1'ini oluşturduğunu belirten Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay ise ilçede altyapısı ve çevre düzeniyle tam anlamda bitmiş 20 binden fazla konut bulunduğunu kaydetti.

Alanya'da halen şu ülke vatandaşlarının gayrimenkulü var: Almanya, Danimarka, Hollanda, İrlanda, Norveç, İngiltere, Rusya Federasyonu, Belçika, İsveç, Finlandiya, Litvanya, Avusturya, Ukrayna, K.K.T.C, ABD, Fransa, Polonya, İsviçre, Avustralya, Estonya, İtalya, Letonya, Gürcistan, Slovenya, Kanada, İspanya, Macaristan, İran, Portekiz, Moldova, Lüksemburg, Makedonya, Yunanistan, İzlanda, Bosna-Hersek, Japonya, Yeni Zelanda, Sırbistan ve Karadağ, Kırgızistan, Norfolk Adaları, Brezilya, Kazakistan, Hırvatistan, Tunus, Fas ve Özbekistan.
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top