Son Haberler:
Hollanda'da camilerin kundaklanması çağrılarına ceza geliyor -- "Savcılık, Müslüman kuruluşların suç duyurusu üzerine internette camilere yönelik ..."
Dormagen kentinde cami saldırganı kamerada -- "Almanya'nın Dormagen kentindeki DİTİB Süleymaniye Camisi’ne ırkçı saldırı gerçekleştiren ..."
Sahte silahlı gencin kimliği belli oldu -- "Hollanda devlet kanalı NOS'un Hilversum şehrindeki stüdyosuna giren gencin 19 yaşındaki ..."
Dolar 2,44'ü gördü -- "Dolar'da yeni rekor.... Faiz indirimi beklentisi ile dün 2.41'i görerek tarihi zirveye ..."
Almanya'da dil sınavı inatı bitiyor -- "Almanya'da eyaletler, aile birleşimiyle Almanya’ya gelecek olan yabancılara yönelik ..."
Hollanda NOS televizyon kanalına silahlı baskın -- "Hollanda'da, NOS televizyonun stüdyosunu basan ve yayında konuşmak istediğini bildiren ..."
Almanya'da dokuz can alan bakteri 30 kişide daha görüldü -- "Almanya’nın Kiel kentinde dokuz kişini ölümüne neden olan bakteri tehlike saçmaya devam ..."
Türk girişimcilerin Hollanda'ya katkısı yılda 2,64 milyar euro -- "İnholland Yüksekokulu’nun HOGİAF Etnik Girişimcilik Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Gürkan ..."
Uğur Işılak: Kimi Cumhurbaşkanı'ndan korkuyor, ben de muhalefetten korkuyorum -- "Tamer Karadağlı ve Emre Kınay'ın gündem olan sözlerine Uğur Işılak'tan yanıt geldi."
Dolar rekor'a koşuyor -- "Merkez Bankası’nın faiz indirme beklentisinin artması ve Fed açıklamalarıyla dolar 2,40'ı ..."
facebook_bilgiler.jpgFacebook'un 24 yaşındaki kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, Davos'ta yaptığı konuşmada bu yıl Facebook'un platform içerisinde lokasyon bazlı uygulamalar geliştireceklerini söylemesi ile birlikte Facebook bilgilerimiz satılacak mı sorusu akıllara geldi ?

Aslında Facebook'a bir reklam veren olarak girdiğinizde zaten anahtar kelimenize göre spesifik kitlelere ulaşabiliyorsunuz.Eğer ücretlendirmeyi kabul ederseniz reklamınız sadece bu kitleye gözüküyor ve reklamınızı sadece onlar görüyor.Dolayısı ile Facebook zaten bilgilerinizi kullanarak para kazanıyordu.

***Kayıt Esnasında Bilgileri Vermeyin***

Fakat bu sistem içinde Facebook üyelerinin cinsiyeti, yaşı, cinsel tercihi, siyasi ve dinî görüşü, eğitim durumu ve çalıştığı işyerleri gibi kayıtta verilen bilgileri analiz ediyor.Yani eğer bu bilgileri sayfanızın başka bir yerine bir not olarak kendiniz eklerseniz,hem sayfanıza giren kişiler bu bilgileri öğrenir hem de Facebook reklam ağından sıyrılmış olursunuz.

***Facebook Türkçe Engeline Takılıyor"

Bunun yanında üye olduğunuz grupların yapısını dil problemi nedeni ile Facebook tam olarak analiz edemediği için grupların bilgisini reklam ağında kullanamıyor.Burada şöyle bir sorun var;örneğin üye olduğunuz grubun ismi "Helal Olsun Sana Tayyip Erdoğan!!!".Burada Türkçenin inceliği var,yani hem Tayyip Erdoğan'a bahsi geçen konuda katılanlar sevgi gösterisi olarak grubu kurmuş olabilirler,hem de tepki olarak kurulmuş olabilir.Dolayısı ile sizin siyasi görüşünüz ile ilgili bir detaya bu bilgiden ulaşamaz.Bu inceliği Facebook'un sanal zekası çözemediği için sizin burada verdiğiniz bilgiyi reklam ağında kullanamıyor.


***Facebook'ta Görünmez Olun***

İki yıldır güvenlik açıkları ile kendinden söz ettiren Facebook,yine bir programlama hatası ile kullanıcılarının görünmez olabilmesini sağlıyor.

Eğer size bir kişiden mesaj gelmiş ama ne bu kişinin profiline tıklayabiliyor,ne de mesaja cevap verebiliyorsanız bu kişiyi görünmez olma açığını kullanıyor olabilir.
Bunu yapmak için,normal Facebook hesabınızdan işlemlerinizi yaptıktan sonra "Hesap Ayarları" bölümünden hesabınızı donduruyorsunuz.

Neden olarak ise kısa bir süreliğine dondurduğunuzu bir süre sonra geri geleceğinizi belirtiyorsunuz.
Hesabınız dondurulduğu takdirde arkadaşlarınızın listesinde görünmüyorsunuz.Aynı zamanda arkadaşlarınız sizi aradığında arama sonuçlarında da çıkmıyorsunuz.
Daha öncede gönderdiğiniz mesajlar üzerinden profilinize tıklama kısayolu da kayboluyor.Yani tam anlamı ile görünmez oluyorsunuz.

Dolayısı ile,arkadaş listenizdeki kimse sizi silemiyor,engelleyemiyor.
Facebook kullanımının düştüğü bir sırada tekrar hesabınızı aktif ederek kullanıma devam edebiliyorsunuz.
Tıpkı MSN kullanır gibi hesabınızı açıp belli bir süre sonra tekrar kapatıyorsunuz.


***127.000 Gruba Yönetici Olun***

Facebook bir başka programlama hatası ile Google Kayıtlarına göre 127.000 gruba yönetici olabilmenize olanak tanıyor.
Tek yapmanız gereken Google'da "There are no admins left in this group!" sorgusu ile arama yapmak.Çıkan grupların bir çoğunun yöneticiliği boş durumda.Gruba üye olduktan sonra yönetici olabiliyorsunuz.

Bu güvenlik açığı ile ilgili Aralık ayında Facebook yönetimine yolladığım uyarı sonucu site "There are no admins left in this group!" kelimesini sayfalarından çıkardı fakat Google kayıtları henüz yenilenmediği için Google üzerinden araştırma yapan kişiler bu gruplara girebiliyor.

Burada herhangi bir illegal yol yok. Facebook'un tüm üyelerine tanıdığı bir fonksiyonu daha profesyonelce kullanma söz konusu...

Facebook gizemleri ile kendinden söz ettirmeye daha uzun bir süre devam edecek gibi gözüküyor...
Yorumlar

En çok okunan

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon şiparişlerinde gümrüklere ...

+ View

Hollanda NOS televizyon kanalına silahlı baskın

Hollanda'da, NOS televizyonun stüdyosunu basan ve ...

+ View

Türk girişimcilerin Hollanda'ya katkısı yılda 2,64 milyar ...

İnholland Yüksekokulu’nun HOGİAF Etnik ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da camilerin kundaklanması çağrılarına ceza geliyor

Savcılık, Müslüman kuruluşların suç duyurusu ...

+ View

Dormagen kentinde cami saldırganı kamerada

Almanya'nın Dormagen kentindeki DİTİB Süleymaniye ...

+ View

Yunanistan troyka’ya rest çekti

Yunanistan’ın çiçeği burnunda Maliye Bakanı Yanis ...

+ View

Sahte silahlı gencin kimliği belli oldu

Hollanda devlet kanalı NOS'un Hilversum ...

+ View

Trabzonspor 2 - Kayseri Erciyesspor 1

Spor Toto Süper Lig 18. hafta maçında Trabzonspor ...

+ View
Dokteronline.com - Afvallen

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top