Son Haberler:
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."

zahid-akman.jpgRadyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Zahid Akman, Televizyon Yayıncıları Derneği başkan ve üyelerini kabul etti. Akman toplantıda, yeniden başkanlık için aday olmayacağını yineledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, hazırladıkları yasa taslağının, bu yasama yılında olmasa da yeni yasama yılı başında kanun haline gelebileceğini bildirdi.

Akman, Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Hidayet Karaca başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Akman, kabule gelirken RTÜK üyelerinden Şaban Sevinç ile tokalaşırken, ''Anadolu Ajansı foto muhabiri gelsin de fotoğrafımızı çeksin ki Şaban da yansın'' diye espri yaptı. Sevinç'in, ''Birlikte yanalım'' karşılığını vermesi üzerine Akman, ''Seninle yanmak da güzel olur'' dedi.

Karaca, kabulde yaptığı konuşmada, RTÜK'e verdikleri önemden dolayı ilk ziyareti Üst Kurula gerçekleştirdiklerini söyledi. Sektör olarak dünden bugüne devam eden bazı sorunların bulunduğunu dile getiren Karaca, RTÜK'ün ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da ziyaret edeceklerini kaydetti.

Akman ise RTÜK'ün çalışmaları hakkında heyete bilgi vererek, yasa çalışmalarının bulunduğunu ve mevcut yasanın radyo ve televizyonculuk sektöründeki sorunların aşılmasında yeterli olmadığını söyledi.

-REYTİNG ÖLÇÜMLERİ-

Akman, lisanslama çalışmasının yapılması, dijital yayına geçilmesi, frekans tahsislerinin gerçekleştirilmesi gibi konuların yer aldığı yasa tasarı taslağının, bugünlerde netleşeceğini ve taslağı sektör yöneticileriyle paylaşarak, tartışmaya açacaklarını kaydetti. Zahid Akman, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Bakanımız ile de görüştük. Yasa, bu yasama yılı olmasa da yeni yasama yılının başında inşallah yasalaşabilecek. Bu da son derece bizi mutlu eden bir açıklama. Tabi bugünlerde gündemde olan diğer bir husus da reyting konusudur. Türkiye'de reyting ölçümünün kimler tarafından, hangi kuruluşa yaptırıldığı çok biliniyor. Ancak, maalesef şu anda reyting ölçümleriyle ilgili tartışmalar da bir türlü son bulmuyor. Yetkililerin bu tartışmaları sonlandıracak bir özveri içerisinde ve herkesi rahatlatacak çözümleri geliştirme sorumluluğu vardır. Bütün bu iddiaları görmezlikten gelip, eskisi gibi çalışma yapıyor olmak, başta yayıncılık sektörü olmak üzere bu konuda yetkili ve söz sahibi olan her kesimi yıpratıcı olmaktadır.

Türkiye'de özel televizyonların, kamu yayıncılığı yapan TRT'nin, reklam verip ve reklamı hazırlayan ajansların bir araya gelip, ortak çözüm bulma sorumluluğu vardır.''

RTÜK olarak böyle bir tartışmanın merkezine kendilerini koyup tartışmayla ilgili bir takım öneri ve talimatlar vermelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Akman, konuya ilişkin kendi bağımsız çalışmalarını yaparak, bu konudaki araştırmayı taraflarla paylaşabileceklerini söyledi. Akman, ''Ama bu tartışmaları çok fazla uzatmadan bir çözümde birleşiyor olmak herkesin menfaatinedir'' dedi.

-EĞİTİME KATKI PAYININ KALDIRILMASI ÖNERİSİ-

Dünyanın ve Türkiye'nin yaşanan ekonomik krizden dolayı bazı sorunlar yaşadığını ve bundan da en fazla etkilenen sektörlerin başında yayıncılığın geldiğini ifade eden Akman, reklam pastasında yaşanan daralmanın yayıncılığı olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Akman, şöyle konuştu:

''Bu konuda özellikle yayıncılarımızdan alınan yüzde 5 oranındaki eğitime katkı payının bu krizin olduğu şu günlerde yayıncılarımız için bir yük olduğunu düşünüyoruz. En azından yüzde 5 eğitime katkı payının kaldırılarak, bu süreçte yayıncılarımızın nispi de olsa rahatlamasını sağlayacak bir tedbirin alınması konusunda bizim de hükümet yetkilileriyle temaslarımız var. Siz de bugün Sayın Bakanımızla, Başbakanımızla görüşeceksiniz. Bu görüşmenizde bunu gündeme getirirseniz, seviniriz. Doğrusu güçlü bir yayıncılık sektörü, Türkiye'nin hem dışa açılmasında hem de daha da gelişmesinde çok önemli bir yere sahip olacaktır.''

Karaca da reklam gelirlerinin yüzde 35 oranında daraldığı bir dönemde eğitime katkı payının Üst Kurul gündeminde olmasından çok mutlu olduklarını, kendilerinin de görüşmelerinde bu konuyu gündeme getireceklerini bildirdi.

-''(BEN BAŞKAN ADAYI OLMAYACAĞIM ZATEN) DEDİ''-

Görüşmenin ardından ATV Genel Müdürü Fatih Edipoğlu, görüşmenin içeriğine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görüşme sırasında, Akman'ın yeniden başkanlık için aday olup olmayacağı konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Edipoğlu, ''Yeni üyelerin geleceğini, o arkadaşların da göreve başlayacağını söyledi. Kendisi de başkan olmayacağını yineledi zaten, onu söyledi yani toplantıda... 'Ben başkan olmayacağım zaten' dedi. Üyeliği devam edecek bildiğim kadarıyla'' ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Hidayet Karaca ise gazetecilerin soruları üzerine, ''Bizim kendi gündemimiz vardı. Onları konuştuk. RTÜK yasası, televizyonlarda reçetesiz ilaçların reklamının yapılması ve eğitime katkı payı konuları gündeme geldi'' şeklinde konuştu.

-ÜST KURUL YARIN TOPLANACAK-

Bu arada RTÜK'ün, Zahid Akman'ın mal varlığına tedbir konulmasının ardından yaşanan süreci ele almak üzere yarın toplanacağı öğrenildi.
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top