Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

Çocuğunuzun eğitim hayatına aile olarak nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Eğitim başarısını yükseltmede aile faktörü.

Başarı, nereden bakıldığına göre değişen bir durumdur. Başarısızlık herkes tarafından tanımlanabilse de başarı, tam tanımlanması farklı bir kavramdır. Eğitim süresince aileler bir sınavı kazanmada veya okul notlarının yükselmesinde başarı arar ve bunun üzerinden değerlendirme yapmaya yönelik konuşmalar yaparlar. Bu nedenle, başarı çoğu zaman ‘kazanma’ olarak da algılanır. Peki, eğitim başarısını yükseltmede, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmede ailenin etkisi ve rolü nedir?

Çocuğunuzun olayları yorumlamasına ve değerlendirme yapmasına yardımcı olun
Öğrencilik döneminde çocukların birçoğu kendi yaşamını tam olarak yönlendirebilecek yetkinlikte olmadığından ailelerin çocuklarına destek olmaları önemlidir. Örneğin; öğrencinin matematiği öğrenmeye çalışması fakat bazı ufak sebepler dolayısıyla öğrenmekte güçlük yaşaması “Ben matematiği yapamıyorum” demesine sebep olabilir.

Aynı şekilde, öğrencinin bir sınav için belli bir seviyede çalışıp o sınavdan istediği notu almaması “Ben hiçbir zaman yapamayacağım” tepkisi yaratabilir. Bu gibi önemli anlarda, aileler olarak öğrenciyi takip edin ve olayları yorumlama süreçlerinin içinde olarak öğrenciye birçok zaman daha anlamlı bir hayat dersi çıkarmasında yardımcı olun. Çocuğunuzun bir sınavdan beklediğinden kötü not almasının yansımasını yönetmeniz, çocukla konuşarak hem olayın sebebinin anlamanız hem de bir sonraki sınav için yapılması gerekenlerin değerlendirmeniz önemlidir.

Sınav kaygısını yönetmek için çocuğunuza destek olun
Sınavlara hazırlanma sürecinin akademik kalitesi gibi duygusal boyutu da oldukça önemlidir. Öğrencinin sınava hazırlık aşaması, kendisi için zorlu bir süreç olduğu gibi kazanma ve kazanamama kavramlarını da sorguladığı süreçlerdir. Bu sınavı varlık-yokluk savaşı haline getirmek, birçok boyutu ile zorlu bir hazırlanma sürecini çok daha zor bir duruma getirebilir.

Öğrencinin tedirginliği ve rahatlığı belli bir seviyede hissetmesi, başarıyı sağlayan önemli bir dengedir. Öğrencinin kaygısı belli bir seviyenin üzerinde olursa kendi potansiyelini kullanmakta zorlanır. Bu durum, gereksiz kayıplar yaşamasına yol açabileceğinden aileler olarak çocuklarınıza kaygı yönetiminde destek olarak bakış açısını ve yaklaşımını olumlu bir yönde değiştirmeye çalışın. Çocuğunuzun sınav sonuçlarına ve başarısına katkı sağlamak için çocuklarınızın duygusal dengelerini koruyun ve belli bir seviyede duygusal boyutlarını yönetmelerine yardımcı olun. Sınav sonucunda her durumda çocuğunuzun yanında olduğunuzu, huzurlu ve güvenli hissetmesini sağlayın.

Çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapması konusunda onu teşvik edin
Başarıya giden temel noktalardan bir diğeri ise, öğrencinin iyi bir şekilde çaba harcaması dinamiğinin hedef olarak konmasıdır. Aileler olarak, çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışmasını isteyin ve onu bu konuda destekleyin.

Biz büyüklerin hayatında da bu şekildedir. Bir şeyleri yaparken elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışmamız bize yapmak istediklerimizi daha çok yapma fırsatı verir. Aileler olarak, bu durumu çocuğa özellikle ergenlik döneminde anlatmanız ve tüm hayatı için yaptığı şeyi düzgün ve güzel yapmasını sağlamayı öğretmeniz önemli bir başarıdır.
[Koray VAROL (Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni)-HThayat]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Hollanda'da İslam düşmanı Wilders seçim kampanyasına camii ...

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Germany FRA_AUH

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top