Son Haberler:
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."

Çocuğunuzun eğitim hayatına aile olarak nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Eğitim başarısını yükseltmede aile faktörü.

Başarı, nereden bakıldığına göre değişen bir durumdur. Başarısızlık herkes tarafından tanımlanabilse de başarı, tam tanımlanması farklı bir kavramdır. Eğitim süresince aileler bir sınavı kazanmada veya okul notlarının yükselmesinde başarı arar ve bunun üzerinden değerlendirme yapmaya yönelik konuşmalar yaparlar. Bu nedenle, başarı çoğu zaman ‘kazanma’ olarak da algılanır. Peki, eğitim başarısını yükseltmede, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmede ailenin etkisi ve rolü nedir?

Çocuğunuzun olayları yorumlamasına ve değerlendirme yapmasına yardımcı olun
Öğrencilik döneminde çocukların birçoğu kendi yaşamını tam olarak yönlendirebilecek yetkinlikte olmadığından ailelerin çocuklarına destek olmaları önemlidir. Örneğin; öğrencinin matematiği öğrenmeye çalışması fakat bazı ufak sebepler dolayısıyla öğrenmekte güçlük yaşaması “Ben matematiği yapamıyorum” demesine sebep olabilir.

Aynı şekilde, öğrencinin bir sınav için belli bir seviyede çalışıp o sınavdan istediği notu almaması “Ben hiçbir zaman yapamayacağım” tepkisi yaratabilir. Bu gibi önemli anlarda, aileler olarak öğrenciyi takip edin ve olayları yorumlama süreçlerinin içinde olarak öğrenciye birçok zaman daha anlamlı bir hayat dersi çıkarmasında yardımcı olun. Çocuğunuzun bir sınavdan beklediğinden kötü not almasının yansımasını yönetmeniz, çocukla konuşarak hem olayın sebebinin anlamanız hem de bir sonraki sınav için yapılması gerekenlerin değerlendirmeniz önemlidir.

Sınav kaygısını yönetmek için çocuğunuza destek olun
Sınavlara hazırlanma sürecinin akademik kalitesi gibi duygusal boyutu da oldukça önemlidir. Öğrencinin sınava hazırlık aşaması, kendisi için zorlu bir süreç olduğu gibi kazanma ve kazanamama kavramlarını da sorguladığı süreçlerdir. Bu sınavı varlık-yokluk savaşı haline getirmek, birçok boyutu ile zorlu bir hazırlanma sürecini çok daha zor bir duruma getirebilir.

Öğrencinin tedirginliği ve rahatlığı belli bir seviyede hissetmesi, başarıyı sağlayan önemli bir dengedir. Öğrencinin kaygısı belli bir seviyenin üzerinde olursa kendi potansiyelini kullanmakta zorlanır. Bu durum, gereksiz kayıplar yaşamasına yol açabileceğinden aileler olarak çocuklarınıza kaygı yönetiminde destek olarak bakış açısını ve yaklaşımını olumlu bir yönde değiştirmeye çalışın. Çocuğunuzun sınav sonuçlarına ve başarısına katkı sağlamak için çocuklarınızın duygusal dengelerini koruyun ve belli bir seviyede duygusal boyutlarını yönetmelerine yardımcı olun. Sınav sonucunda her durumda çocuğunuzun yanında olduğunuzu, huzurlu ve güvenli hissetmesini sağlayın.

Çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapması konusunda onu teşvik edin
Başarıya giden temel noktalardan bir diğeri ise, öğrencinin iyi bir şekilde çaba harcaması dinamiğinin hedef olarak konmasıdır. Aileler olarak, çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışmasını isteyin ve onu bu konuda destekleyin.

Biz büyüklerin hayatında da bu şekildedir. Bir şeyleri yaparken elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışmamız bize yapmak istediklerimizi daha çok yapma fırsatı verir. Aileler olarak, bu durumu çocuğa özellikle ergenlik döneminde anlatmanız ve tüm hayatı için yaptığı şeyi düzgün ve güzel yapmasını sağlamayı öğretmeniz önemli bir başarıdır.
[Koray VAROL (Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni)-HThayat]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top