Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

Son günlerde anneler arasında ciddi bir endişe ve kafa karışıklığına yol açan bir haber dolaşıyor. Ülkemizde 1998 yılından beri yeni vaka görülmemesine karşın, özellikle Suriye’den gelen aşırı göç sebebiyle İstanbul’un 6 ilçesinde (Ümraniye, Sancaktepe, Fatih, Esenyurt, Küçükçekmece ve Sultangazi) çocuk felci (polio) riskinin arttığından bahsediliyor.

Bu haber ile annelerin kafası “Tekrar aşılatmalı mıyım? Ne zaman aşı olmalı? Biz risk altında mıyız?” gibi sorularla meşgul… Bu vesileyle konunun biraz detayına bakalım.

Sağlık Bakanlığı’nın çocuk felci hakkında verdiği bilgiler şöyle:

Çocuk felci hastalığı nedir?
Çocuk felci, çocuk felci virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır ve hafif, nezle benzeri bulgularla başlar. Her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olur. Sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar çalışamaz ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Çocuk felci en azından yardımsız yürüyememek demek.

Çocuk felci hastalığı öldürücü müdür?
Hastalık zaman zaman ölümlere neden olabilir. Bazen beyindeki sinir hücreleri de çocuk felci virüsü tarafından tutulur. Bu da solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir.

Hastalığa en sık kimler yakalanır?
Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Vakalar, erişkinlerde seyrek olarak görülmekle birlikte, nadiren ortaya çıkabilir.

Virüs nasıl bulaşır?
Virüs, özellikle hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde bir çocuktan diğer çocuğa kirlenmiş besin ve sular dışkı yoluyla bulaşır. Hastalık etkeni virüsün uzun süreli taşıyıcısı yoktur, hayvanlar da hastalık etkenini taşımazlar. Çocuk felci virüsü, sadece kanalizasyonda 3 ay boyunca canlı kalabilir.

Hastalığın tedavisi var mıdır?
Çocuk felci hastalığının tedavisi yoktur. Çocuk felci virüsü ile enfekte birçok çocukta hastalık hafif seyrederek sadece nezle benzeri bulgular verir. Ancak, felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmez ve hayat boyu devam eder.

Hastalık bir kereden fazla geçirilebilir mi?
Evet. Hastalık etkeni virüs ile enfeksiyon sonucunda, hastalığa neden olan üç farklı tipte virüsten sadece bir tanesine -hastalığa neden olan virüse- karşı bağışıklık gelişir. Üç tip virüs arasında çapraz bağışıklık yoktur. Her üç virüse karşı bağışıklık sadece aşı ile sağlanır.

Kimler çocuk felci hastalığına karşı aşılanmalı?
Çocukların rutin aşı çizelgelerinde bu aşı zaten var. Bizim ülkemizde bağışıklık sağlamak amacıyla çocuklara toplam 5 doz aşı uygulanıyor.

Çocuk felci aşısı takvimi
Bu aşılar; çocuk 2. ayını doldurduğunda başlayarak birer ay ara ile (2., 3. ve 4. aylarda) toplam 3 doz olacak şekilde tamamlanıyor. Daha sonra hatırlatma dozu denilen aşılar çocuk 1.5 yaşında iken ve ilkokul birinci sınıfta yapılıyor.

Aşılarınız tamamsa dert etmeyin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Barbaros Ilıkkan’a danıştım ve aşılarını şimdiye kadar düzenli olmuş çocukların ek aşılara ihtiyacı olup olmadığını sordum. Ilıkkan’a göre aşıları tamam olan çocuklar için bir risk söz konusu değil. İçimi ferah tutmamı önerdi. Lakin aşıları eksik olan çocukların kampanyadan hızlıca yararlanmasının faydalı olacağını belirtti. Polio yani çocuk felci aşısı ilk kez 1955 yılında geliştirilmiş. Hem güvenli hem etkili bir aşı… Çocukların ağızlarına damlatılarak uygulanıyor ve her üç tip virüse karşı bağışıklık sağlıyor.

Çocuk felci aşı günleri nedir?
İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri tarafından çocuk felcinin ortadan kaldırılması hedefine ulaşmak için rutin aşılama hizmetlerini destekleyen aşılama çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda risk altında olduğu saptanan Esenyurt, Fatih, Sultangazi, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinde, 0-59 ay arası çocuklara Destek Aşılama Çalışması yapılıyor. Kapı kapı dolaşılarak 0-59 ay arasındaki tüm çocuklara, daha önceki aşılanma durumlarına bakılmaksızın, tam aşılı dahi olsalar, en az bir ay ara ile iki kez çocuk felci aşısı veriliyor. Ayrıca, Suriye sınırından giriş çıkışlarda, yaşına bakılmaksızın tüm kişilere çocuk felci aşısı uygulanıyor. Çocuk Felci Aşı Günleri’nin 1. turu 5-11 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. [Yazı: Damla Çeliktaban-HThayat]
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top