Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

Son günlerde anneler arasında ciddi bir endişe ve kafa karışıklığına yol açan bir haber dolaşıyor. Ülkemizde 1998 yılından beri yeni vaka görülmemesine karşın, özellikle Suriye’den gelen aşırı göç sebebiyle İstanbul’un 6 ilçesinde (Ümraniye, Sancaktepe, Fatih, Esenyurt, Küçükçekmece ve Sultangazi) çocuk felci (polio) riskinin arttığından bahsediliyor.

Bu haber ile annelerin kafası “Tekrar aşılatmalı mıyım? Ne zaman aşı olmalı? Biz risk altında mıyız?” gibi sorularla meşgul… Bu vesileyle konunun biraz detayına bakalım.

Sağlık Bakanlığı’nın çocuk felci hakkında verdiği bilgiler şöyle:

Çocuk felci hastalığı nedir?
Çocuk felci, çocuk felci virüsünün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü, bağırsaklarda çoğalarak, vücudun diğer bölgelerine yayılır ve hafif, nezle benzeri bulgularla başlar. Her 200 vakadan bir tanesinde, hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçerek orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcı olur. Sinir hücrelerinin yerini yeni hücreler alamadığı için, etkilenen kaslar çalışamaz ve hastalık hayat boyu sürecek felçlere neden olur. Çocuk felci en azından yardımsız yürüyememek demek.

Çocuk felci hastalığı öldürücü müdür?
Hastalık zaman zaman ölümlere neden olabilir. Bazen beyindeki sinir hücreleri de çocuk felci virüsü tarafından tutulur. Bu da solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir.

Hastalığa en sık kimler yakalanır?
Hastalık en sık 5 yaşından küçük çocuklarda görülür, ancak daha büyük çocuklar da hastalığa yakalanabilir. Vakalar, erişkinlerde seyrek olarak görülmekle birlikte, nadiren ortaya çıkabilir.

Virüs nasıl bulaşır?
Virüs, özellikle hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde bir çocuktan diğer çocuğa kirlenmiş besin ve sular dışkı yoluyla bulaşır. Hastalık etkeni virüsün uzun süreli taşıyıcısı yoktur, hayvanlar da hastalık etkenini taşımazlar. Çocuk felci virüsü, sadece kanalizasyonda 3 ay boyunca canlı kalabilir.

Hastalığın tedavisi var mıdır?
Çocuk felci hastalığının tedavisi yoktur. Çocuk felci virüsü ile enfekte birçok çocukta hastalık hafif seyrederek sadece nezle benzeri bulgular verir. Ancak, felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmez ve hayat boyu devam eder.

Hastalık bir kereden fazla geçirilebilir mi?
Evet. Hastalık etkeni virüs ile enfeksiyon sonucunda, hastalığa neden olan üç farklı tipte virüsten sadece bir tanesine -hastalığa neden olan virüse- karşı bağışıklık gelişir. Üç tip virüs arasında çapraz bağışıklık yoktur. Her üç virüse karşı bağışıklık sadece aşı ile sağlanır.

Kimler çocuk felci hastalığına karşı aşılanmalı?
Çocukların rutin aşı çizelgelerinde bu aşı zaten var. Bizim ülkemizde bağışıklık sağlamak amacıyla çocuklara toplam 5 doz aşı uygulanıyor.

Çocuk felci aşısı takvimi
Bu aşılar; çocuk 2. ayını doldurduğunda başlayarak birer ay ara ile (2., 3. ve 4. aylarda) toplam 3 doz olacak şekilde tamamlanıyor. Daha sonra hatırlatma dozu denilen aşılar çocuk 1.5 yaşında iken ve ilkokul birinci sınıfta yapılıyor.

Aşılarınız tamamsa dert etmeyin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Barbaros Ilıkkan’a danıştım ve aşılarını şimdiye kadar düzenli olmuş çocukların ek aşılara ihtiyacı olup olmadığını sordum. Ilıkkan’a göre aşıları tamam olan çocuklar için bir risk söz konusu değil. İçimi ferah tutmamı önerdi. Lakin aşıları eksik olan çocukların kampanyadan hızlıca yararlanmasının faydalı olacağını belirtti. Polio yani çocuk felci aşısı ilk kez 1955 yılında geliştirilmiş. Hem güvenli hem etkili bir aşı… Çocukların ağızlarına damlatılarak uygulanıyor ve her üç tip virüse karşı bağışıklık sağlıyor.

Çocuk felci aşı günleri nedir?
İstanbul Halk Sağlığı Hizmetleri tarafından çocuk felcinin ortadan kaldırılması hedefine ulaşmak için rutin aşılama hizmetlerini destekleyen aşılama çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda risk altında olduğu saptanan Esenyurt, Fatih, Sultangazi, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinde, 0-59 ay arası çocuklara Destek Aşılama Çalışması yapılıyor. Kapı kapı dolaşılarak 0-59 ay arasındaki tüm çocuklara, daha önceki aşılanma durumlarına bakılmaksızın, tam aşılı dahi olsalar, en az bir ay ara ile iki kez çocuk felci aşısı veriliyor. Ayrıca, Suriye sınırından giriş çıkışlarda, yaşına bakılmaksızın tüm kişilere çocuk felci aşısı uygulanıyor. Çocuk Felci Aşı Günleri’nin 1. turu 5-11 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. [Yazı: Damla Çeliktaban-HThayat]
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top