Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

dunyagoz-hastanesi-nursen-sen.jpgAlerjik göz hastalıkları, deniz ve güneşin etkisiyle yazın daha çok görülüyor. Çıplak gözle güneşe bakmak ise çok tehlikeli... Ultraviyole ışınlarının cildimiz üzerinde olumsuz etkileri olduğu kadar gözlerimiz üzerindeki olumsuz etkilerini de unutmamak gerekiyor. Güneş ışınlarına uzun süre çıplak gözle bakmak ise körlüğe kadar ilerleyebileceğinden, güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirmek çok önemli.

Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Nursen Şen ''Ultraviyole ışınlar görünmezdir. Güneşli ya da bulutlu hava olmasına bakmaksızın her mevsim güneşten yayılan ultraviyole ışınlardan etkileniriz. Ultraviyole ışınların zararlı etkileri yıllar içinde birikme özelliğine sahiptir. Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarı fazla olduğu ve gelen ışınlar daha dik olduğu için ultraviyole ışınlardan korunmak çok önemlidir. Ultraviyole ışınların gözlerimize etkileri en az deri üzerindeki etkileri kadar ciddidir'' uyarısında bulunuyor. Ultraviyole ışınları göz kapağı derisinde ve gözün beyaz kısmını saran zar tabakası olan konjonktivada kanser oluşumuna neden olabilir.

Güneş ışınları piterjium hastalığının sebebi

Ayrıca güneş ışığı halk arasında gözde et yürümesi veya kuş kanadı olarak bilinen piterjium rahatsızlığının da ana sebebidir. Ultraviyole ciltteki güneş yanığı gibi kornea tabakamız üzerinde yanığa sebep olabilir. Uzun süreler boyunca güneş ışığına maruz kalmak katarakt rahatsızlığının erken dönemde gelişimine neden olabilir. Ultraviyole ışınlar görme merkezimizin bulunduğu retina üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Katarakt gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesi halidir ve tedavisi mümkündür. Ultraviyole ışığa uzun süre korunmasız maruz kalmak halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejeneransına neden olabilir ve tedavisi oldukça zordur, ciddi derecede kalıcı görme kaybına neden olabilir. Güneşe çıplak gözle uzun süre bakıldığında retinanın merkezinde yani makulada yanık oluşur. Bu probleme özellikle, güneş tutulmasını çıplak gözle izleyenlerde rastlanır.

Yazın Güneş Gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin!

Güneş gözlüğü bu noktada büyük önem kazanır. Çünkü gözlük, güneşin zararlı etkilerini filtre ederek hem kataraktı hem de makula hastalığını önler. Bu etkiyi de ancak kaliteli güneş gözlükleri sağlayabilir.

•    Güneş gözlüğünüz mutlaka UV filtreli olmalı mümkünse polarize ışığı süzmeli,
•    Kullandığınız gözlüğün filtreli olup olmadığını belirten Sağlık Bakanlığı sertifikası bulunmalı ,
•    Güneş gözlüğü göz çevresini örterek yüze oturmalı,
•    Camlar koyu renkli olmalı ve her yerde aynı renkte olmalı,
•    Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimine danışmalı,
•     Gözlük yüz yapısına göre seçilmelidir.

Op. Dr. Nursen Şen
http://www.dunyagoz.com
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top