Son Haberler:
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."

dunyagoz-hastanesi-nursen-sen.jpgAlerjik göz hastalıkları, deniz ve güneşin etkisiyle yazın daha çok görülüyor. Çıplak gözle güneşe bakmak ise çok tehlikeli... Ultraviyole ışınlarının cildimiz üzerinde olumsuz etkileri olduğu kadar gözlerimiz üzerindeki olumsuz etkilerini de unutmamak gerekiyor. Güneş ışınlarına uzun süre çıplak gözle bakmak ise körlüğe kadar ilerleyebileceğinden, güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirmek çok önemli.

Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Nursen Şen ''Ultraviyole ışınlar görünmezdir. Güneşli ya da bulutlu hava olmasına bakmaksızın her mevsim güneşten yayılan ultraviyole ışınlardan etkileniriz. Ultraviyole ışınların zararlı etkileri yıllar içinde birikme özelliğine sahiptir. Yaz aylarında dünyaya ulaşan ultraviyole ışın miktarı fazla olduğu ve gelen ışınlar daha dik olduğu için ultraviyole ışınlardan korunmak çok önemlidir. Ultraviyole ışınların gözlerimize etkileri en az deri üzerindeki etkileri kadar ciddidir'' uyarısında bulunuyor. Ultraviyole ışınları göz kapağı derisinde ve gözün beyaz kısmını saran zar tabakası olan konjonktivada kanser oluşumuna neden olabilir.

Güneş ışınları piterjium hastalığının sebebi

Ayrıca güneş ışığı halk arasında gözde et yürümesi veya kuş kanadı olarak bilinen piterjium rahatsızlığının da ana sebebidir. Ultraviyole ciltteki güneş yanığı gibi kornea tabakamız üzerinde yanığa sebep olabilir. Uzun süreler boyunca güneş ışığına maruz kalmak katarakt rahatsızlığının erken dönemde gelişimine neden olabilir. Ultraviyole ışınlar görme merkezimizin bulunduğu retina üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Katarakt gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesi halidir ve tedavisi mümkündür. Ultraviyole ışığa uzun süre korunmasız maruz kalmak halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinen makula dejeneransına neden olabilir ve tedavisi oldukça zordur, ciddi derecede kalıcı görme kaybına neden olabilir. Güneşe çıplak gözle uzun süre bakıldığında retinanın merkezinde yani makulada yanık oluşur. Bu probleme özellikle, güneş tutulmasını çıplak gözle izleyenlerde rastlanır.

Yazın Güneş Gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin!

Güneş gözlüğü bu noktada büyük önem kazanır. Çünkü gözlük, güneşin zararlı etkilerini filtre ederek hem kataraktı hem de makula hastalığını önler. Bu etkiyi de ancak kaliteli güneş gözlükleri sağlayabilir.

•    Güneş gözlüğünüz mutlaka UV filtreli olmalı mümkünse polarize ışığı süzmeli,
•    Kullandığınız gözlüğün filtreli olup olmadığını belirten Sağlık Bakanlığı sertifikası bulunmalı ,
•    Güneş gözlüğü göz çevresini örterek yüze oturmalı,
•    Camlar koyu renkli olmalı ve her yerde aynı renkte olmalı,
•    Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimine danışmalı,
•     Gözlük yüz yapısına göre seçilmelidir.

Op. Dr. Nursen Şen
http://www.dunyagoz.com
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top