Son Haberler:
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."
Bitcoin rekor kırdı -- "Ağustos ayı ortasında 4,000 dolar seviyesini geçen Bitcoin, haftasonunda 6,000 doları ..."
Galatasaray cephesinden Cüneyt Çakır eleştirisi -- "Süper Lig'in 9. haftasının en önemli maçında Galatasaray ile Fenerbahçe, 0-0 berabere ..."

kadin-stres.jpgUzmankar, ''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5 kadından biri yaşamının bir döneminde depresyonla tanışmak durumunda. Erkeklerde bu oran 7-8 kişide biri''dedi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özkan Güler,  toplumda sık gözlenen ve kişiyi önemli ölçüde sıkıntıya sokan bir ruhsal rahatsızlık olan depresyonun gündelik işlerin yapılmasını, iş, aile hayatını ve toplumsal ilişkileri olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Depresyonun hemen hemen bütün toplumlarda benzer oranlarda gözlendiğine dikkati çeken Güler, ''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5 kadından biri, 7-8 erkekten biri yaşamlarının bir döneminde depresyonla tanışmak durumundadır'' dedi.

''Depresyondaki kişi daha önceden hoşlanılan faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşar'' diyen Güler, şunları kaydetti:

''Günlük işleri bile yürütmek son derece zorlaşır. Devamlı kendisini yorgun hissedip, uyku sorunları yaşayabilir. İştahını kaybedip kilo yitirebilir veya normalde yediğinden daha fazla yiyip kilo alabilir. Diğer yandan kendisini çok olumsuz bir şekilde değerlendirir. Dünya üzerinde çaresiz ve yalnız olduğuna inanır, önemsiz hatalarından veya kusurlarından dolayı sıklıkla kendisini suçlar. İyi bir eş, iyi bir anne- baba olamadığını düşünebilir. Kendisi, dünya ve gelecekle ilgili karamsardır. Çevresinde olup bitenlere karşı ilgisini yitirmiştir ve eskiden hoşlandığı şeylerden artık zevk alamamaktadır.''

Depresyondaki kişinin hayatında haz alarak yaptığı bir şey kalmayan, gündelik yaşamı, mecburen yapmak zorunda olduğunu hissettiğini, işe gitmek ya da yemek yapmak gibi davranışlarla sınırlı olduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti:

''Kimi zamanda önceden olmadığı kadar öfkeli tepkiler veren tahammülü azalmış ya da sürekli bedensel yakınmaları öne çıkaran bir bireydir depresyondaki kişi. Sıklıkla karar vermekte ve verdiği kararları uygulamakta zorluk çeker. Depresyon o kadar kötü bir hal alabilir ki; kişi gelecekle ilgili umutsuzluğa kapılarak intiharı veya ölümün tek çözüm olduğunu düşünebilir. Depresyon kişinin iradesiz, zavallı veya tembel olduğu anlamına gelmez. Depresyon tıbbi bir hastalıktır ve tedaviyi gerektirir.''

Depresyonu geçirebilen etkin ruhsal tedavilerin mevcut olduğunu söyleyen Güler, ideal olanın, bilişsel davranışçı terapiler, kişilerarası terapiler gibi kanıta dayalı etkin psikoterapiler ve de gerektiğinde bağımlılık yapmayan ilaç tedavilerini uygulamak olduğunu bildirdi.

Hastanede Psikiyatri Anabilim Dalı olarak en son bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel ayaktan ve yataklı hizmette öncülük yapmayı hedeflediklerini anımsatan Güler, hastanenin yataklı ünitesinde uğraşı odası (manzara odası), mutfak ve spor odası gibi seçeneklerle hastalara çeşitli alternatifler sunduklarını, ayrıca bireysel psikoterapi hizmetleri ile psikolojik test uygulamaları, aile terapileri, psikiyatrik ilaç tedavilerinin hastaları tedavi etmekte başarıyla kullanıldığını aktardı.

Güler, bütün birimlerin, hastaları tanı ve tedavileri tamamlandıktan sonra da izlemeye devam ettiğini, evde kabuğuna çekilmiş vaziyette bu durumun geçmesini beklemenin gereksiz olduğunu, biraz yardımla hemen herkesin depresyonu aşabileceğini sözlerine ekledi.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi ...

Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri ...

+ View

Göztepe 1 - Beşiktaş 3

Spor Toto Süper Lig'in 11. haftasında Beşiktaş ...

+ View

Aykut Kocaman'dan istifa sinyali

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top