Son Haberler:
Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - Akhisarspor 3 -- "Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe sahasında Akhisarspor'u ağırladı. Gol ..."
Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7 -- "Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, deplasmanda Kardemir Karabükspor'u ..."
Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli -- "Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ihanet yarışında... Hollanda’nın Türk ..."
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."

kadin-stres.jpgUzmankar, ''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5 kadından biri yaşamının bir döneminde depresyonla tanışmak durumunda. Erkeklerde bu oran 7-8 kişide biri''dedi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Selçuklu Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Özkan Güler,  toplumda sık gözlenen ve kişiyi önemli ölçüde sıkıntıya sokan bir ruhsal rahatsızlık olan depresyonun gündelik işlerin yapılmasını, iş, aile hayatını ve toplumsal ilişkileri olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Depresyonun hemen hemen bütün toplumlarda benzer oranlarda gözlendiğine dikkati çeken Güler, ''Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5 kadından biri, 7-8 erkekten biri yaşamlarının bir döneminde depresyonla tanışmak durumundadır'' dedi.

''Depresyondaki kişi daha önceden hoşlanılan faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşar'' diyen Güler, şunları kaydetti:

''Günlük işleri bile yürütmek son derece zorlaşır. Devamlı kendisini yorgun hissedip, uyku sorunları yaşayabilir. İştahını kaybedip kilo yitirebilir veya normalde yediğinden daha fazla yiyip kilo alabilir. Diğer yandan kendisini çok olumsuz bir şekilde değerlendirir. Dünya üzerinde çaresiz ve yalnız olduğuna inanır, önemsiz hatalarından veya kusurlarından dolayı sıklıkla kendisini suçlar. İyi bir eş, iyi bir anne- baba olamadığını düşünebilir. Kendisi, dünya ve gelecekle ilgili karamsardır. Çevresinde olup bitenlere karşı ilgisini yitirmiştir ve eskiden hoşlandığı şeylerden artık zevk alamamaktadır.''

Depresyondaki kişinin hayatında haz alarak yaptığı bir şey kalmayan, gündelik yaşamı, mecburen yapmak zorunda olduğunu hissettiğini, işe gitmek ya da yemek yapmak gibi davranışlarla sınırlı olduğunu dile getiren Güler, şöyle devam etti:

''Kimi zamanda önceden olmadığı kadar öfkeli tepkiler veren tahammülü azalmış ya da sürekli bedensel yakınmaları öne çıkaran bir bireydir depresyondaki kişi. Sıklıkla karar vermekte ve verdiği kararları uygulamakta zorluk çeker. Depresyon o kadar kötü bir hal alabilir ki; kişi gelecekle ilgili umutsuzluğa kapılarak intiharı veya ölümün tek çözüm olduğunu düşünebilir. Depresyon kişinin iradesiz, zavallı veya tembel olduğu anlamına gelmez. Depresyon tıbbi bir hastalıktır ve tedaviyi gerektirir.''

Depresyonu geçirebilen etkin ruhsal tedavilerin mevcut olduğunu söyleyen Güler, ideal olanın, bilişsel davranışçı terapiler, kişilerarası terapiler gibi kanıta dayalı etkin psikoterapiler ve de gerektiğinde bağımlılık yapmayan ilaç tedavilerini uygulamak olduğunu bildirdi.

Hastanede Psikiyatri Anabilim Dalı olarak en son bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel ayaktan ve yataklı hizmette öncülük yapmayı hedeflediklerini anımsatan Güler, hastanenin yataklı ünitesinde uğraşı odası (manzara odası), mutfak ve spor odası gibi seçeneklerle hastalara çeşitli alternatifler sunduklarını, ayrıca bireysel psikoterapi hizmetleri ile psikolojik test uygulamaları, aile terapileri, psikiyatrik ilaç tedavilerinin hastaları tedavi etmekte başarıyla kullanıldığını aktardı.

Güler, bütün birimlerin, hastaları tanı ve tedavileri tamamlandıktan sonra da izlemeye devam ettiğini, evde kabuğuna çekilmiş vaziyette bu durumun geçmesini beklemenin gereksiz olduğunu, biraz yardımla hemen herkesin depresyonu aşabileceğini sözlerine ekledi.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Hollanda'da İslam düşmanı Wilders seçim kampanyasına camii ...

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Fırtına yorgun Kartal’ı durduramadı: Trabzonspor 0 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Beşiktaş, ...

+ View

Kadıköy'de Fenerbahçe'ye Akhisar darbesi: Fenerbahçe 2 - ...

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında Fenerbahçe ...

+ View

Aslan'dan gol şov: Kardemir Karabükspor 0 - Galatasaray 7

Süper Lig'de şampiyonluk hedefleyen Galatasaray, ...

+ View

Hollanda'da 3 kahraman milletvekilli

Avrupa’daki Türk kökenli milletvekillerinin çoğu ...

+ View

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top