Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

Dünyanın lider insan kaynakları danışmanlık firması Mercer, firmaların çalışanları için zorunlu ve özel yan haklar uygulamalarında en etkin prosedür ve politika uygulamalarına ulaşması için çok önemli bir referans noktası olan 'Mercer Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda resmi izinleri inceledi.

Tüm dünyada 40'tan fazla ülkede 25 binin üzerinde müşterisine hizmet veren lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, '2014 Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda ülkelerdeki 'izin' durumlarını inceledi. Dünyada mobil iş gücünü yönetmenin giderek karmaşık bir hal almasıyla beraber firmaların bir çok faktörün yanı sıra ücretli izinleri de gündemlerinde üst sıralara taşımaları gerekirken dünya genelinde izinler de çok fazla değişkenlik gösteriyor.

Firmaların çalışanları için zorunlu ve özel yan haklar uygulamalarını inceleyerek, en etkin prosedür ve politika uygulamalarına ulaşması için çok önemli bir referans noktası olan 'Mercer Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu', Türkiye'nin yanı sıra 64 ülkenin de verilerini içeriyor.

Dünya yeni yılda izinli
Ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel koşullarına göre değişiklik gösterebilecek izin uygulamasında dünya yüzde 94 ile en çok yeni yılı kutluyor. Yüzde 92 ile ülkelerin bağımsızlık günleri ikinci sırada yer alırken Noel yüzde 80, 1 Mayıs İşçi Bayramı yüzde 80 ve Hayırlı Cuma yüzde 48 ile sıralamada yer alıyor.

Resmi tatillerde Türkiye dünya ortalamasının üstünde
'Mercer 2014 Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda resmi tatillerde en cömert ülkeler ortalama 18'er günle Güney Amerika ekonomisinin önemli ülkerinden Kolombiya ve dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip Hindistan olarak dikkat çekiyor. Lübnan, Güney Kore ve Tayland ise, 16 günle ilk beşte yer alan diğer ülkeler oluyor. Raporun sonuçlarına göre, ortalama 8 günle Sırbistan, Macaristan, Hollanda, İngiltere ve Meksika en cimri ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye ortalama 14,5 gün resmi tatil ile dünya ortalamasının üstünde yer alıyor. Yapılan incelemede Türk çalışanların 2015 yılında da 14,5 gün resmi tatil yapacağı görülüyor.

Resmi tatillerin belirlenme teknikleri işverenleri zorluyor
Araştırma sonuçlarına göre, ülkelerde resmi tatillerin belirlenme tekniği de tatil günleri gibi değişkenlik gösteriyor. Bu değişkenlikler özellikle uluslararası firmaları zorlayıcı bir faktör olarak dikkat çekiyor. Malezya ve Birleşik Arap Emirlikeri gibi müslüman ülkelerde dini bayramların belirlenmesi tümden Ay'ın dönüşümlerine göre belirlenirken, Buddha'nın doğum günü gibi Singapur da kutlanan günler birtakım astronomik tahminlere göre gerçekleştiriliyor.

Japonya'da 20 yaş tatili
'Mercer 2014 Dünya Yan Haklar ve İstihdam Raporu'nda 15 gün resmi tatil ortalamasına sahip Japonya, ilginç resmi tatillerle de karşımıza çıkıyor. Her yıl Ocak ayının 12'sinde 20 yaşını doldurmuş kişilerin "yeni yaşı karşılama" tatili yaptığı Japonya'da, doğaya olan saygı için 'Yeşil Günü', Yaşlılara Saygı Günü, Sağlık ve Spor günü ve 1964'de gerçekleştirilen Tokyo yaz olimpiyatlarına itafen resmi tatil gerçekleşiyor.

Dinçer Güleyin: Türkiye resmi tatillerde ortalamanın üstünde
Türkiye'de resmi tatillerin Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve ulusal bayramlardan oluştuğunu söyleyen Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin, bu tatil kararlarının da kanunla düzenlendiğini belirtti. Avrupa ülkelerinde resmi izinlerin ortalama 10 gün iken Türkiye'de bu rakamın 17'lere kadar çıkabildiğine dikkat çeken Güleyin, 2015 yılında da Türk çalışanların 14,5 gün resmi tatil yapacağının ön görüldüğünü söyledi.

Güleyin, "Resmi tatillerin ortalamanın üzerinde olması Türk çalışanların normalden fazla izin kullandığı anlamına gelmiyor. İş ve özel hayat dengesinin korunması, büyüyen bir ekonomide ve özellikle İstanbul gibi metropollerde yaşayanlarda halen istenilen düzeyde değil. Bununla birlikte yıllık izin günlerinde firmalar kanunun üzerinde izin günü de sağlamayı tercih edebiliyor. Burada da esnek çalışma saatleri uygulamasına geçiş yapma düşüncesi de ön plana çıkıyor. Bunlara ilaveten çalışanların yogunluktan ötürü izin günlerini tam olarak kullanamaması da Türk şirketlerinin yönetmeye çalıştığı ortak sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor" dedi
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top