Son Haberler:
Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise başörtüsü izni -- "Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis Sarah İzat’a çalışırken başörtüsü takma ..."
OnePlus 5T resmen tanıtıldı -- "Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ekranlı ve 8 GB RAM'li OnePlus 5T modelini ..."
Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge -- "Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk Partisi, Filistin devletinin Hollanda ..."
Hollandalı öğrencilerden Ulft köyündeki Selahaddin Eyyubi Camisi'ni ziyaret -- "Hollanda'da bir grup lise öğrencisi din dersleri kapsamında cami ziyaretinde bulundu. ..."
Aykut Kocaman'dan istifa sinyali -- "Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, Osmanlıspor maçı sonrası istifa edebileceğinin ..."
Fenerbahçe bir bir eriyor: Osmanlıspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Süper Lig'in 11. haftasında Osmanlıspor ile Fenerbahçe, 1-1 berabere kaldı. Kötü gidişat ..."
Tunahan Kuzu, vatan haini Can Dündar'ı Hollanda'da rezil etti -- "PKK’lı Sadet Karabulut’un daveti üzere Hollanda Parlamentosu’nda, yaptığı ihaneti büyük ..."
Hollanda'da 225 gün sonra Rutte 3 hükümeti kuruldu -- "Hollanda'da 15 Mart'ta düzenlenen erken genel seçimden 225 gün sonra hükümet resmen ..."
Kuran Ayetleriyle dalga geçen skandal şarkıya tepkinizi gösterin -- "MC Nando e MC Luanzinho isimli İspanyol bir müzik grubu, kuran ayetleriyle dalga geçtiği ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökçek görüşmesi sonrası açıklama -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek ile görüşmesinin ardından Twitter'da ..."

kadin-denizde.jpgBir yıl boyunca beklediğiniz yıllık izninizi daha verimli ve iyice dinlenmiş olarak geçirmek istiyorsanız yapmanız gerek bazı şeyler var. İlk önce tatile çıkmadan yarım kalan işlerinizi tamamlayın. Sonrasında ne yapmanız gerektiğini ise buyrun buradan okuyun.

Tatil için ne zaman, nereye, nasıl gidileceğini ve kaç gün kalınacağını aylar öncesinden tüm ayrıntılarıyla düşünür, ona göre planlar yaparız. Peki, planlanan her tatil insanlar için verimli midir? Özellikle yılda 15 gün tatili olanlar, bu sayılı günlerde hem ruhunu hem de bedenini en iyi nasıl dinlendirebilir? Aslında basit gibi görünse de bu soruların cevapları çok önemli!

Dr. Lütfi Öztürk, tatilin temel fonksiyonunun rutin hayatın dışına çıkmak olduğunu söylüyor. Dolayısıyla tatil planını bedensel ve ruhsal olarak bulunduğunuz ortamdan, çalışma psikolojisinden uzaklaşacak şekilde yapmak gerekiyor. Büyük şehirde yaşıyorsanız, daha sakin ve küçük bir şehre veya köye gidebilirsiniz mesela. Ya da başka bir ülkeye, başka hayatları görmeye... Tatil bir yandan da rahat kıyafetler giyinmek, zaman kısıtlaması olmadan birkaç gün geçirmek (erken kalkmak, erken yatmak gibi zorunlulukların olmaması), uzun zamandır görmediğiniz insanlarla görüşmek veya kendi kendinizle baş başa kalmak, çekirdek ailenizle geçirebileceğiniz zaman dilimleri anlamına da geliyor.

Telefon ve internet kullanmayın

İnsan kaynakları danışmanı A. H. Enkavi, tatilin içeriğinin insanların kişisel tercihlerine göre değişeceğini söylüyor. Kimi denize girip kumların üzerinde saatlerce uzanarak dinlenmeyi isterken, kimi dağ-tepe gezmek, kimi de ailesiyle ve eş-dost ziyaret ederek tatil yapmayı tercih edebilir. Tatilde herkes için geçerli ve en önemli ayrıntının rutinden uzaklaşmak olduğunu vurguluyor. Bu sebeple, tatilde telefon ve internet kullanılmamalı.

Enkavi, yapılan araştırmalarda çalışanların tatil öncesi ile tatil sonrasının karşılaştırıldığında fiziksel şikayetlerinde azalma ve uyku kalitesinde artış gözlemlendiğini söylüyor. Enkavi, tatilden beklenen bu verimi alabilmek için iyi bir planlama yapmak gerektiğine dikkat çekiyor. Önerisi ise yolculuk yapılacak tatillerin en az 10 gün olması. 15 günlük kesintisiz tatiller çok daha verimli oluyormuş.

Tatilden dönünce bir gün dinlenin!

Bütün yıl boyunca heyecanla beklediği izin günlerini gezerek geçirdiği için çoğu insan tatil dönüşü yorgun oluyor. Gözler şişmiş, yol yorgunu ve güneş yanığı acılarıyla işbaşı yapıyor. Bu sebeple Dr. Lütfi Öztürk tatil dönüşü en azından bir gün evde dinlenmeyi öneriyor. Öztürk, birçok insana tatil dönüşü yaşadığı sağlık sorunları (mide bozukluğu, güneş çarpması, araba tutması gibi) sebebiyle çalışamayacak durumda olduğu için rapor vermek zorunda kalmış. Dolayısıyla yol yorgunluğunun atılması, tatil rehavetinden çıkıp çalışma psikolojisine girmek için bir ya da iki günlük dinlenme molaları vermek gerekiyor.

Tatilde asla yapılmaması gerekenler

*Tatil, insanın kendine ayırdığı bir zamandır. Ertelenen işlerden, "mükemmel yapmalıyım" düşüncesinden ve hayır diyememe alışkanlığından vazgeçilmelidir.

Tatilin amacı rahatlamak olduğundan kişi, kendisini strese sokacak her şeyden uzakta durmalı.

*İşle ilgili telefonların gelmemesini sağlamalı, mümkünse tatilde olduğu bilgisini herkese iletmeli, sadece çok acil durumlar için belli zamanlarda iletişime geçmeli.

Tatil işten sadece bedenen uzaklaşmak değil, zihnen ve ruhen de uzaklaşmak demektir. Eğer işi gereği çok iletişimde olunması gerekiyorsa, günün belli saatleri telefon ile konuşmaya ayrılabilir.

* Tatile çıkmadan önce işleri yarım bırakmayın.

Tatili nasıl planlamak gerekir?

Tatil dönüşü yorgunluk yaşamamak için (özellikle otobüsle yolculuk yapılmışsa) işe başlamadan önce dinlenme süresi belirlenmeli. Yani 10 günlük bir tatil şöyle planlanmalı: 2 gün yol + 6 gün tatil + 2 gün işe başlama öncesi dinlenme. [GÜLİZAR BAKİ] Zamann
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da ailesinden koparılan Ilayda Çelik ailesine ...

Hollanda'da Gençlik Dairesi’nin polis zoruyla ...

+ View

Avrupalı Türkleri asimile etmek istiyorlar

Göçmenlere dönük yaptırımlarda hız kesmeyen ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Sarah İzat isimli Hollandalı Müslüman kadın polise ...

Hollanda İnsan Hakları Komisyonu, Müslüman polis ...

+ View

Beşiktaş gruptan lider çıktı

Şampiyonlar Ligi G Grubu 5. hafta maçında evinde ...

+ View

OnePlus 5T resmen tanıtıldı

Çinli teknoloji devi OnePlus, yeni çerçevesiz ...

+ View

Hollanda'da Denk Partisinden Filistin için önerge

Hollanda'da Türkler tarafından kurulan Denk ...

+ View

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View
Germany FRA_AUH

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top