Son Haberler:
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."

kadin-denizde.jpgBir yıl boyunca beklediğiniz yıllık izninizi daha verimli ve iyice dinlenmiş olarak geçirmek istiyorsanız yapmanız gerek bazı şeyler var. İlk önce tatile çıkmadan yarım kalan işlerinizi tamamlayın. Sonrasında ne yapmanız gerektiğini ise buyrun buradan okuyun.

Tatil için ne zaman, nereye, nasıl gidileceğini ve kaç gün kalınacağını aylar öncesinden tüm ayrıntılarıyla düşünür, ona göre planlar yaparız. Peki, planlanan her tatil insanlar için verimli midir? Özellikle yılda 15 gün tatili olanlar, bu sayılı günlerde hem ruhunu hem de bedenini en iyi nasıl dinlendirebilir? Aslında basit gibi görünse de bu soruların cevapları çok önemli!

Dr. Lütfi Öztürk, tatilin temel fonksiyonunun rutin hayatın dışına çıkmak olduğunu söylüyor. Dolayısıyla tatil planını bedensel ve ruhsal olarak bulunduğunuz ortamdan, çalışma psikolojisinden uzaklaşacak şekilde yapmak gerekiyor. Büyük şehirde yaşıyorsanız, daha sakin ve küçük bir şehre veya köye gidebilirsiniz mesela. Ya da başka bir ülkeye, başka hayatları görmeye... Tatil bir yandan da rahat kıyafetler giyinmek, zaman kısıtlaması olmadan birkaç gün geçirmek (erken kalkmak, erken yatmak gibi zorunlulukların olmaması), uzun zamandır görmediğiniz insanlarla görüşmek veya kendi kendinizle baş başa kalmak, çekirdek ailenizle geçirebileceğiniz zaman dilimleri anlamına da geliyor.

Telefon ve internet kullanmayın

İnsan kaynakları danışmanı A. H. Enkavi, tatilin içeriğinin insanların kişisel tercihlerine göre değişeceğini söylüyor. Kimi denize girip kumların üzerinde saatlerce uzanarak dinlenmeyi isterken, kimi dağ-tepe gezmek, kimi de ailesiyle ve eş-dost ziyaret ederek tatil yapmayı tercih edebilir. Tatilde herkes için geçerli ve en önemli ayrıntının rutinden uzaklaşmak olduğunu vurguluyor. Bu sebeple, tatilde telefon ve internet kullanılmamalı.

Enkavi, yapılan araştırmalarda çalışanların tatil öncesi ile tatil sonrasının karşılaştırıldığında fiziksel şikayetlerinde azalma ve uyku kalitesinde artış gözlemlendiğini söylüyor. Enkavi, tatilden beklenen bu verimi alabilmek için iyi bir planlama yapmak gerektiğine dikkat çekiyor. Önerisi ise yolculuk yapılacak tatillerin en az 10 gün olması. 15 günlük kesintisiz tatiller çok daha verimli oluyormuş.

Tatilden dönünce bir gün dinlenin!

Bütün yıl boyunca heyecanla beklediği izin günlerini gezerek geçirdiği için çoğu insan tatil dönüşü yorgun oluyor. Gözler şişmiş, yol yorgunu ve güneş yanığı acılarıyla işbaşı yapıyor. Bu sebeple Dr. Lütfi Öztürk tatil dönüşü en azından bir gün evde dinlenmeyi öneriyor. Öztürk, birçok insana tatil dönüşü yaşadığı sağlık sorunları (mide bozukluğu, güneş çarpması, araba tutması gibi) sebebiyle çalışamayacak durumda olduğu için rapor vermek zorunda kalmış. Dolayısıyla yol yorgunluğunun atılması, tatil rehavetinden çıkıp çalışma psikolojisine girmek için bir ya da iki günlük dinlenme molaları vermek gerekiyor.

Tatilde asla yapılmaması gerekenler

*Tatil, insanın kendine ayırdığı bir zamandır. Ertelenen işlerden, "mükemmel yapmalıyım" düşüncesinden ve hayır diyememe alışkanlığından vazgeçilmelidir.

Tatilin amacı rahatlamak olduğundan kişi, kendisini strese sokacak her şeyden uzakta durmalı.

*İşle ilgili telefonların gelmemesini sağlamalı, mümkünse tatilde olduğu bilgisini herkese iletmeli, sadece çok acil durumlar için belli zamanlarda iletişime geçmeli.

Tatil işten sadece bedenen uzaklaşmak değil, zihnen ve ruhen de uzaklaşmak demektir. Eğer işi gereği çok iletişimde olunması gerekiyorsa, günün belli saatleri telefon ile konuşmaya ayrılabilir.

* Tatile çıkmadan önce işleri yarım bırakmayın.

Tatili nasıl planlamak gerekir?

Tatil dönüşü yorgunluk yaşamamak için (özellikle otobüsle yolculuk yapılmışsa) işe başlamadan önce dinlenme süresi belirlenmeli. Yani 10 günlük bir tatil şöyle planlanmalı: 2 gün yol + 6 gün tatil + 2 gün işe başlama öncesi dinlenme. [GÜLİZAR BAKİ] Zamann
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View

Şeker, zihninizi de tehdit ediyor

Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel ...

+ View
Belsimpel generiek Image Banner 300 x 250

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top