Son Haberler:
Hollanda'da Erasmus Köprüsü'ne Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi asıldı -- "Rotterdam kentindeki Erasmus Köprüsü'ne Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan AGİT'e sert cevabını verdi: Sür eşeğini Niğde'ye -- "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlğı Külliyesi'ndeki halkla buluşma programında konuşma ..."
İslam ve Türkiye düşmanı Geert Wilders'ten skandal referandum paylaşımı -- "Hollanda'da Türkiye düşmanlığı ile prim yapmaya çalışan Geert Wilders, Türkiye'nin bugün ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Boşuna uğraşmayın, Atı alan Üsküdar'ı geçti -- "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Huber Köşkü'nde referandum sonuçlarının netleşmesi ardından ..."
Sandıkların tamamı açıldı...İşte çıkan sonuç -- "Referandum için Türkiye genelinde sandıklar kapandı. Oyların 99,9'u sayıldı."
Sandıklar açılıyor...Türkiye geneli sonuçlar -- "Referandum için Türkiye genelinde sandıklar kapandı. Oy sayma işlemi başladı..."
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oyunu kullandı -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu Üsküdar Kısıkılı'daki Saffet Çebi Ortaokul'nda ..."
Referanduma saatler kala Almanya'da 'nein' bayrağı diktiler -- "Türkiye'deki referandumda 'hayır' kampanyasına açık destek veren Almanya bir skandala ..."
Hollanda'da camii saldırılarına bir yenisi eklendi.. -- "İslama karşı saldırıların hergün biraz daha arttığı Avrupa'da, yeni bir camii yakma ..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan çok kızdı: Siz Erdoğan'a Diktatör dedikçe.... -- "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'ya resti çekerek, "Size rahat olmayacak... Siz ..."

SİZ Avrupalı Türklerin, okul tatili ile başlayan otomobille Türkiye yolculuğunda sıkıntı ile karşılaşmaması için Sıla Yolu’nu adım adım taradık. Arkadaşımız Fatih Özyar, Hollanda’dan yola çıkarak 10 günde 12 ülkede Sıla Yolu güzergahını inceledi, yetkililer ile görüştü.
Özyar’ın izlenimleri ve yetkililerin uyarıları doğrultusunda bugünden itibaren Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan,

Bulgaristan, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde sizleri ne gibi sıkıntı ve sürprizlerin beklediğini aktaracağız. Ayrıca bu yazı dişisinde trafikte ve gümrüklerde uyulması gereken kuralları aktüel otoyol ücretleri ile tavsiyeleri de bulacaksınız. Tüm bu bilgileri önümüzdeki haftalarda gazeteniz SABAH ile birlikte özel ilave olarak yeniden alacaksınız. SABAH

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE KONTROL
Otomobille Türkiye yolculuğuna çıkacak olanların yolculuk öncesi yapmaları gerekli pek çok şey var. Bu yazıda bunların detaylarını bulacaksınız

İŞ yoğunluğu ve yılın yorgunluğunu atmak, akrabalar ile hasret gidermek amacıyla çıkacağınız binlerce kilometrelik Sıla Yolu’nun eziyet olmaması için öncelikle yolculuktan evvel kontroller yapmak gerekiyor. İlk kontrole otomobilinizle başlamanız gerekiyor. Yolda çaresiz kalmamak için aracın bakımlı olması gerekiyor. Bir tamirhaneden randevu alıp otomobilinizin bakımını yaptırın. Çekme halatı, reflektörlü yelek, yedek ampul ve ikaz üçgenini sakın unutmayın. Mümkünse beraberinizde yedek lastik bulundurun.

PASAPORT
Yolculuk öncesi mutlaka pasaport ve oturum izninin sürelerini kontrol edin. Bir çok ülkede, pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olma şartı var. Tahrip olmuş pasaportla yola çıkmayın. Oturum kartınızı unutmayın.

RUHSAT VE YEŞİL SİGORTA KARTI
Aracınızın orijinal ruhsatı ile yeşil sigorta kartınızı yanınıza alın. Yeşil sigorta katınızda, yolculuk esnasında geçiş yapacağınız ülkelerde sigortanızın geçerli olup olmadığını dikkat edin. Ayrıca yeşil sigorta kartınızın geçerlilik süresini de kontrol edin. Araç kendi firmanıza veya başka bir firma üzerine kayıtlıysa otomobil kulübü, noter veya başkonsolosluklarca düzenlenmiş vekaletname gerekir.

HASTALIK SİGORTASI
Bağlı bulunduğunuz sağlık sigortasından seyahat belgesi alın. Bu belgeyle devlet hastanelerinde ücret ödemiyorsunuz. Aksi taktirde tüm masrafları peşin ödemek zorunda kalırsınız.

OTOMOBİL KULÜBÜ ÜYELİĞİ
İkamet etmiş olduğunuz ülkedeki otomobil kulübüne üye olmanız sizin yararınızadır. Üyelik kartınızı kesinlikle yanınıza alın. Üye olurken de şartları çok iyi bir şekilde gözden geçirin.

HARİTA BULUNDURUN
Sakın navigasyon cihazınıza güvenmeyin. Bu cihazlar sizi farklı yollara yönlendirebilir veya bozulabilir. Bu olasılıkları göz önünde bulundurarak yanınıza yol haritası bulundurun.

HAFTA BAŞI YOLA ÇIKIN
Sınır kapılarında mülteciler nedeniyle çok sıkı aramalar var. Hem araçlar hem de pasaportlar didik didik inceleniyor. Özellikle de dönüş yolculuğunda sınır kapılarında bu nedenden dolayı uzun kuyruklar oluşacak. Eğer sınır kapılarında beklemek istemiyorsanız yolculuğunuza Pazartesi veya Salı günü başlayın.

SOSYAL MEDYAYA ALDANMAYIN
Artık Sıla Yolu ticarete dönüşmüş durumda. Sosyal medya da bu ismi kullanıp ticaret yapan bir çok kişi var. Yanlış yönlendirilme ve bilginin kurbanı olmayın.

BANKA KARTINIZI KULLANIN
Yolculuğunuzda yapacağınız ödemelerde banka kartlarınızı kullanmaya özen gösterin. Artık, yolculuk esnasında yapacağınızı ödemelerde banka kartınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Akaryakıtınız başta olmak üzere otoyol ücretlerinizi de banka kartıyla ödeyebiliyorsunuz. Ödemeleri bu şekilde yaparsanız kafanızdaki bir çok soru işareti de gitmiş olur.

SABIRLI OLUN
Hemen hemen her ülkede yol tamir çalışmaları var. En önemli yol çalışmalarından biri Bulgaristan’da Sofya çevre yolu. Üst geçit çalışması tamamlanmış durumda. Fakat ondan sonra 6 kilometrelik yol çalışması devam ediyor. Bu çalışmanın izin sezonuna kadar bitmesi imkansız görünüyor. Bu yol çalışması sizden sabır istiyor.

SIK MOLA VERİN
Saatlerce aracın içinde oturmak kolay değil, yoruluyorsunuz. Yoruldukça da dikkatiniz dağılıyor ve uykunuz kolayca geliyor. Rekor kırmak için mücadele vermeyin, her iki saatte bir mola verin. Tatil yolculuğunda olduğunuzu sakın unutmayın. Geçtiğimiz yıl kazalarda yaklaşık 10 vatandaşımız öldü. Kazaların yüzde 95’i aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandı.

KAPKAÇ VE HIRSIZ ÇETELERİNE DİKKAT
İzin yolu, hırsız ve kapkaççılarla dolu. Sakın ola gelişi güzel hiçbir yerde durmayın. Mola verdiğiniz yerin güvenli olduğundan emin olun. İzin yolundaki hırsızlık ve kapkaççılık olayları artık çetelerin ellerinde. Geçtiğimiz yıl Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’da yaşanan kapkaç ve hırsızlık olaylarında vatandaşımızın çalınan parasının miktarı dudak uçuklatıyor.

STARİ HRAST’A BEKLİYORUZ
İzin sezonunda 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arası üç ay boyunca sizinle birlikteyiz. Sırbistan’ın Markovaç kentindeki Stari Hrast tesislerinde bu yıl da sizi bekliyoruz. Konaklama ücretlerinden de indirim almak istiyorsanız yolculuğunuz öncesi SABAH İndirim Kuponu almayı unutmayın.
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

En çok okunan

Türkiye'de sahte sigortalılık ile emekli olanlara ağır ...

Sahte sigortalılık yolunu seçerek emeklilik ...

+ View

Hollanda'da camii saldırılarına bir yenisi eklendi..

İslama karşı saldırıların hergün biraz daha ...

+ View

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok kızdı: Siz Erdoğan'a Diktatör ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'ya ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

AKPM'den FETÖ ve PKK'ya evet, Türkiye'ye hayır

AKPM Genel Kurulu'nda Türk tarafının, terör ...

+ View

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa seçimlerine damga vurdu

Fransa'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminde ...

+ View

Hollanda'da Erasmus Köprüsü'ne Türk bayrağı ve ...

Rotterdam kentindeki Erasmus Köprüsü'ne Türk ...

+ View

Cumhurbaşkanı Erdoğan AGİT'e sert cevabını verdi: Sür ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlğı ...

+ View

İslam ve Türkiye düşmanı Geert Wilders'ten skandal ...

Hollanda'da Türkiye düşmanlığı ile prim yapmaya ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

Vpills Avrupa

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top