Son Haberler:
Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı -- "Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine veya tüketimine çok fazla katılan bir ..."
Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlanıyor -- "Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda Parlamentosu, 1915 yılındaki Ermeni olaylarını ..."
Şeker, zihninizi de tehdit ediyor -- "Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel çöküşün hızlandığını kaydeden bilim ..."
Bitcoin 6000 Dolar seviyesine düştü -- "En büyük dijital para birimi olan Bitcoin, Asya’da yaşanılan sert düzenlemeler sonucu, ..."
Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler alınır -- "Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve güçlü altyapısıyla kısa zamanda ..."
Güneydoğu Anadolu’da Kaçak Elektrikle Bitcoin Madenciliği yapılıyor -- "Kaçak elektrik kullanımının had safhada olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde Bitcoin ..."
Fatih Terim'li Galatasaray'dan gövde gösterisi: Galatasaray 3 - Göztepe 1 -- "Tam 1554 gün sonra Fatih Terim önderliğinde bir maça çıkan Galatasaray, Süper Lig'in 17. ..."
Konya'dan 'Dost Kazığı': Atiker Konyaspor 1 - Fenerbahçe 1 -- "Fenerbahçe, Süper Lig'in 17. haftasında deplasmanda Aykut Kocaman'ın eski takımı Atiker ..."
Nerede kalmıştık: Fatih Terim resmen yuvaya geri döndü -- "Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Fatih Terim oldu! Terim, Sarı-Kırmızılı kulüple ..."
Irkçı lider Geert Wilders'den "Duvar örelim" önerisi -- "Çekya'nın başkenti Prag'da Avrupa'nın aşırı sağ liderlerinin katıldığı toplantıda ..."

Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türklerin gümrük kapılarında karşılaştıkları çile artık bitmelidir. Sıla yolunda seyahat eden yurttaşlarımıza kesintisiz olarak yol bilgileri aktaran, Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği, sorunun kökten çözümü için harekete geçti.

Özellikle son yıllarda, Dtac Sılayolu derneği, izin sezonu başlamadan, uzmanlardan oluşan ekibiyle yol güzergahlarını dolaşarak son durum hakkında bilgi toplamakta ve bilgileri web sayfalarında seyahat edecek olan yurttaşlarımızla paylaşmaktadırlar.

Dtac Sılayolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü (derneği) ,Başkanı Sezai Koç ‘İzin sezonunda, uzmanlardan oluşan ekibimizle’ SılaYolu güzergahında ‘Yol yardım ve yol cekici ve asistans hizmetleri ve danışmanlık hizmetleride verdiklerini Söyledi. Sezai Koç ‘ SılaYolu’nda Yolcularımızın yaşadıkları sorunlara cözümler üretiyor. Her konuda onlara yardımcı oluyor onların sesi kulağı oluyoruz. Sorunların takipcisi oluyoruz. Gümrüklerde ve sınırlarda denetlemeler yapıyoruz yetkililere iletmek için raporlar tutuyoruz .dedi.

DTAC ‘ SılaYolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü Yöneticileri, Bu yıl sınırlarda yaşanan sorunlara dikkat çektiler.

DTAC ‘ SılaYolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü Yöneticileri Bu yıl yaz Sezonunda yaşanan sorunları şöyle sıraladılar
Bu sene, seyahat sezonunun dönüş yolunda gümrük kapılarında, çok büyük sıkışıklar yaşanmış, gurbetçilerimiz perişan olmuştur. Büyük umutlarla geldikleri anavatanlarında, hasret gideren, eğlenen, dinlenen vatandaşlarımız, ülkemize de ekonomik katkıda bulundular. İzin süresince yaşanan bu güzellikler, sınır kapılarında yurttaşlarımızı bekleyen olumsuz koşullar, saatlerce bekleme, uykusuzluk ve yorgunlukla kâbusa dönüşmüştür.

Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği, sınır kapılarındaki bu yığılmaların bir daha yaşanmaması için, sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlamıştır. Hükümetin yetkili kurumlarına, Türkiye ve Avrupa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına, Türk kökenli Milletvekilleri aracılığıyla Avrupa ülkelerinin Parlamentolarına gönderileceği, yetkililer tarafından bildirilmiştir. Dtac Sılayolu Derneği yetkilileri, “elimizi taşın altına koyduk, çözüme katkı sağlamak için gayret sarf edip, projeler üreterek sorunları kökünden çözeceğiz” dediler.

Bilindiği üzere en büyük sıkıntı, sınır kapılarında oluşan kilometrelerce araç kuyruğu, Bulgaristan gümrüğünün yavaş çalışması ve bekleyen yolcuların zaruri ihtiyaçlarının karşılanmamasıdır. Birinci sırada tercih edilen “Kapıkule” sınır kapısı, yığılmanın ve beklemenin de en yoğun olduğu kapı konumundadır. Yemek, su ve özellikle kadın ve çocukların tuvalet ihtiyaçları için bir önlem alınmadığını üzülerek gözlemlediklerini belirten’

DTAC ‘SılaYolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü Yöneticileri Kapıkule Sınır Kapısında Kurban Bayramının ilk günü Vatandaşlar ile Bayramlaşarak, yolculara Su ve lokma ikram ettiler.

SılaYolu Türk Otomobil Kulübü yöneticilerinden 'Sezai Koç' Yaz sezonu dolayısıyla gümrük kapılarında aşırı kuyrukların oluştuğuna dikkat çekerken , Gümrük Kapılarının “çile kapıları” olmaması konusunda yetkililere seslendi.

DTAC ‘ SılaYolu Avrupa Türk Otomobil Derneği Başkanı Sezai Koç yaşanan sıkıntıları şöyle sıraladı
 • Gümrüklerde organize yetersizliği.
 • Yönlendirme olmayışı veya yetersiz oluşu.
 • Kolaylık sağlanması için Bulgaristan yetkilileri ile görüşülüp gerekli tedbirler alınmalı.
 • Aşırı kalabalık olduğu durumlarda gümrük sahasını organize edecek, yol gösterecek ayrıca görevliler bulundurulmalı.
 • İdare Personel yetersizliği
 • Önceki Yıllarda aldığımız bilgilerde 26 bilgisayar çalışıyordu giriş yolcu da şimdi ise 10 bilgisayar çalışıyor. Burdada bilgisayarları kullanacak yeterli personalin olmadığı kanati oluşuyor.
 • Yeterli Peronların açık olmaması
 • Ön Beyan uygulamasında ' Sistem doğru, uygulama eksik, yanlış.
 • Ön beyan sisteminin sürekli arıza yapması,
 • Plaka okuma sistemi 2009 senesinden beri var. Ancak burda da uygulamada eksikliklerin olduğu ortada . Taşıt okuma sistemi getirilecek deniliyor, Taşıt okuma sistemide plaka okuma sistemi gibi benzer bir uygulama umarız daha hatasız olur.
 • En büyük sıkıntı ise Edirne yolunda gurbetçilerin 35 derece sıcaklıkta kuyruklarda beklerken ihtiyaçlarını giderecek bir yerin olmaması ‘ yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi.

Sezai Koç ‘ Sözlerine şöyle devam etti.
Bulgar, sırb , ve macaristanda yaşanan sıkıntılarda yaşanan sorunların başka bir boyutu. Türkiye Sınır kapılarından çıkış yapan izinciler bu seferde diğer güzergah üzerinde bulunan sınır kapılarında aynı güzergahı kullanan başka ülke vatandaşları ile uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyorlar.

Bulgaristan-Sırbistan Sınırından yıllardır değişmeyen manzaralar devam ediyor. Sırbistan-Macaristan Sınırında da özellikle dönüşlerde yığılmalar meydana geliyor. Gümrük memurlarının inanılmaz tavırları insanları çileden çıkartıyor.

Özellikle Bulgar polsilerinin vatandaşlarımıza karşı sergiledikleri inanılmaz tavırları insani değerlere aykırı tutumları, haksız yere tutuklamalar, vatandaşı haksız yere tartaklamalar dövmeler ve hala rüşvet olaylarının devam etmesi madalyonun bir başka yüzü.. Avruba Birliğini bir an önce bulgar sınırında yaşanan olaylara el atması gerekiyor. Diğer yandan Bulgaristan-Sırbistan, Sırbistan,- Macaristan Sınırında da yıllardan beri değişmeyen manzara devam etmektedir. Bu güzergahlar üzerinde bir çok ülke vatandaşı da seyahat etmekte ve aynı sınır kapılarını kullanmaktadırlar ve aynı şekilde gümrük memurlarının inanılmaz tutumları nedeniyle bir çok ülkeden seyahat eden yolcular mağdur olmaktadırlar.

Makedonya Sınırında Rüşvet olayları hala devam etmekte olup, memurlar alalen yolculardan Rüşvet istemekteler verilmediği taktirde bagacı boşaltma tehtidinde bulunmaktadırlar.

Bu konuda da Avrupa Birliğini Parlementoyu göreve davet ediyoruz, Bu sıkıntılara ve yaşanan sorunlara çözüm getirmelerini talep ediyoruz.

Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği’ Yöneticileri yaşanan sıkıntılara ve sorunlara çözüm önerileri getirdiler.

AVRUPALI TÜRKLERİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği’nin hazırladığı “sorunlar ve çözüm önerileri” raporundan bazı alıntıları bilgilerinize sunuyoruz. Başlıca sorunlarımız:

-Yunanistan’a ve Bulgaristan’a giriş yapılan üçer tane gümrük kapısı bulunmakta ancak, kapıkule gümrük kapısı haricindekilerin, Türk gümrükleri de dahil kapasiteleri yetersiz olduğundan ihtiyacı karşılayamamaktadır.

-Araç kuyruklarının uzaması, Bulgaristan gümrük gişelerinin yeter sayıda olmayışı ve memurların yavaş çalışmasından kaynaklanmaktadır.

-Gümrük kapılarının yoğunluğuna göre, araçları yönlendirecek memurlar yeterince bulunmamaktadır.

-Türkiye tarafında beklemek zorunda kalan araçlar, yolcular, bekleme, dinlenme ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamamakta sıcağın altında eziyet çekmektedirler.

-Seyahat boyunca geçiş yapılan ülkelerin azımsanmayacak kadar ekonomik kazançları vardır, bu ekonomik kazanımlar göz ardı edilmemelidir.

-Binlerce aracın Bulgaristan gümrüğünden geçerken ödedikleri otoban ücreti, araçlara sıkılan su ve zaruri ihtiyaçlar için ödenen ücretler. Yakıt ve yiyecek ücretleri.

--Türkiye tarafında bekletilen araçların, sıcak havada serinlemek için motorların çalışıyor olması, yakıt tüketiminin büyük boyutlara ulaşması ve hava önemli ölçüde kirletilmektedir.

-Özellikle Bulgar gümrüklerinde, hizmet olarak, ederinden fazla ücret almakta, kaba ve onur kırıcı davranışlarda bulunuyorlar. Bu olumsuzluklar, izinde yaşanan güzel günlerin hepsini silip süpürüp götürüyor.

Çözüm Önerileri:
-Türkiye tarafında bulunan gümrük görevlileri, özellikle Kapıkule gişelerinde işlemler süratle yapmaktadır, triptik işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir. Gümrük kapıları tamamen, Bulgarların yavaş ve yetersiz personel bulundurması sebebiyle yavaş işlemektedir.

-Bulgaristan’ın elde ettiği ekonomik kazanç göz önünde bulundurularak, Bulgar Hükümetiyle görüşülüp gümrük kapılarının ihtiyaçları karşılaması talep edilmelidir.

-Türkiye tarafında bekleyen araçlara park yeri temin etmek, özellikle su ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu konuda, Edirne ve Kırklareli valilikleri ellerinde bulunan imkanlarını seferber etmelidir.

-Bulgaristan sivil toplum kuruluşları ve hükümet yetkilileriyle çok acil olarak konuyla ilgili görüşülmelidir. Bulgar yetkililerin çözüme yanaşmaması durumunda alternatif yol güzergahları üzerinde durulmalı ve alternatif güzergahlar bulunmalıdır. Romanya veya Yunanistan Hükümetleriyle görüşmeler yapılmalıdır.

-Bulgaristan yolunun kısa oluşu, ne ekonomik ne de zaman olarak hiçbir kazanç sağlamamaktadır. Diğer taraftan, izin sezonu haricinde, TIR sürücülerimiz sürekli olarak bu sıkıntıları yaşamaktadır. Ayrıca Bulgar polisinin tutumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

-Yapılacak olan hükümet nezdinde ya da sivil toplum kuruluşları toplantılarına, Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği’nden temsilciler de katılmalıdır.

- Dtac Silayolu Avrupa Türk Otomobil Derneği, hazırlamış olduğu çözüm raporunu, siyasi kuruluşlar aracılığı ile Eyalet hükümetlerine ve Avrupa Birliği Parlamentosu’na taşıyacaklarını belirtmektedirler. Dtac Sılayolu Derneği, Avrupalı gurbetçilerin sorunlara kucak açarak, çözüm için kolları sıvadığını görmekteyiz.

Diğer taraftan çöplerin yerlere atılması sonucu, yazılı ve görsel basında birçok programlar ve yazılar yer almıştır. Çöplerin yere atılmasını asla doğru bulmuyor, hoş görülecek bir durum olmadığını belirtmek isteriz. Çöpler bir poşete konup, ağzı bağlanarak yetersiz olan çöp kutularının yanına bırakılabilirdi. Çöplerin yere atıldığını gündeme taşıyan gazeteci ve televizyoncuların, tuvalet ihtiyacının nasıl karşılanacağını görüp yazamamışlardır.

Bir çocuğun, bir kadının ya da bir erkeğin çıplak arazide tuvalet ihtiyaçlarını nasıl gidereceklerdir acaba? Uzayan araç kuyruklarında fiyatının çok üstünde su ve yiyecek almak zorunda kalan gurbetçileri de görmeliydi basın mensupları. Aşırı yorgunluktan meydana gelen trafik kazalarının nedenlerine de bakmak gerekirdi elbette. Çalıştıkları ülkelere ulaşan gurbetçiler, yorgunlukları birkaç gün süreceği gibi iş kaybına da neden olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları iş birliği yaparak mahsur kalan gurbetçilerimize kucak açmalıydılar. Marifet, sadece yere atılan çöpleri görmek değildir.

Artık Avrupalı Türkler'in Yaşadıkları Çile Bitmeli. [Kaynak: www.silayolu.com]
Andoer Z4 Android 5.1 TV Box 2G / 16G WiFi & LAN UHD 4K * 2K RK3368 Octa-Core 64 Bits Mini PC Kodi /XBMC/DLNA Smart Media Player
Yorumlar

Binance Bitcoin Ripple

En çok okunan

Türkiye'de evi, parası olan sosyal'dan yardım alan ...

Türkiye’de evi, parası olup bulundukları ülkede ...

+ View

Hollanda'da polislerden ırkçıları delirten Cami ziyareti

Hollanda polisi, ülkenin Haaksbergen kentinde ...

+ View

Binance sitesinde nasıl bitcoin, ripple ve diğer coinler ...

Binance kolay kulanımı ,düşük komisyonları ve ...

+ View

Gümrüksüz ve posta ücretsiz güzel telefonlar

Çin'den telefon siparislerinde gümrüklere ...

+ View

Son eklenen haberler

Hollanda uyuşturucu devletine benzemeye başladı

Hollanda polisi; yasa dışı uyuşturucu ticaretine ...

+ View

Transavia pilotları greve gidiyor

Transavia Hava Yolları yakın zamanda pilotların ...

+ View

Hollanda Parlamentosu Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak ...

Hollanda’dan tehlikeli girişim... Hollanda ...

+ View

Gurbetçiler Edirne'yi teğet geçmeyecekler

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda ...

+ View

Şeker, zihninizi de tehdit ediyor

Kandaki şeker seviyesi yükseldikçe zihinsel ...

+ View
iBood Image Banner 120 x 60

iHerb

iherb-haplar-pills-275

Scroll to top